Na záchod máte 10 minut, pak zhasneme, řekli úředníkům

Zpravodajská směna
30. 3. 2010 18:31
Britské úřady šetří. Začaly od zaměstnaneckých WC.
Záchody. Ilustrační foto.
Záchody. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Birmingham - Státní zaměstnanci na západě Anglie mají problém s chozením na toaletu.

Kvůli nově nainstalovaným časovým spínačům mohou trávit v záchodové kabince maximálně deset minut. Pak jim totiž zhasne světlo.

To by tolik nevadilo, kdyby stačil pohyb a světlo by se opět rozsvítilo. Jenomže tak nový časovač nefunguje. Znovu rozsvítit se dá jen vypínačem u hlavních dveří.

"Dokážete si představit, jaká je to potupa, když jste v kabince, necháváte přírodě volný průběh, a najednou zhasnou světla a vy musíte tápat ve tmě, abyste se trochu upravili předtím, než vyrazíte směrem k hlavním dveřím, kde je vypínač?" postěžoval si deníku The Daily Telegraph jeden z tamějších pracovníků.

"A po celou dobu se modlíte, aby někdo neotevřel dveře a neuviděl vás, jak si razíte cestu tmou s kalhoty u kotníků," dodal.

Šetření přineslo nemilé překvapení

Státní úřad sídlící v Birminghamu navíc zaměstnance o nových časovačích skrytých v osvětlení toalet neinformoval. Pokud tedy poseděli na záchodové míse více jak deset minut, čekalo je nemilé překvapení.

"Spustili to, aniž by to s někým ze zaměstnanců konzultovali. Je to ponižující a zahanbující. Všichni si stěžují a požadují, aby světla zhasínala až poté, kdy odejdeme," dodal zaměstnanec.

Úřad zavedl nové časové spínače na toalety proto, aby ušetřil miliony liber na elektřině.

"Zavedli jsme řadu opatření v budovách státního úřadu k tomu, abychom redukovali množství elektřiny, kterou zbytečně vyplýtváme, a v této činnosti stále pokračujeme," řekla deníku mluvčí úřadu.

Záchody to nekončí

Že by si ale někdo na nové časovače v záchodovém osvětlení stěžoval, popírá.  "K zavedení časovačů v osvětlení zatím zaměstnanci ani návštěvníci žádné připomínky neměli," tvrdí.

Nainstalování časových spínačů na záchodech ale nebude zřejmě jediným krokem úřadu jak snížit výdaje. Úřad totiž už teď vymýšlí další způsoby, jak a kde by se dalo ještě ušetřit, dodala mluvčí.

Stejné změny přitom musí očekávat i státní zaměstnanci ve všech britských regionech. Ministerstvo financí si totiž dalo za cíl ušetřit pomocí "efektivního šetření" až 11 miliard liber ročně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy