Na letišti v Bratislavě uvízla Indka. Jak ve filmu

ČTK David Slížek, ČTK
22. 1. 2009 23:00
Bratislava - Scéna jako ze Spielbergova filmu Terminál se odehrává na letišti v Bratislavě.
Blokáda letiště Suvarnabhumi skončila, začíná velký úklid
Blokáda letiště Suvarnabhumi skončila, začíná velký úklid | Foto: Reuters

V hollywoodském snímku hrál známý herec Tom Hanks cizince, který uvízne v tranzitní zóně. Bez víza nesmí letiště opustit, ale zároven se ani nemůže vrátit do své rodné země.

Stejný příběh se teď skutečně odehrává na letišti M. R. Štefánika v Bratislavě.

V tamním tranzitním prostoru uvízla Indka, která nemůže na Slovensko, protože nemá vízum, a zpět do vlasti se nemá jak dostat.

Sedmdesátiletá žena přicestovala minulý víkend a od té doby žije v tranzitní zóně. Informovala o tom slovenská televize Markíza.

Žena údajně neví, co dělá na Slovensku, protože prý chtěla za synem do Itálie.

Letiště nesmí opustit, v doprovodu jeho zaměstnanců ale může do bezcelní zóny, kde jsou obchody a restaurace.

Nemá ale údajně peníze. Stravu a vodu jí zajišťuje společnost Air Slovakia, která ji do Bratislavy dopravila.

Podle Markízy není jasné, jak se Indka do letadla dostala.

Prožil na letišti jedenáct let

Společnosti Air Slovakia prý hrozí pokuta 3000 až 5000 eur, musí ženu co nejdříve dopravit zpět do vlasti, ale dnešní let přepravce zrušil a další je plánovaný na víkend.

"Došlo k pochybení našeho partnera na letišti v Indii, který neměl takovou cestující připustit k přepravě na naší lince do Bratislavy," uvedla v prohlášení Air Slovakia.

Podobné případy se staly i na letiště Ruzyně v Praze.

V roce 2004 tam v tranzitu strávila týden žena z Palestiny se svými čtyřmi dětmi.

Před ní tam přes půl roku žil libanonský Palestinec. Na letišti Charlese de Gaullea v Paříži v minulosti strávil jedenáct let muž íránského původu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy