Narkomanka mu ukradla fenku. Sám bojoval se závislostí, a tak jí zaplatil léčebnu

Magazín Magazín
23. 7. 2021 9:16
Kanaďan Brayden Morton pět let bojoval se závislostí na fentanylu a úplně se jí zbavil až na šestnáctý pokus. Když tedy zjistil, že žena, která mu ukradla milovanou fenku Darlu, je narkomanka a bere stejnou drogu jako kdysi on, rozhodl se jí namísto žaloby zaplatit pobyt v léčebně.
Brayden Morton byl pět let závislý na fentanylu. Na mladou narkomanku, která mu ukradla fenku šarpeje, se proto nezlobil a rozhodl se jí pomoct.
Brayden Morton byl pět let závislý na fentanylu. Na mladou narkomanku, která mu ukradla fenku šarpeje, se proto nezlobil a rozhodl se jí pomoct. | Foto: Shutterstock

Pětatřicetiletý Brayden Morton zrovna seděl ve svém domě ve městě Cranbrook v Britské Kolumbii, odkud pracoval na dálku. Jeho tři roky stará fenka jménem Darla se mezitím rozvalovala na verandě a vyhřívala se na sluníčku. V jednu chvíli však Kanaďan zaslechl hlasitý zvuk následovaný vrznutím vstupní branky do jeho zahrady.

"Vyhlédl jsem z okna a Darla najednou nikde nebyla, tak jsem seběhl po schodech dolů a zjistil, že je pryč. Od mého domu ale ujížděl modrý náklaďák a řidič pořádně šlapal na plyn," popsal Morton pro zpravodajský web stanice CNN krádež své milované šarpejky.

Ztrátu domácího mazlíčka podle svých slov těžce nesl a nedělal si velké naděje, že by se k němu ještě někdy vrátil. "Myslel jsem, že už Darlu v životě neuvidím. Představoval jsem si, že skončí někde na psích zápasech - nebo ještě něco horšího," přiznal muž.

Krádež i tak okamžitě nahlásil policii, kde mu poradili, aby po fence začal na vlastní pěst pátrat na sociálních sítích. Zveřejnil tedy příspěvek na Facebooku, kde za Darlu nabízel odměnu ve výši pěti tisíc dolarů (přes 109 tisíc korun).

Brzy dostal tisíce reakcí, většina lidí se však jen snažila dostat z něj peníze. Pak se mu ale v soukromých zprávách objevil tip, který vypadal slibně. Napsala mu žena, která tvrdila, že v autobazaru viděla zaparkovaný stejný model auta, jaký Morton viděl odjíždět v den, kdy o psa přišel, a že v něm dokonce seděla Darla.

Když ovšem zoufalý páníček na místo dorazil, Darla tam nebyla. Až druhý den mu na telefon volalo neznámé číslo, a když ho zvedl, ozval se na druhém konci plačící hlas mladé dívky. "Z jejího tónu jsem vycítil, že Darlu má. Řekl jsem jí, že se na ni nezlobím, a slíbil jsem, že vezmu peníze a přijedu za ní," vylíčil Morton.

Spojil se i s policisty, ale požádal je, aby ho na místo setkání nedoprovázeli. Chtěl situaci vyřešit sám, aby se zlodějka nelekla a neutekla. První, co uviděl, když dorazil, byla jeho Darla. "Přiběhl jsem k ní a vzal ji do náruči. Oba jsme byli šťastní, že se znovu vidíme," vyzdvihl muž s dojetím.

Když posléze věnoval pozornost ženě, která fenku šarpeje přivedla, uviděl v ní své mladší já. "Byla očividně těžce závislá na drogách, tak jsem jí přiznal, že jsem s nimi bojoval také a že jí všechno odpouštím," přiblížil Morton. Zeptal se jí, jestli by namísto výkupného za psa nechtěla, aby jí raději zaplatil pobyt v léčebně, a dívka k jeho překvapení souhlasila.

Sám se do svých 24 let pohyboval v prostředí pouličních gangů a narkomanů. Dělal dealera a vytvořil si závislost na fentanylu, opioidu, který brala i zmíněná zlodějka. O detox se pokoušel celkem šestnáctkrát a jednou se pokusil vzít si život. "Zkombinoval jsem fentanyl, alkohol a prášky na spaní. Řekl jsem si, že když to přežiji, půjdu se léčit - a ke svému překvapení jsem se ještě probudil," zavzpomínal Morton. Od té doby se drog už nikdy nedotkl.

Mohlo by vás zajímat: Koupit heroin je otázka pár kliknutí, závislost na drogách si nesu s sebou, říká Tauš

Většina tvrdých drog se dnes kupuje přes dark web a platí i v bitcoinech. Pervitin vám přijde poštou na dobírku. Drogová kriminalita se sofistikuje. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy