Maledivy staví plovoucí město. Připomíná lidský mozek, vejde se do něj 20 tisíc lidí

Magazín Magazín
22. 6. 2022 15:07
Na Maledivách vzniká přímo ve vodách Indického oceánu plovoucí město, do něhož by se v budoucnu mohlo nastěhovat až 20 tisíc obyvatel. Bude se skládat z pěti tisíc ostrůvků propojených kanály a z leteckého pohledu bude připomínat lidský mozek. Cílem je vyřešit problém zvyšující se mořské hladiny.
Projekt, který spolufinancuje maledivská vláda a developerská společnost Dutch Docklands se sídlem v Nizozemí, má vyřešit problém zvyšující se hladiny oceánu.
Projekt, který spolufinancuje maledivská vláda a developerská společnost Dutch Docklands se sídlem v Nizozemí, má vyřešit problém zvyšující se hladiny oceánu. | Foto: Waterstudio

První ostrůvky budou veřejnosti představené už v červenci, s nastěhováním ale zájemci o bydlení mohou počítat až začátkem roku 2024. Úplné dokončení plovoucího města je plánované na rok 2027 a vedle obytných prostor bude zahrnovat také restaurace, obchody nebo školy. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.

Projekt, který spolufinancuje maledivská vláda a developerská společnost Dutch Docklands se sídlem v Nizozemsku, přitom není jen futuristický experiment. Klade si totiž za cíl přijít s praktickým řešením problému zvyšující se hladiny oceánu, k němuž dochází v důsledku klimatických změn.

Území Malediv se z 80 procent nachází méně než jeden metr nad mořem a vědci předpovídají, že by hladina oceánů mohla být ke konci tohoto století o metr vyšší. Souostroví tedy hrozí, že se za několik dekád úplně ztratí v Indickém oceánu, což z jeho obyvatel dělá jeden z nejohroženějších národů na světě.

"Pokud ale postavíme město, které bude na vodě plout, budou jeho základy stoupat společně s hladinou. To by pro více než půlmilionovou maledivskou populaci mohlo být novou nadějí. Místní lidé se díky tomu nestanou klimatickými uprchlíky, ale klimatickými inovátory," přiblížil Koen Olthuis, zakladatel architektonické společnosti Waterstudio, která projekt vymyslela.

Studio má s plovoucími stavbami bohaté zkušenosti - za posledních 20 let navrhlo přes 300 bytových domů, kancelářských budov i zdravotních středisek a všechny stály na vodní hladině. Obyvatelé, kteří se v novém městě usídlí, budou moci k přepravě využívat lodě nebo se přemísťovat pěšky, na kolech a na elektrických koloběžkách.

Do plovoucího města uprostřed Indického oceánu by se v budoucnu mohlo nastěhovat až 20 tisíc obyvatel. Jeho dokončení je plánované na rok 2027.
Do plovoucího města uprostřed Indického oceánu by se v budoucnu mohlo nastěhovat až 20 tisíc obyvatel. Jeho dokončení je plánované na rok 2027. | Foto: Waterstudio

Ostrůvky, na nichž budovy budou stát, vyrábí místní loděnice. Jakmile je stavitelé dostanou do zamýšlené polohy, připojí je k velkému podvodnímu betonovému trupu, který je pomocí teleskopických ocelových chůd přišroubovaný k mořskému dnu. Korálové útesy v okolí by měly fungovat jako přirozená obrana proti vlnám a zajišťovat konstrukcím stabilitu.

Město by mělo být zcela soběstačné a poskytovat lidem veškeré pohodlí, na které jsou zvyklí. Elektřinu bude získávat ze solárních zdrojů, splašky z odpadních vod v něm budou přeměňovány na hnojivo pro rostliny a klimatizaci bude řešit čerpadlo mořské vody. Projekt má podle Olthuise dokázat, že plovoucí stavby nejsou jen výstřelkem pro nejbohatší společenskou vrstvu.

Mohlo by vás zajímat: Ledovce mizí během týdne, změna klimatu je nesporná, říká Šabacká

Zkoumáme vztahy mezi organismy a prostředím, na ledovec se koukám jako na les. Nebezpečné to je, pohybovali jsme se až 100 metrů pod ledovcem | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla má problémy. V Německu musí do servisu kvůli chybě automatického tísňového volání

Německý spolkový úřad pro motorová vozidla KBA kvůli závadě systému automatického tísňového volání svolává do servisu elektromobily Tesla Model Y a Model 3. V celém světě se problém týká více než 59 tisíc aut, informovala agentura Reuters. Úřad neupřesnil, kolik ze zmíněných vozů má německou registraci.

KBA na svém webu uvádí, že softwarová chyba způsobuje poruchu systému eCall, který je určen k automatickému kontaktování záchranářů v případě vážné nehody.

Tesla v sobotu informovala, že ve druhém čtvrtletí dodala o 17,9 procenta méně elektromobilů než v předcházejícím čtvrtletí. Její výrobu a dodavatelský řetězec narušily protipandemické uzávěry v Číně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Richterová s Bendou potvrdili vládní úvahy o zdanění nezaslouženě zvýšených zisků firem

Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli dnes místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) a předseda poslanců ODS Marek Benda v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Podle Bendy je taková debata legitimní, zdůraznil, že jde o zisky, na kterých například energetické firmy nemají zásluhu svou iniciativou nebo inovacemi.

Zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku v týdnu připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Mohla by se podle něj týkat třeba i bank a dalších sektorů. "Firmy dosahují mnohem vyšších zisků díky změně vnějších okolnosti, ne díky tomu, že mají lepší produkt, lepší službu, více zákazníků," uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy