Na jihu Rumunska zabíjel nakažený medvěd

ČTK ČTK
16. 9. 2012 22:30
Jednoho muže zabil a dvě další osoby zranil, zvíře mělo vzteklinu
Snímek je ilustrační
Snímek je ilustrační | Foto: Aktuálně.cz, Zoo Brno

Bukurešť - Na jihu Rumunska v župě Dambovitsa zaútočil v sobotu medvěd postupně na několik lidí. Jednoho muže zabil a dvě další osoby zranil. Zvíře se podařilo později zastřelit a po pitvě bylo zjištěno, že mělo vzteklinu. Tím také odborníci vysvětlili jeho agresivní chování.

Medvěd, který podle svědků mohl vážit tři sta kilogramů, napadl nejprve jednasedmdesátiletého muže, který pracoval v sadu poblíž spolu se dvěma dalšími osobami. Muž utrpěl zranění, kterým na místě podlehl.

O několik hodin později medvěd napadl zezadu ženu, která pásla na louce krávy. Má vážná zranění v obličeji a na těle, ale její stav není kritický.

Třetím napadeným byl opět muž, ale ten vyvázl s lehčím zraněním. Medvěd napadl muže u silnice, kde prodával ovoce. Muži se podařilo uprchnout a medvěd si z kufru auta odnesl potraviny. Muž se pak sám dopravil do nemocnice.

Vrtulník s termovizí v akci

Po medvědovi pátralo čtyřicet policistů i vrtulník s termovizí.

V sobotu večer jeden hajný v lese narazil na medvěda, kterého zastřelil. Nebylo hned ale jasné, zda to byl medvěd zabiják. To potvrdila teprve v neděli veterinární správa na základě výsledků pitvy a analýzy stop.

Navíc bylo zjištěno, že šelma měla vzteklinu.

"Není pochyb, že jde o medvěda, který zaútočil. Skutečnost, že útočil ve dne a v místě, kde pracovali lidé, potvrzuje agresivní chování," řekl šéf veterinární správy a dodal, že zdravé zvíře se takto nechová.

Vyhlášena karanténa

V oblasti, kde došlo k incidentům, byla vyhlášena karanténa a v okruhu 30 kilometrů ochranná zóna.

Nyní se bude prověřovat, zda tu nejsou zvířata pokousaná medvědem. Preventivně budou sledována i všechna domácí zvířata v dané oblasti a možná se přistoupí i k očkování proti vzteklině, píše agentura Rompres.

V Rumunsku žije kolem 6000 medvědů hnědých, tedy zhruba 60 procent evropské medvědí populace. Většinou se pohybují v odlehlých oblastech, protože se lidem vyhýbají. Do obydlených míst je mohou přilákat zbytky jídla v popelnicích. Při pátrání po obživě už ale medvědi v minulosti několikrát zaútočili na lidi, a to i se smrtelnými následky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy