Na Lipno si k lyžím zabalte i brusle

Radmila Nagovská
3. 1. 2012 10:52
V zimě se jihočeské "moře" promění v jedno velké kluziště
Foto: Aktuálně.cz

Lipno se stává v každém ročním období vyhledávaným cílem našich i zahraničních turistů. Zatímco v létě tu zaparkované plachetnice a romantický západ slunce připomínají pobyt u známých přímořských letovisek, v zimě si tu užijí nejen lyžaři i milovníci bílé stopy, ale i vyznavači bruslení.

Pokud teploty klesnou hluboko pod nulu a na hladině Lipenské přehrady se vytvoří dostatečná vrstva ledu, promění se jezero v jedno velké kluziště. Malí i velcí tu tak mohou zdolávat dráhu dlouhou až jedenáct kilometrů. A to už za výlet na jih Čech rozhodně stojí.

Jihočeská Šumava je ale proslulá i svým lyžařským areálem v Lipně - Kramolíně. Pro začínající i zkušené lyžaře je připraveno sedm sjezdovek. Některé z nich svým názvem napovídají, komu jsou především určeny. Tak například sjezdovka Dámská, nebo Pánská. Jsou tu ale i jiné, rovněž zajímavé. Dvě z nich jsou určeny těm, kteří mají s lyžováním výborné zkušenosti. Na ostatních mohou jezdit začátečníci, děti i dospělí. Dopravu na vrchol více než sedm kilometrů dlouhých sjezdovek zajišťují dva vleky. Ty jsou za hodinu schopny přepravit tisíc lidí. K dispozici turistům i lyžařům jsou také tři lanovky. Otevřeno tu mají denně od půl deváté do čtyř. A po dvouhodinové pauze se můžete těšit na večerní lyžování, které začíná každý den v šest večer a probíhá na jedné ze sjezdovek, která je osvětlená, až do devíti hodin. Zkrátka nepřijdou ani snowboardisté. Právě na Lipně se totiž nachází jeden z největších snowparků v České republice. A po okolí si mohou zajezdit také vyznavači bílé stopy. Běžecké trasy měří pětatřicet kilometrů a dovedou běžkaře po okolních krásách.

Pro ty, kteří před dopravou automobilem dávají přednost vlakům nebo autobusům je tu další dobrá zpráva. O víkendech a státních svátcích jezdí z Českobudějovicka a Českokrumlovska skibus. Ze stejných míst a také z Táborska je pak v zimním období vypravován skivlak Yetti. Další novinkou je skibus rozvážející lyžaře a turisty po Lipně a okolí. Například jedna z tras vede z lyžařského areálu na náměstí, kolem Doků a Riviéry až například k hotelu Lipno. Druhý spoj vás pro změnu zaveze na Modřín, nebo do Loděnice.

Foto: Aktuálně.cz

Lipenský areál však nabízí i možnosti jiného vyžití, než jen lyžařského. Můžete si zahrát bowling, zasportovat si ve sportovní hale, nebo se oddávat odpočinku ve wellness centru. A pro milovníky plavání a různých plaveckých atrakcí je k dispozici Aquaworld Lipno. Takže už víte, kam vyrazit na začátku nového roku? Na Lipně jsou připraveni pro všechny věkové kategorie, užijí si tu hlavně rodiny s malými dětmi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy