Paříž pojmenuje náměstí po princezně Dianě, doteď tomu bránila královská rodina

ČTK Magazín ČTK, Magazín
30. 5. 2019 10:50
Pařížská radnice chce uctít památku britské princezny Diany tím, že po ní pojmenuje náměstí v centru města. Nové jméno by mělo nést místo nad tunelem u mostu de l'Alma, ve kterém Diana tragicky zahynula v srpnu roku 1997. Bylo jí 36 let.
Definitivně by název náměstí měla schválit městská rada na svém zasedání v polovině června.
Definitivně by název náměstí měla schválit městská rada na svém zasedání v polovině června. | Foto: Shutterstock

Princezna Diana byla první manželkou prince Charlese a matka jejich dvou synů, princů Wiliama a Harryho. Dnes by byla už čtyřnásobnou babičkou, kdyby ji tragická autonehoda v Paříži nepřipravila o život. 

V srpnu roku 1997 zahynula se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem, který se s Dianou snažil v autě uniknout bulvárním fotografům. Ve velké rychlosti narazili do jednoho z pilířů mostu. Vyšetřování odhalilo, že řidič měl v krvi alkohol a stopy po antidepresivech.

Podle listu Le Monde chce teď Paříž uctít památku a odkaz princezny, která se v posledních letech svého života aktivně věnovala charitě. Jejím jménem pojmenují náměstí na břehu řeky Seiny, kde od roku 1989 stojí socha Plamen svobody.

V posledních dvou desítkách let se památník francouzsko-amerického přátelství stal neoficiálním Dianiným pomníkem a řada turistů už ani netuší, že socha nebyla vztyčena na počest princezny.

Novému jménu už dala zelenou pařížská komise, která rozhoduje o názvech náměstí, ulic a parků. Definitivně by ho měla schválit městská rada na svém zasedání v polovině června. V minulých letech rozhodnutí neprošlo hlavně kvůli protestu britské královské rodiny. 

Místo, kde stojí Plamen svobody, chtěla Paříž původně pojmenovat po řecké operní pěvkyni Marii Callasové. Pařížská radnice o tom rozhodla v červenci roku 1997, plány ale změnila tragická nehoda princezny Diany u mostu de l'Alma. 

Podívejte se také na video: Z nesmělé dívky nezávislou ženou. Svět si připomněl dvacet let od smrti princezny Diany

Ani dvacet let po své smrti nepřestává britská princezna Diana fascinovat svým příběhem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy