Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Na tohle jsme přišli díky Erasmu+

komerční článek
20. 10. 2020 8:57
Mezinárodní projekt žákům ukázal, na co všechno se dá použít mobilní telefon.
Během dvouleté spolupráce se z partnerských škol stal silný tým.
Během dvouleté spolupráce se z partnerských škol stal silný tým. | Foto: Archiv SOŠG

Program Erasmus+ už dávno není určen pouze vysokoškolákům. Zapojit se do něj mohou instituce všech úrovní vzdělávání od školek až po univerzity, ale také organizace zaměřené na neformální vzdělávání.

Školám nabízí možnost vyslat zaměstnance na jazykový kurz, odborný seminář, stínování do partnerské školy nebo na jiné vzdělávací pobyty. Podporuje ale také dlouhodobé (dvou až tříleté) projekty strategické spolupráce, v rámci kterých mohou vyjet do zahraničí na studijní návštěvy i žáci. Cílem těchto projektů je především sdílení zkušeností mezi zapojenými partnery a rozvoj inovací.

Mobilní telefon obsahuje řadu senzorů a je tak skvělou pomůckou třeba do hodiny fyziky.
Mobilní telefon obsahuje řadu senzorů a je tak skvělou pomůckou třeba do hodiny fyziky. | Foto: Archiv SOŠG

A právě jeden takový projekt nedávno dokončila Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město (SOŠG) u Uherského Hradiště. Nesl název Digital teaching in natural scientific subjects (Digitální výuka v přírodovědných předmětech) a spolupracovaly na něm střední školy v Rumunsku, Itálii, Švédsku a Portugalsku.

Spolupráce žáků a učitelů

"Našim záměrem bylo zatraktivnit výuku přírodovědných předmětů - tedy biologie, chemie, fyziky a geografie - pomocí digitálních technologií," vysvětlila Soňa Patočková, zástupkyně ředitele a koordinátorka projektu na SOŠG. "Jako hlavní pomůcku jsme zvolili mobilní telefon. Obsahuje totiž asi 15 různých senzorů a dá se tak využít třeba jako gyroskop, senzor gravitačního zrychlení, měřič luminiscence, intenzity hluku, polohy nebo srdečního pulsu."

Učitelé a žáci společně vytvářeli pracovní listy a výukové aplikace, které jsou dostupné i pro další zájemce na stránkách digitalteaching.eu. Důraz byl přitom kladen na aktivní zapojení žáků a vzájemné objevování možností, které digitální výuka přináší.

"Každý z partnerů přispěl do projektu svou expertízou - týmy z Portugalska a Švédska byly zběhlé v programování, italský tým byl zkušený v koordinování a rumunský uměl pracovat s počítačem Arduino," dodala Soňa Patočková. "Kromě toho byl každý partner zodpovědný za uspořádání setkání ve své zemi na dané téma - u nás to byla chemie, v Rumunsku biologie, v Itálii informatika, v Portugalsku geografie a ve Švédsku fyzika."

Anglicky i v hodinách chemie

Důležitým aspektem projektu byla komunikace v anglickém jazyce, který si žáci procvičovali i během hodin přírodovědných předmětů.

Žáci v rámci projektu vytvářeli vlastní mobilní aplikace.
Žáci v rámci projektu vytvářeli vlastní mobilní aplikace. | Foto: Archiv SOŠG

"Největším přínosem pro žáky bylo vedení workshopů pro učitele a žáky z partnerských zemí. Museli se na to připravit nejen po stránce jazykové, ale i obsahové. Workshop trval až tři hodiny a celý ho vedli v angličtině. Prezentovali během něj výsledky své práce a zapojovali i ostatní. Bylo to pro ně náročné, ale zvládli to," zdůraznila Soňa Patočková.

V České republice získal projekt v letošním roce ocenění Evropská jazyková cena Label, kterou již od roku 2002 uděluje MŠMT a Dům zahraniční spolupráce za inovativní přístup k jazykovému vzdělávání. V Rumunsku a Portugalsku získali jeho realizátoři také certifikát Quality Label v rámci každoročního hodnocení národních projektů v eTwinningu. Školy totiž ke spolupráci využívaly právě tuto online platformu.

Dům zahraniční spolupráce

Více informací o programu Erasmus+ naleznete na stránkách www.naerasmusplus.cz nebo na webu Domu zahraniční spolupráce www.dzs.cz, který tento program v České republice administruje. Dům zahraniční spolupráce je příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jeho stěžejní činností je správa programů zaměřených na oblast mezinárodního vzdělávání a propagace českého školství v zahraničí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 46 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 56 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy