Paříž pojmenuje náměstí po princezně Dianě, doteď tomu bránila královská rodina

ČTK Magazín ČTK, Magazín
30. 5. 2019 10:50
Pařížská radnice chce uctít památku britské princezny Diany tím, že po ní pojmenuje náměstí v centru města. Nové jméno by mělo nést místo nad tunelem u mostu de l'Alma, ve kterém Diana tragicky zahynula v srpnu roku 1997. Bylo jí 36 let.
Definitivně by název náměstí měla schválit městská rada na svém zasedání v polovině června.
Definitivně by název náměstí měla schválit městská rada na svém zasedání v polovině června. | Foto: Shutterstock

Princezna Diana byla první manželkou prince Charlese a matka jejich dvou synů, princů Wiliama a Harryho. Dnes by byla už čtyřnásobnou babičkou, kdyby ji tragická autonehoda v Paříži nepřipravila o život. 

V srpnu roku 1997 zahynula se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem, který se s Dianou snažil v autě uniknout bulvárním fotografům. Ve velké rychlosti narazili do jednoho z pilířů mostu. Vyšetřování odhalilo, že řidič měl v krvi alkohol a stopy po antidepresivech.

Podle listu Le Monde chce teď Paříž uctít památku a odkaz princezny, která se v posledních letech svého života aktivně věnovala charitě. Jejím jménem pojmenují náměstí na břehu řeky Seiny, kde od roku 1989 stojí socha Plamen svobody.

V posledních dvou desítkách let se památník francouzsko-amerického přátelství stal neoficiálním Dianiným pomníkem a řada turistů už ani netuší, že socha nebyla vztyčena na počest princezny.

Novému jménu už dala zelenou pařížská komise, která rozhoduje o názvech náměstí, ulic a parků. Definitivně by ho měla schválit městská rada na svém zasedání v polovině června. V minulých letech rozhodnutí neprošlo hlavně kvůli protestu britské královské rodiny. 

Místo, kde stojí Plamen svobody, chtěla Paříž původně pojmenovat po řecké operní pěvkyni Marii Callasové. Pařížská radnice o tom rozhodla v červenci roku 1997, plány ale změnila tragická nehoda princezny Diany u mostu de l'Alma. 

Podívejte se také na video: Z nesmělé dívky nezávislou ženou. Svět si připomněl dvacet let od smrti princezny Diany

Ani dvacet let po své smrti nepřestává britská princezna Diana fascinovat svým příběhem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy