Na Vltavu vyplul kapitán Nemo. Loď na sluneční pohon

Pavel Baroch
7. 5. 2010 11:35
Uvnitř: Fotky unikátního výletního plavidla Pražské paroplavební společnosti
Foto: elektronemo.cz

Praha - Vltavu v Praze začalo brázdit výletní plavidlo Elektronemo, první česká loď, která ke svému pohonu využívá energii ze slunečního záření.

"Geniální a statečný kapitán Nemo byl v románech Julese Verna průkopníkem pohonu plavidel na elektrickou energii, což si v té době uměl málokdo představit," uvedl Dušan Sakula z Pražské paroplavební společnosti, která je autorem "zeleného" plavidla.

"Náš Elektronemo, který se svým jménem hlásí k odkazu této literární postavy, se stal průkopníkem pohonu lodí solární energií v českých podmínkách," dodal Sakula.

Desetimetrová loď pojme 12 cestujících

Paroplavební společnost pracovala na projektu a stavbě lodi na solární pohon několik let. Výsledkem je 10,2 metrů dlouhé a 3,2 metru široké plavidlo s elektromotorem o maximálním výkonu 4,4 kilowattů, který je napájen ze tří panelů na střeše lodi.

"Loď pojme dvanáct cestujících a je přímo koncipována pro provoz v centru Prahy, nevydává totiž při jízdě prakticky žádný hluk a samozřejmě nezatěžuje životní prostředí ani emisemi," řekl Dušan Sakula z Pražské paroplavební společnosti.

Na okružní jízdy vyplouvá Elektronemo z přístaviště na Kampě. Kromě plavidla na sluneční pohon Vltavou brázdí rovněž tři malé lodě na hybridní pohon Šárka, Vlasta a Libuše.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy