Nájmy půjdou ještě nahoru, varuje Klimeš. Poptávka po bytech je obrovská

Magazín Magazín
23. 11. 2022 14:21
Největším problémem na tuzemském trhu s nájemním bydlením je nejistota. Mohou za ni krátkodobé smlouvy, rostoucí ceny i nedostatek nájemních bytů. Budoucnosti nájemního bydlení se věnuje speciál deníku Aktuálně.cz Činžák, v jehož rámci proběhla 22. listopadu debata v pražských Kasárnech Karlín. Jedním z hostů byl i komentátor David Klimeš.

Špatně se shání, je drahé a určené hlavně pro mladé lidi. Češi nemají o nájemním bydlení podle výzkumu agentury Behavio dobré mínění, v budoucnosti se ale kvůli nedostupným hypotékám stane daleko vyhledávanějším. Myslí si to i komentátor David Klimeš, který v debatě deníku Aktuálně.cz řekl, že Češi stále mají "zažrané pod kůži, že kdo nevlastní, jako by nebyl".

"Pokud hypotéky a vlastnické bydlení na hypotéku nebudou dostupné, vzroste zájem o nájmy. A momentálně nikdo nemá pocit, že je jejich výše přijatelná. Jenže nájmy se kvůli vysoké poptávce ještě zvednou," řekl Klimeš v debatě, která proběhla v rámci speciálu o nájemním bydlení Činžák v úterý 22. listopadu v Kasárnech Karlín.

Klimeš dodal, že české nájemní právo neodpovídá roku 2022, a současnou situaci na trhu s bydlením považuje za těžko řešitelnou. Volá po opatřeních, která situaci změní. "Ale nevím o žádném, které by to dokázalo změnit v horizontu měsíců. I kdyby byly státní podpory na energie a nájemní bydlení, tak pořád je tady základní problém nabídky a poptávky. A poptávka je obrovská," myslí si.

Velká města podle něj potřebují postavit tisíce nových bytů. "A to skutečně nemůžete udělat tak, že budou vznikat jednotky družstevního bydlení nebo jednotky v developerských projektech, které se přenechají městu. Můžeme se dívat, kolik prázdných bytů je v Praze nebo Brně, ale také to nebudou vyšší tisíce. Buď se celý systém nehezky zhroutí, nebo obecní politici musí pochopit, že není jiné východisko než masivní stavění něčeho, co nám bude velmi připomínat paneláky," řekl Klimeš v debatě, které se zúčastnili i sociolog Vojtěch Prokeš z agentury Behavio a Yuliya Moskvina z Iniciativy nájemníků a nájemnic. 

Podívejte se na její záznam:

Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy