Na Vltavu vyplul kapitán Nemo. Loď na sluneční pohon

Pavel Baroch
7. 5. 2010 11:35
Uvnitř: Fotky unikátního výletního plavidla Pražské paroplavební společnosti
Foto: elektronemo.cz

Praha - Vltavu v Praze začalo brázdit výletní plavidlo Elektronemo, první česká loď, která ke svému pohonu využívá energii ze slunečního záření.

"Geniální a statečný kapitán Nemo byl v románech Julese Verna průkopníkem pohonu plavidel na elektrickou energii, což si v té době uměl málokdo představit," uvedl Dušan Sakula z Pražské paroplavební společnosti, která je autorem "zeleného" plavidla.

"Náš Elektronemo, který se svým jménem hlásí k odkazu této literární postavy, se stal průkopníkem pohonu lodí solární energií v českých podmínkách," dodal Sakula.

Desetimetrová loď pojme 12 cestujících

Paroplavební společnost pracovala na projektu a stavbě lodi na solární pohon několik let. Výsledkem je 10,2 metrů dlouhé a 3,2 metru široké plavidlo s elektromotorem o maximálním výkonu 4,4 kilowattů, který je napájen ze tří panelů na střeše lodi.

"Loď pojme dvanáct cestujících a je přímo koncipována pro provoz v centru Prahy, nevydává totiž při jízdě prakticky žádný hluk a samozřejmě nezatěžuje životní prostředí ani emisemi," řekl Dušan Sakula z Pražské paroplavební společnosti.

Na okružní jízdy vyplouvá Elektronemo z přístaviště na Kampě. Kromě plavidla na sluneční pohon Vltavou brázdí rovněž tři malé lodě na hybridní pohon Šárka, Vlasta a Libuše.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy