Na hradě Karlštejn v květnu ožívají památky

Ilona Víchová
14. 5. 2012 8:27
V květnu máte jedinečnou šanci poznat oživlé památky hradu Karlštejn!
Foto: Thinkstock

Hrad Karlštejn otvírá své tajné komnaty. Měsíc květen nabízí prohlídky nejvzácnějších kaplových prostor hradu. Netradiční prohlídky se konají v rámci projektu Oživlé památky. Vydejte se do míst, která jsou běžně před zraky návštěvníků uzavřená.

Speciální trasy jsou otevřené jen v měsíci květnu. Na další měsíce hrad Karlštejn připravuje jiné zajímavé programy. Při netraičních přohlíkách bude k vidění převážně křesťanská a duchovní symbolika.

Oživlé památky na hradě

V rámci této prohlídky můžete vstoupit do osobní oratoře Karla IV. kaple svaté Kateřiny a do presbyteria Kaple svatého Kříže. Oltářní část bude poprvé v historii zpřístupněná návštěvníkům. Exkluzivní speciální prohlídková trasa je připravená managementem správy hradu jen na měsíc květen.

Foto: www.czechtourism.cz

Prohlídka zahrnuje Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dále na vás čeká prohlídka a odborný výklad přímo v kapli, kde je k vidění nejvzácnější gotická freska na Karlstejně s výjevem adorace svatého kříže Karlem IV. a Annou Svídnickou. Při prohlídce na vás bude čekat slavnostní schodiště Velké věže a Kaple svatého Kříže. Celá trasa trvá kolem 60 minut a kapacita prohlídkové skupiny je šest lidí. Pro velký zájem je nutné si trasu rezervovat dopředu. Dospělý člověk si zaplatí vstupné ve výši tisíc korun.

Začátek prohlídky s názvem Tajemství hradních kaplí má pevný čas 9:35 a 17:35. Hrad je otevřený každý den kromě pondělí.

Hrad Karlštejn v dobách minulých

Goticky monstrózní stavbu na jihozápadě od Prahy nechal v roce 1348 vystavět Karel IV. Místo mělo sloužit jako velký trezor korunovačních klenot. Za dnešní podobu může přestavba z 19. století, kterou vedl Josef Mocker. Zajímavostí hradu jse nástěnná výzdoba ze 14. století. Dále návštěvníky uchvátí soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže.

Na Karlštejně se ukrývá největší portrétní galerie českých panovníků v České republice. Mnoho z vás uchvátí unikátní hradní studna nebo věrná replika Svatováclavské koruny českých králů. Karel IV. pobýval na hradě už v roce 1355 a sám si dohlížel na celou stavbu. Od roku 1918 má tento hradní skvost ve vlastnictví Česká republika.

Karlštejn
Karlštejn | Foto: Czechtourism

Asi do věží...

Pokud vás budou zajímat běžné prohlídkové trasy, můžete si vybrat ze tří okruhů. První z nich zahrnuje při prohlídce soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV., hradní Pokladnici a Klenotnici s kopiemi české Svatováclavské koruny a koruny císařů Svaté říše římské. Cena vstupného za dospělou osobu je 170 korun.

Druhý okruh si pro vás připravil prohlídku stejnou jako první, ale jako bonus si budete moci prohlédnout Kapli sv. Kříže. Za druhý okruh se platí 300 korun. V případě třetího okruhu se vydáte na Velkou věž a na schodiště, kde je z 5. patra exkluzivní vyhlídka na okolí. Cena poslední trasy je 120 korun a neobsahuje prohlídku Kaple sv. Kříže.

Staročeské máje na Karlštejně

Na 27. května jsou na hradě připravené Staročeské máje. Folklórní festival přináší plno tradičního tance a zpěvu. Akce se koná pod záštitou Městyse hradem Karlštejnem. Pokud chcete vidět 180 minut, ve kterých se vystřídají folklórní soubory, vydejte se na náměstí ve 14:00 hodin.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy