Maledivy staví plovoucí město. Připomíná lidský mozek, vejde se do něj 20 tisíc lidí

Magazín Magazín
22. 6. 2022 15:07
Na Maledivách vzniká přímo ve vodách Indického oceánu plovoucí město, do něhož by se v budoucnu mohlo nastěhovat až 20 tisíc obyvatel. Bude se skládat z pěti tisíc ostrůvků propojených kanály a z leteckého pohledu bude připomínat lidský mozek. Cílem je vyřešit problém zvyšující se mořské hladiny.
Projekt, který spolufinancuje maledivská vláda a developerská společnost Dutch Docklands se sídlem v Nizozemí, má vyřešit problém zvyšující se hladiny oceánu.
Projekt, který spolufinancuje maledivská vláda a developerská společnost Dutch Docklands se sídlem v Nizozemí, má vyřešit problém zvyšující se hladiny oceánu. | Foto: Waterstudio

První ostrůvky budou veřejnosti představené už v červenci, s nastěhováním ale zájemci o bydlení mohou počítat až začátkem roku 2024. Úplné dokončení plovoucího města je plánované na rok 2027 a vedle obytných prostor bude zahrnovat také restaurace, obchody nebo školy. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.

Projekt, který spolufinancuje maledivská vláda a developerská společnost Dutch Docklands se sídlem v Nizozemsku, přitom není jen futuristický experiment. Klade si totiž za cíl přijít s praktickým řešením problému zvyšující se hladiny oceánu, k němuž dochází v důsledku klimatických změn.

Území Malediv se z 80 procent nachází méně než jeden metr nad mořem a vědci předpovídají, že by hladina oceánů mohla být ke konci tohoto století o metr vyšší. Souostroví tedy hrozí, že se za několik dekád úplně ztratí v Indickém oceánu, což z jeho obyvatel dělá jeden z nejohroženějších národů na světě.

"Pokud ale postavíme město, které bude na vodě plout, budou jeho základy stoupat společně s hladinou. To by pro více než půlmilionovou maledivskou populaci mohlo být novou nadějí. Místní lidé se díky tomu nestanou klimatickými uprchlíky, ale klimatickými inovátory," přiblížil Koen Olthuis, zakladatel architektonické společnosti Waterstudio, která projekt vymyslela.

Studio má s plovoucími stavbami bohaté zkušenosti - za posledních 20 let navrhlo přes 300 bytových domů, kancelářských budov i zdravotních středisek a všechny stály na vodní hladině. Obyvatelé, kteří se v novém městě usídlí, budou moci k přepravě využívat lodě nebo se přemísťovat pěšky, na kolech a na elektrických koloběžkách.

Do plovoucího města uprostřed Indického oceánu by se v budoucnu mohlo nastěhovat až 20 tisíc obyvatel. Jeho dokončení je plánované na rok 2027.
Do plovoucího města uprostřed Indického oceánu by se v budoucnu mohlo nastěhovat až 20 tisíc obyvatel. Jeho dokončení je plánované na rok 2027. | Foto: Waterstudio

Ostrůvky, na nichž budovy budou stát, vyrábí místní loděnice. Jakmile je stavitelé dostanou do zamýšlené polohy, připojí je k velkému podvodnímu betonovému trupu, který je pomocí teleskopických ocelových chůd přišroubovaný k mořskému dnu. Korálové útesy v okolí by měly fungovat jako přirozená obrana proti vlnám a zajišťovat konstrukcím stabilitu.

Město by mělo být zcela soběstačné a poskytovat lidem veškeré pohodlí, na které jsou zvyklí. Elektřinu bude získávat ze solárních zdrojů, splašky z odpadních vod v něm budou přeměňovány na hnojivo pro rostliny a klimatizaci bude řešit čerpadlo mořské vody. Projekt má podle Olthuise dokázat, že plovoucí stavby nejsou jen výstřelkem pro nejbohatší společenskou vrstvu.

Mohlo by vás zajímat: Ledovce mizí během týdne, změna klimatu je nesporná, říká Šabacká

Zkoumáme vztahy mezi organismy a prostředím, na ledovec se koukám jako na les. Nebezpečné to je, pohybovali jsme se až 100 metrů pod ledovcem | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy