Nanuk versus zmrzlina: Někdy chemie, jindy kvalita

Zdenka Tomis Zdenka Tomis
9. 7. 2013 21:45
Co chutná lépe a jak poznat kvalitní zmrzlinu
Foto: Profimedia.cz

Někdo odmítá jíst nanuky, protože je považuje jen za parodii na zmrzlinu, jiný se vyhýbá zmrzlině do kornoutku, protože nemá přehled o jejím složení a výrobě. Kdo má pravdu? A skutečně je jedno lepší než druhé?

Ať už je zmrzlina na špejli, v kelímku, točená, či kopečková, vždy může mít svá rizika, tedy až příliš vysoký obsah ztužených rostlinných tuků, které mohou zapříčinit onemocnění cév a srdce, příliš mnoho cukru anebo "éček", tedy naprosto zbytečné chemie. 

Z toho vyplývá, že to, jestli je nanuk či zmrzlina kvalitní, poznáme především podle složení. Přestože u výrobků balených máte na rozdíl od těch ze stánku či z cukrárny obsah podrobně rozepsaný na obalu, ještě to neznamená, že musí být zákonitě kvalitnější. 

Jak upozorňuje odborník na výživu Petr Havlíček, spousta balených nanuků je mnohem škodlivějších než zmrzlina do kornoutu, avšak překvapivě ne kvůli zmrzlině samotné. "Problém bývá dost často v polevě, kterou je zmrzlina obalena. Bývá totiž vyrobena ze ztužených rostlinných tuků, případně obsahuje příliš transmastných kyselin a cukru, což je špatně," vysvětluje dietolog.

Kupujete-li tedy balené nanuky, vždy nejprve prozkoumejte jejich složení. "Nejzdravější jsou samozřejmě zmrzliny z čistého ovoce obalené pravou čokoládou," říká Havlíček. Vyhýbat se ale nemusíte ani těm smetanovým. Měly by ale obsahovat opravdovou smetanu, tvaroh, či mléko - ať už klasické, nebo sušené.

"Složení je na výrobcích uvedeno v sestupném pořadí, to znamená, že na prvních místech jsou uvedeny ty suroviny, kterých je tam nejvíce. Pokud výrobci používají pro výrobu zmrzliny sušené mléko, které je nutné "navodnit", pak je přirozené, že se na prvním místě objeví voda, a není to špatně. Pokud je ale ve složení z mléčných složek uvedená pouze syrovátka, pak se určitě nejedná o kvalitní produkt," upozorňuje vedoucí vývoje zmrzlin Prima Dalena Martiníková. 

Špatné skladování = špatná zmrzlina

Najdete-li nanuk či zmrzlinu s vyhovujícím složením, stále ještě nemáte vyhráno. Na tom, zda bude i chuťově v pořádku, totiž záleží i způsob skladování v prodejně. V mrazicích boxech by neustále měla být teplota minus osmnácti stupňů a nižší - správné obchody mají v mrazácích teploměr. Pokud teploměr chybí, najděte v boxu zmrzlinu v kelímku s průhledným víčkem - pokud je na ní námraza, je to špatně a pravděpodobně budou narušeny i všechny sousední výrobky.

Námraza většinou vzniká zvyšováním a snižováním teploty. Pokud začne zmrzlina tát, "vytéká" z ní voda. Když ji v tomto stavu začnete opět zamrazovat, z vody se vytvoří krystalky ledu, které zůstanou na povrchu zmrzliny. Původní složení je tedy porušeno.

Foto: Potten&Patten Staněk

Protože nanuky jsou k dostání po celý rok, spousta lidí dává v létě přednost zmrzlině do kornoutku. Jak ale poznat, co vám zmrzlinář prodává? Jako první si všimněte barvy zmrzliny - čím je sytější a výraznější, tím více "éček" pravděpodobně obsahuje. Dávejte proto přednost jen těm jemně zbarveným.

Všimněte si také, jak rychle zmrzlina taje. Pokud vám teče po prstech ještě dříve, než jste vůbec stačili ochutnat, víckrát si ji nekupujte. Znamená to totiž, že obsahuje až příliš velké množství vody - samozřejmě na úkor chuti. 

Okamžitě po prvním ochutnání byste také měli poznat její příchuť. Nesmí z ní být cítit nic jiného. Kvalitní zmrzlina také obsahuje kousky ovoce, čokolády či ořechů. Také podle toho poznáte, že nejde jen o navoněnou chemickou směs. Správná zmrzlina musí také být hladká a při rozpouštění v ústech nesmí být zrnitá.

Na točenou zmrzlinu raději zapomeňte

Točená zmrzlina mnohdy budí dojem, že se jedná o čerstvou, na místě vyrobenou pochutinu. Ve skutečnosti ale většinou vzniká z práškovité směsi, nikoliv z čerstvých ingrediencí. Také díky formě jejího podávání se z ní stává vůbec nejrizikovější letní osvěžovadlo. 

Aby byla točená zmrzlina neškodná, musel by prodejce každý den přístroj čistit a nenechávat v něm zmrzlinu přes noc. Na chuti se pak může ještě podepsat nedostatečné promíchání i nevhodné chlazení.

Každý prodejce navíc může zmrzlinu ředit podle svých úvah, dávka "chuti" proto může být v rámci úspor zbytečně malá. Kromě toho má točená zmrzlina mnohem menší trvanlivost než kopečková, takže je pravděpodobnější, že se k vám dostane produkt s prošlou dobou spotřeby.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy