Nad Paříží se vznášel provazochodec. Na laně urazil za půl hodiny přes půl kilometru

Magazín Magazín
20. 9. 2021 16:16
Lidem, kteří se o víkendu procházeli ulicemi Paříže, se naskytl nevšední pohled. Nad městem mohli uvidět provazochodce, který balancoval na jen pár centimetrů tenkém laně napnutém ve výšce 70 metrů přes řeku Seinu.
Video: Reuters

Nathan Paulin zvládl v půlce září na laně napnutém ve vzduchu nad ulicemi města a řekou Seinou urazit vzdálenost 600 metrů. Začal na Eiffelově věži (ve výšce 70 metrů nad zemí), odkud se za půl hodiny dostal až na střechu pařížského divadla sídlícího v Palais de Chaillot. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Sedmadvacetiletý Francouz se věnuje sportu zvanému slackline. Jeho podstata spočívá v tom, že si člověk mezi dvěma body napne lano a pak se po něm snaží kráčet kupředu - s pokrčenými koleny a rukama nad hlavou. (Paulin byl přitom samozřejmě také jištěný proti pádu).

Během svého zatím posledního kaskadérského kousku si dal Paulin občas pauzu a několikrát se nad Seinou na lano posadil, nebo si na něj dokonce lehl. "Ujít 600 metrů nebylo snadné, cítil jsem velký nápor na koncentraci i tlak ze strany publika, které mě zdola pozorovalo. I tak jsem si ale tuhle zkušenost užil," svěřil se v cíli.

Podobnou trasu na laně už si vyzkoušel v roce 2017, kdy se do výzvy pustil v rámci charitativní akce pro televizi. Tehdy se mu podařilo zdolat rekord v nejdelší takto zdolané vzdálenosti v městském prostředí. Největší vzdálenost na laně ovšem Paulin absolvoval mimo město - ve výšce 300 metrů nad zemí ušel 1662 metrů nad údolím Cirque de Navacelles ve Francouzském středohoří.

Se sportem mladý muž začal před deseti lety a tvrdí, že díky němu našel vnitřní klid, který souvisí s nutností naprostého soustředění a ovládání vlastního těla.

Jeho víkendový výkon nad Seinou byl součástí pravidelných oslav Dnů evropského dědictví, při nichž mají zájemci příležitost navštívit památky a budovy, které bývají jinak pro veřejnost zavřené. "Svou účast jsem bral jako šanci ukázat lidem něco krásného a zprostředkovat jim tradiční svátky kultury trochu jinak," dodal Paulin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u NATO.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell. Bylo mu 84 let. Podle agentury Reuters měl vážné zdravotní problémy poté, co prodělal covid-19. Powell byl ministrem zahraničí v éře prezidenta George Bushe mladšího. Proslul tím, že v Radě bezpečnosti OSN ukazoval údajné důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku, kterými USA zdůvodnily invazi v roce 2003. Žádné chemické ani biologické zbraně se ale v Iráku nenašly. V roce 1991 Powell velel americkým vojskům v rámci operace Pouštní bouře, která vedla k vyhnání irácké armády z Kuvajtu.

Zdroj: Zahraničí
Aktualizováno před 1 hodinou

Automobilky by kvůli omezení výroby měly začít čerpat program Antivirus, shodla se tripartita

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. V pondělí se na tom shodla tripartita. Po jednání to na tiskové konferenci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Tuto podporu pro automobilový průmysl chce vyjednat v Evropské komisi. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu, dodal Babiš.

"Většina účastníků tripartity podpořila návrh varianty, že podpoříme automobilový průmysl plus navazující segmenty," uvedl premiér.

Z programu Antivirus se proplácely výdělky v zavřených provozech i náhrady mezd lidem v karanténě či firmám s výpadkem poptávky, surovin a personálu kvůli covidu. Peníze je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku, jedná se o prodloužení do konce července příštího roku. Zatím by podniky mohly pobírat peníze za říjen a listopad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy