Na záchod máte 10 minut, pak zhasneme, řekli úředníkům

Zpravodajská směna
30. 3. 2010 18:31
Britské úřady šetří. Začaly od zaměstnaneckých WC.
Záchody. Ilustrační foto.
Záchody. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Birmingham - Státní zaměstnanci na západě Anglie mají problém s chozením na toaletu.

Kvůli nově nainstalovaným časovým spínačům mohou trávit v záchodové kabince maximálně deset minut. Pak jim totiž zhasne světlo.

To by tolik nevadilo, kdyby stačil pohyb a světlo by se opět rozsvítilo. Jenomže tak nový časovač nefunguje. Znovu rozsvítit se dá jen vypínačem u hlavních dveří.

"Dokážete si představit, jaká je to potupa, když jste v kabince, necháváte přírodě volný průběh, a najednou zhasnou světla a vy musíte tápat ve tmě, abyste se trochu upravili předtím, než vyrazíte směrem k hlavním dveřím, kde je vypínač?" postěžoval si deníku The Daily Telegraph jeden z tamějších pracovníků.

"A po celou dobu se modlíte, aby někdo neotevřel dveře a neuviděl vás, jak si razíte cestu tmou s kalhoty u kotníků," dodal.

Šetření přineslo nemilé překvapení

Státní úřad sídlící v Birminghamu navíc zaměstnance o nových časovačích skrytých v osvětlení toalet neinformoval. Pokud tedy poseděli na záchodové míse více jak deset minut, čekalo je nemilé překvapení.

"Spustili to, aniž by to s někým ze zaměstnanců konzultovali. Je to ponižující a zahanbující. Všichni si stěžují a požadují, aby světla zhasínala až poté, kdy odejdeme," dodal zaměstnanec.

Úřad zavedl nové časové spínače na toalety proto, aby ušetřil miliony liber na elektřině.

"Zavedli jsme řadu opatření v budovách státního úřadu k tomu, abychom redukovali množství elektřiny, kterou zbytečně vyplýtváme, a v této činnosti stále pokračujeme," řekla deníku mluvčí úřadu.

Záchody to nekončí

Že by si ale někdo na nové časovače v záchodovém osvětlení stěžoval, popírá.  "K zavedení časovačů v osvětlení zatím zaměstnanci ani návštěvníci žádné připomínky neměli," tvrdí.

Nainstalování časových spínačů na záchodech ale nebude zřejmě jediným krokem úřadu jak snížit výdaje. Úřad totiž už teď vymýšlí další způsoby, jak a kde by se dalo ještě ušetřit, dodala mluvčí.

Stejné změny přitom musí očekávat i státní zaměstnanci ve všech britských regionech. Ministerstvo financí si totiž dalo za cíl ušetřit pomocí "efektivního šetření" až 11 miliard liber ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy