Na pouta má malá zápěstí. Policisté zatkli osmiletého chlapce, měl napadnout učitelku

Magazín Magazín
12. 8. 2020 12:39
Policisté zadrželi na floridské základní škole osmiletého chlapce, který měl udeřit učitelku do hrudi. Dva roky staré záběry teď zveřejnil právní zástupce matky, která se synem absolvovala devítiměsíční soudní proces. Soud nakonec žáka zprostil viny.
Na pouta má moc malé zápěstí. Policisté zatkli osmiletého chlapce za údajné napadení učitele | Video: Associated Press

Záběry z policejní akce pocházejí z prosince 2018, začátkem týdne je ale zveřejnil právník, který zastupuje chlapcovu matku, Biancu N. Digennarovou. Ta teď podala žalobu proti státu Florida. Policisté podle ní před dvěma roky použili při zadržení žáka nadměrnou sílu, pedagogové nijak nezasáhli a škola i město porušily zákon o lidech s mentálním postižením. Chlapec má totiž poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Policie si za svým činem stojí, šéf Sean T. Brandenburg tvrdí, že muži zákona dodržovali běžné operační postupy. Bianca N. Digennarová ale popsala, že jejího osmiletého chlapce zadrželi, dali do vazby, vzali mu otisky prstů a odebrali DNA.

Digennarová tehdy bojovala před soudem devět měsíců, soudce nakonec obvinění zamítl. "Tohle je ukázkový příklad toho, jak policejní a školský systém dělají z našich dětí zločince a vychovávají z nich kriminálníky," řekl právní zástupce ženy.

Státní zástupce uvedl, že chlapec absolvoval testy na duševní zdraví a nakonec bylo kvůli jeho věku i mentálnímu stavu v jeho nejlepším zájmu obvinění zamítnout.

Půjdeš do vězení, chlapče

Chlapec čelil obvinění, že udeřil učitelku v jídelně. Ta sice nevykazovala žádné známky zranění, policii ale popsala, že žáka upozornila, aby si správně sedl. Kluk ji měl následně udeřit pěstí do hrudi. Přivolaní strážníci později uvedli, že osmiletý žák měl stále ruce v pěst, jako by byl připraven k boji. 

Video pak ukazuje následné zadržení i komentář policistů. "Chlapče, víš, kam teď půjdeš? Půjdeš do vězení," zní ve zveřejněném záznamu. Strážníci následně vyzvali žáka, aby dal ruce za záda, a chtěli mu nasadit pouta. Vzápětí si ale uvědomili, že dětské ruce jsou na klasická pouta příliš malé.

Učitelka podle žaloby neměla o speciálních potřebách chlapce žádné informace, nevěděli to ani zasahující policisté, uvádí protokol.

Synovi Digennarové je nyní deset let a podle matky se mu již daří lépe, přestože dva roky starý incident pro něj zůstal traumatický. "Láme mi srdce, když vidím, co mu provedli. Jsem tu pro něj, protože nechci, aby z mého chlapce udělali v osmi letech zločince," dodala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy