Na londýnské burze byla vydražena plíseň za 372 tisíc korun. Patřila vynálezci penicilinu Flemingovi

Magazín Magazín
7. 3. 2017 9:00
Devadesát let stará suchá plíseň byla vydražena zakonzervovaná ve skleněné krabičce. Podobných exemplářů však existuje několik, jako dárek jej od Fleminga dostal papež, Winston Churchill i Marlene Dietrichová. Ne všichni byli z Flemingova dárku nadšeni a někteří z nich jej dokonce dostali vícekrát, například manžel Královny Alžběty, princ Filip.
Plíseň Alexandra Fleminga.
Plíseň Alexandra Fleminga. | Foto: ČTK

Kolik byste byli ochotni zaplatit za kus suché plísně? Neznámý kupec jej minulý týden v Londýně vydražil za 11 875 liber, což je v přepočtu téměř 372 tisíc korun, uvedla agentura AP. Plíseň totiž není jen tak ledajaká, patřila Alexandrovi Flemingovi, vynálezci penicilinu.

Téměř devadesátiletá hmota z Flemingovy laboratoře je zakonzervovaná v kulaté skleněné krabičce, která nese nápis samotného vědce: "plíseň, která jako první vyrobila penicilin". Tento exemplář je však jedním z mnoha.

Fleming, rozený Skot, jehož vynález antibiotik dodnes zachránil miliony lidí po celém světě, pravděpodobně vytvořil několik desítek takovýchto suvenýrů z původního vzorku houby.

Kousek plísně dostal papež, Winston Churchill i Marlene Dietrichová

Podle Matthewa Haleyho, ředitele knih a rukopisů v aukčním domě Bonham, poslal Fleming vzorky hodnostářům a lidem z vědeckého světa "jako nějaké svaté relikvie". Některé z nich získali papež Pius XII., Winston Churchill a Marlene Dietrichová. Haley tvrdí, že šlo o snahu stvrdit Flemingovo dědictví jako objevitele penicilinu v roce 1928.

Kevin Brown, archivář v Muzeu laboratoře Alexandra Fleminga, uvedl, že ne všichni byli z Flemingova dárku nadšeni a někteří z nich jej dokonce dostali vícekrát, například manžel Královny Alžběty, princ Filip. "Pokaždé když se setkal s Flemingem, dostal další," poznamenal Brown.

Před objevem penicilinu byly infekce jako zápal plic a revmatické horečky téměř smrtelné. "Když se penicilin stal dostupným, říkalo se mu zázračný lék. Jeho objev započal novou éru medicíny," sdělil Brown.

Za objev mohla náhoda

V některých ohledech byl objev penicilinu náhodný. Když se totiž Fleming vrátil po pobytu na svém venkovském sídle zpět do stísněné laboratoře, našel v rozdělaném experimentu rostoucí plíseň. Jedna z Petriho misek byla plná bakterií s výjimkou oblasti, ve které bujela plíseň.

Později přišel na to, že plíseň - vzácný kmen penicilinu - zabila bakterie kolem. "Fleming si všiml něčeho, co ostatním uniklo, a v penicilinu objevil léčebný potenciál," řekl agentuře AP archivář Brown.

Vědci z Oxfordské univerzity penicilin dále vyvíjeli a jeho produkce rostla. Za izolaci penicilinu a průmyslovou výrobu se zasloužili německý biochemik Ernst Boris Chain a australský patolog Howard Walter Florey. Fleming, Chain a Florey získali za svůj objev v roce 1945 Nobelovu cenu za medicínu.

Alexandr Fleming zemřel v březnu 1955 na infarkt.

 

Právě se děje

Další zprávy