reklama
 
 

Paříž pojmenuje náměstí po princezně Dianě, doteď tomu bránila královská rodina

30. 5. 2019 10:50
Pařížská radnice chce uctít památku britské princezny Diany tím, že po ní pojmenuje náměstí v centru města. Nové jméno by mělo nést místo nad tunelem u mostu de l'Alma, ve kterém Diana tragicky zahynula v srpnu roku 1997. Bylo jí 36 let.

Princezna Diana byla první manželkou prince Charlese a matka jejich dvou synů, princů Wiliama a Harryho. Dnes by byla už čtyřnásobnou babičkou, kdyby ji tragická autonehoda v Paříži nepřipravila o život. 

V srpnu roku 1997 zahynula se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem, který se s Dianou snažil v autě uniknout bulvárním fotografům. Ve velké rychlosti narazili do jednoho z pilířů mostu. Vyšetřování odhalilo, že řidič měl v krvi alkohol a stopy po antidepresivech.

Podle listu Le Monde chce teď Paříž uctít památku a odkaz princezny, která se v posledních letech svého života aktivně věnovala charitě. Jejím jménem pojmenují náměstí na břehu řeky Seiny, kde od roku 1989 stojí socha Plamen svobody.

V posledních dvou desítkách let se památník francouzsko-amerického přátelství stal neoficiálním Dianiným pomníkem a řada turistů už ani netuší, že socha nebyla vztyčena na počest princezny.

Novému jménu už dala zelenou pařížská komise, která rozhoduje o názvech náměstí, ulic a parků. Definitivně by ho měla schválit městská rada na svém zasedání v polovině června. V minulých letech rozhodnutí neprošlo hlavně kvůli protestu britské královské rodiny. 

Místo, kde stojí Plamen svobody, chtěla Paříž původně pojmenovat po řecké operní pěvkyni Marii Callasové. Pařížská radnice o tom rozhodla v červenci roku 1997, plány ale změnila tragická nehoda princezny Diany u mostu de l'Alma. 

Podívejte se také na video: Z nesmělé dívky nezávislou ženou. Svět si připomněl dvacet let od smrti princezny Diany

Ani dvacet let po své smrti nepřestává britská princezna Diana fascinovat svým příběhem. | Video: Reuters |  01:55

autoři: ČTK, Magazín | 30. 5. 2019 10:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama