Na Kamčatce řádí tornáda komárů. Víry hmyzu sahají až k mrakům

Erika Šedivá Video Erika Šedivá, Video
20. 7. 2021 11:41
Miliony komárů se hromadí v obrovských hejnech a vytváří rotující sloupy připomínající tornáda. Působí to děsivě, lidem ale ve skutečnosti nic nehrozí, jde o pářící rituál komárů, ujišťují entomologové obyvatele i turisty Kamčatky.
Komáří tornádo na Kamčatce | Video: East2West

Video pořízené obyvatelem ruského poloostrova ukazuje obří hejna komárů:  "Sotva jsem viděl na cestu," popsal autor záběrů svou jízdu autem zpravodajské stanici East2west. 

"Jsou to komáří samci, kteří se rojí kolem samice, aby se pářili," vysvětlila místním médiím entomoložka Ljudmila Lobková s tím, že se není čeho obávat, protože samci komárů na rozdíl od samiček na lidi neútočí.  

Podle odborníků jde v regionu na východním pobřeží podél Beringova moře o pravidelný jev, na který jsou místní obyvatelé zvyklí, ale u nepřipravených návštěvníků mohou hejna komárů vyvolat paniku.   

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy