Na opravu svatyně lidé věnovali kilogramy vlasů

ČTK ČTK
9. 7. 2009 18:39
Rangún (Barma) - Získávat peníze na dobré účely lze různými způsoby. Lidé v Barmě se dokonce neváhali vzdát části sebe samých.

Tisíce věřících darovalo celkem 800 kilogramů vlasů v kampani, jejímž cílem bylo nashromáždit dostatek peněz na opravu silnice vedoucí k posvátné buddhistické pagodě.

Kštici obětovalo na třicet tisíc žen a více než sto dlouhovlasých mužů ze středobarmského města Mandalay a z okolních měst, citoval magazín Kumudra buddhistického mnicha z tamního kláštera Naga.

Některé prameny podle něj byly dlouhé až 120 centimetrů.

Darované vlasy mohou být buď přímo použity při výrobě paruk a panenek, nebo k obdobným účelům prodány čínským obchodníkům.

Postaví nové mosty

Kampaň řídí buddhističtí mniši spravující pagodu Alaungdaw Kathapha, kde jsou podle tradice uloženy ostatky jednoho z Buddhových žáků.

Výtěžek z prodeje vlasů mniši použijí k opravě některých úseků silnice vedoucí k populárnímu, ale odlehlému poutnímu místu.

Přístup k pagodě na severozápadě země je totiž velmi obtížný. Některé úseky trasy dlouhé 25 kilometrů lze zdolat jen pěšky nebo na slonech.

Díky výnosu z prodeje vlasů prý bude možné některé její části vyspravit a také postavit patnáct malých a středně dlouhých mostů. Jeden bude pojmenován Most zlatých kadeří.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy