Na Národním divadle roste sluneční elektrárna. Už druhá

Pavel Baroch
7. 10. 2009 6:30
Zlatá kaplička ušetří na energiích miliony korun ročně
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Národní divadlo bude mít druhou sluneční elektrárnu.

Poté, co tmavé panely vloni pokryly střechu provozní budovy, montují právě technici fotovoltaické moduly na Novou scénu.

"Elektrárna by mohla začít fungovat už od půlky listopadu," řekl Aktuálně.cz Miroslav Růžička, zástupce technického ředitele první české scény.

Národní divadlo tak potvrzuje své dominantní postavení ve výrobě elektřiny ze slunečního záření v Praze. Největší sluneční elektrárnu v hlavním městě má právě Zlatá kaplička.

"Cílem je dlouhodobé snížení provozních, respektive energetických nákladů ve všech objektech Národního divadla," vysvětlil Růžička. Sluneční elektrárny jsou součástí rozsáhlého ekologického projektu, s nímž vedení divadla začalo před několika lety.

První scéna ušetří miliony korun ročně

Desítky milionů korun do "zezelenání" divadla a pomocných provozů se už vyplácejí. Podle plánu mělo jen za loňský rok divadlo ušetřit více než čtyři miliony korun, skutečnost byla ještě o dva miliony příznivější.

Kromě fotovoltaické elektrárny se na úsporách podílela další moderní zařízení, která jsou ukryta ve spodních patrech historické budovy.

Divadlo například využívá odpadní teplo, což každý den přináší tisícikorunové úspory. Projekt předpokládá, že by Zlatá kaplička měla během deseti let celkem ušetřit bezmála 50 milionů korun.

Dvě mouchy jednou ranou: izolace + elektrárna

Sluneční elektrárna na střeše Nové scény je o něco větší a výkonnější než "staré" fotovoltaické panely na provozní budově. Společné mají to, že obě střechy potřebovaly novou hydroizolaci, takže kromě elektráren dělníci utěsní i střechu.

"Zabili jsme dvě mouchy jednou ranou," konstatoval Miroslav Růžička z technického úseku Národního divadla. "Varianta s fotovoltaickými moduly je sice dražší, prostá fólie na izolaci si ale na sebe nevydělá."

Investice do "zazelenání" energetického provozu splácí vedení divadla z dosažených úspor a ještě na tom časem vydělá. Zvolená metoda navíc umožňuje zlepšování energetické efektivnosti, a tedy i snižování exhalací.

Mínus tisíc tun emisí

Jen za loňský rok se díky úspornějšímu energetickému provozu Zlaté kapličky ušetřilo více než tisíc tun skleníkového oxidu uhličitého. Pro srovnání: na každého Čecha připadá ročně přibližně 12 tun tohoto plynu.

Fotovoltaická elektrárna na střeše Nové scény uspoří dalších zhruba 25 tun. A vyrobí proud, který spotřebuje asi sedm až osm domácností, které netopí elektřinou.

Garantovaná životnost elektrárny, která včetně hydroizolace vyšla na zhruba osm milionů korun, je přitom třicet let.

http://aktualne.centrum.cz/czechnews/clanek.phtml?id=649630

"Náklady se zaplatí do patnácti let," řekl Aktuálně.cz Miroslav Růžička, zástupce technického ředitele. Dodal, že vedení divadla plánuje stavbu další sluneční elektrárnu na střeše svého skladu a další ekologické investice.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy