Na Vltavu vyplul kapitán Nemo. Loď na sluneční pohon

Pavel Baroch
7. 5. 2010 11:35
Uvnitř: Fotky unikátního výletního plavidla Pražské paroplavební společnosti
Foto: elektronemo.cz

Praha - Vltavu v Praze začalo brázdit výletní plavidlo Elektronemo, první česká loď, která ke svému pohonu využívá energii ze slunečního záření.

"Geniální a statečný kapitán Nemo byl v románech Julese Verna průkopníkem pohonu plavidel na elektrickou energii, což si v té době uměl málokdo představit," uvedl Dušan Sakula z Pražské paroplavební společnosti, která je autorem "zeleného" plavidla.

"Náš Elektronemo, který se svým jménem hlásí k odkazu této literární postavy, se stal průkopníkem pohonu lodí solární energií v českých podmínkách," dodal Sakula.

Desetimetrová loď pojme 12 cestujících

Paroplavební společnost pracovala na projektu a stavbě lodi na solární pohon několik let. Výsledkem je 10,2 metrů dlouhé a 3,2 metru široké plavidlo s elektromotorem o maximálním výkonu 4,4 kilowattů, který je napájen ze tří panelů na střeše lodi.

"Loď pojme dvanáct cestujících a je přímo koncipována pro provoz v centru Prahy, nevydává totiž při jízdě prakticky žádný hluk a samozřejmě nezatěžuje životní prostředí ani emisemi," řekl Dušan Sakula z Pražské paroplavební společnosti.

Na okružní jízdy vyplouvá Elektronemo z přístaviště na Kampě. Kromě plavidla na sluneční pohon Vltavou brázdí rovněž tři malé lodě na hybridní pohon Šárka, Vlasta a Libuše.

 

Právě se děje

Další zprávy