Ženy mají emotikonu menstruace. Kapička krve je studem za periodu, kritizují lidé

Magazín Magazín
12. 2. 2019 9:34
Téměř polovina mladých Britek do 21 let se stydí za svou periodu. Nezisková organizace Plan International se to rozhodla změnit a před dvěma lety spustila kampaň, jejíž součástí bylo i představení nové menstruační emotikony. Původní vítězný symbol, kalhotky s kapkami krve, byl zamítnut a místo něj organizace dosadila pouze kapičku krve. Jenže ta je především symbolem dárcovství krve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na internetu existují tisíce emotikonů od jídla přes disketu až po dinosaura. Donedávna však neexistoval jediný, který by odkazoval na menstruaci. Nezisková organizace se sídlem v Londýně proto před dvěma lety spustila hlasování o nejlepší menstruační emoji. Cílem je ženám a dívkám dokázat, že se za svou periodu nemusí stydět. 

"Skoncovat se studem ohledně menstruace začíná tím, že o ní budeme mluvit," řekla britskému deníku The Guardian Lucy Russellová z Plan International. Organizace před dvěma lety uskutečnila ve Velké Británii průzkum, ze kterého vyplynulo, že téměř polovina dívek do 21 let se za svou periodu stydí. 

"Ačkoliv je na světě zhruba 800 milionů žen a dívek ve věku 15 až 49 let, které menstruují, neexistuje ani jeden emotikon, jenž by menstruaci reprezentoval. Není směšné, že existuje emotikon skřeta nebo diskety, ale není žádný menstruace?" sdělila v roce 2017 Susanne Legenová, zástupkyně australské pobočky. 

Organizace proto spustila hlasování o symbolu menstruace, mezi nímž nechyběla například menstruační vložka potřísněná krví, kalhotky s kapkou krve, měsíční kalendář, usmívající se kapka krve nebo děloha.

Kalhotky s kapkou krve byly příliš explicitní

Hlasování nakonec vyhrály kalhotky s kapkou krve. Unicode Consortium, vládní softwarová organizace zodpovědná za standardizaci symbolů ve všech elektronických přístrojích, je však zamítla. 

Plan International tak přišlo s novou ikonou, kapičkou krve. Ta je ale primárně symbolem dárcovství krve. 

"Někomu se může zdát emotikona jako nevýznamná, ale je to začátek debaty. Zatímco dříve jste se styděla kupovat si krabičku tamponů v obchodě, dneska o tom diskutujeme on-line," nechala se slyšet Lamanda Ballardová, zakladatelka texaské organizace Flo Code. Ta zajišťuje rozdávání menstruačních vložek a tamponů mezi potřebnými. 

Ballardová zároveň kritizuje zamítnutí emotikony s kalhotkami. "Řekli si: 'Hm, emotikona krvavých kalhotek je už příliš', zároveň ale mají emotikonu bobku. Proč má být jedna věc horší než druhá? Menstruace je naprosto přirozená," sdělila. 

Také spisovatelka Megan Vaughanová si myslí, že kapička krve stále představuje částečný stud za ženskou periodu. "Jako by o menstruaci chtěla hovořit, ale ne příliš otevřeně, aby to neurazilo většinově mužskou citlivost," dodala. 

Ballardová britskému deníku popsala, jak stud za menstruaci ovlivnil veřejné zdraví. Uvedla, že při jedné z dobrovolnických stáží v azylových domech zjistila, že v nich chybí dostupné menstruační produkty, nikdo je však nechtěl darovat. "Tohle stigma existuje pořád," uvedla ředitelka americké organizace. 

Podle jiné americké spisovatelky Andrei Askowitzové se však situace pomalu mění a mladší generace žen a dívek se za svou menstruaci již tolik nestydí. "Pořád je to ale dlouhá cesta," sdělila. 

Menstruační emotikona bude internetovým uživatelům k dispozici od března. 

Video: Velmi bolestivá menstruace trápí půl milionu žen, říká iniciátorka #MamSveDny

Velmi bolestivá menstruace trápí půl milionu žen, vyřadí je z provozu, tvrdí Petra Mikulcová, která přišla s iniciativou #MamSveDny. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy