Na Lipno si k lyžím zabalte i brusle

Radmila Nagovská
3. 1. 2012 10:52
V zimě se jihočeské "moře" promění v jedno velké kluziště
Foto: Aktuálně.cz

Lipno se stává v každém ročním období vyhledávaným cílem našich i zahraničních turistů. Zatímco v létě tu zaparkované plachetnice a romantický západ slunce připomínají pobyt u známých přímořských letovisek, v zimě si tu užijí nejen lyžaři i milovníci bílé stopy, ale i vyznavači bruslení.

Pokud teploty klesnou hluboko pod nulu a na hladině Lipenské přehrady se vytvoří dostatečná vrstva ledu, promění se jezero v jedno velké kluziště. Malí i velcí tu tak mohou zdolávat dráhu dlouhou až jedenáct kilometrů. A to už za výlet na jih Čech rozhodně stojí.

Jihočeská Šumava je ale proslulá i svým lyžařským areálem v Lipně - Kramolíně. Pro začínající i zkušené lyžaře je připraveno sedm sjezdovek. Některé z nich svým názvem napovídají, komu jsou především určeny. Tak například sjezdovka Dámská, nebo Pánská. Jsou tu ale i jiné, rovněž zajímavé. Dvě z nich jsou určeny těm, kteří mají s lyžováním výborné zkušenosti. Na ostatních mohou jezdit začátečníci, děti i dospělí. Dopravu na vrchol více než sedm kilometrů dlouhých sjezdovek zajišťují dva vleky. Ty jsou za hodinu schopny přepravit tisíc lidí. K dispozici turistům i lyžařům jsou také tři lanovky. Otevřeno tu mají denně od půl deváté do čtyř. A po dvouhodinové pauze se můžete těšit na večerní lyžování, které začíná každý den v šest večer a probíhá na jedné ze sjezdovek, která je osvětlená, až do devíti hodin. Zkrátka nepřijdou ani snowboardisté. Právě na Lipně se totiž nachází jeden z největších snowparků v České republice. A po okolí si mohou zajezdit také vyznavači bílé stopy. Běžecké trasy měří pětatřicet kilometrů a dovedou běžkaře po okolních krásách.

Pro ty, kteří před dopravou automobilem dávají přednost vlakům nebo autobusům je tu další dobrá zpráva. O víkendech a státních svátcích jezdí z Českobudějovicka a Českokrumlovska skibus. Ze stejných míst a také z Táborska je pak v zimním období vypravován skivlak Yetti. Další novinkou je skibus rozvážející lyžaře a turisty po Lipně a okolí. Například jedna z tras vede z lyžařského areálu na náměstí, kolem Doků a Riviéry až například k hotelu Lipno. Druhý spoj vás pro změnu zaveze na Modřín, nebo do Loděnice.

Foto: Aktuálně.cz

Lipenský areál však nabízí i možnosti jiného vyžití, než jen lyžařského. Můžete si zahrát bowling, zasportovat si ve sportovní hale, nebo se oddávat odpočinku ve wellness centru. A pro milovníky plavání a různých plaveckých atrakcí je k dispozici Aquaworld Lipno. Takže už víte, kam vyrazit na začátku nového roku? Na Lipně jsou připraveni pro všechny věkové kategorie, užijí si tu hlavně rodiny s malými dětmi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy