Na Národním divadle roste sluneční elektrárna. Už druhá

Pavel Baroch
7. 10. 2009 6:30
Zlatá kaplička ušetří na energiích miliony korun ročně
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Národní divadlo bude mít druhou sluneční elektrárnu.

Poté, co tmavé panely vloni pokryly střechu provozní budovy, montují právě technici fotovoltaické moduly na Novou scénu.

"Elektrárna by mohla začít fungovat už od půlky listopadu," řekl Aktuálně.cz Miroslav Růžička, zástupce technického ředitele první české scény.

Národní divadlo tak potvrzuje své dominantní postavení ve výrobě elektřiny ze slunečního záření v Praze. Největší sluneční elektrárnu v hlavním městě má právě Zlatá kaplička.

"Cílem je dlouhodobé snížení provozních, respektive energetických nákladů ve všech objektech Národního divadla," vysvětlil Růžička. Sluneční elektrárny jsou součástí rozsáhlého ekologického projektu, s nímž vedení divadla začalo před několika lety.

První scéna ušetří miliony korun ročně

Desítky milionů korun do "zezelenání" divadla a pomocných provozů se už vyplácejí. Podle plánu mělo jen za loňský rok divadlo ušetřit více než čtyři miliony korun, skutečnost byla ještě o dva miliony příznivější.

Kromě fotovoltaické elektrárny se na úsporách podílela další moderní zařízení, která jsou ukryta ve spodních patrech historické budovy.

Divadlo například využívá odpadní teplo, což každý den přináší tisícikorunové úspory. Projekt předpokládá, že by Zlatá kaplička měla během deseti let celkem ušetřit bezmála 50 milionů korun.

Dvě mouchy jednou ranou: izolace + elektrárna

Sluneční elektrárna na střeše Nové scény je o něco větší a výkonnější než "staré" fotovoltaické panely na provozní budově. Společné mají to, že obě střechy potřebovaly novou hydroizolaci, takže kromě elektráren dělníci utěsní i střechu.

"Zabili jsme dvě mouchy jednou ranou," konstatoval Miroslav Růžička z technického úseku Národního divadla. "Varianta s fotovoltaickými moduly je sice dražší, prostá fólie na izolaci si ale na sebe nevydělá."

Investice do "zazelenání" energetického provozu splácí vedení divadla z dosažených úspor a ještě na tom časem vydělá. Zvolená metoda navíc umožňuje zlepšování energetické efektivnosti, a tedy i snižování exhalací.

Mínus tisíc tun emisí

Jen za loňský rok se díky úspornějšímu energetickému provozu Zlaté kapličky ušetřilo více než tisíc tun skleníkového oxidu uhličitého. Pro srovnání: na každého Čecha připadá ročně přibližně 12 tun tohoto plynu.

Fotovoltaická elektrárna na střeše Nové scény uspoří dalších zhruba 25 tun. A vyrobí proud, který spotřebuje asi sedm až osm domácností, které netopí elektřinou.

Garantovaná životnost elektrárny, která včetně hydroizolace vyšla na zhruba osm milionů korun, je přitom třicet let.

http://aktualne.centrum.cz/czechnews/clanek.phtml?id=649630

"Náklady se zaplatí do patnácti let," řekl Aktuálně.cz Miroslav Růžička, zástupce technického ředitele. Dodal, že vedení divadla plánuje stavbu další sluneční elektrárnu na střeše svého skladu a další ekologické investice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy