Na hradě Karlštejn v květnu ožívají památky

Ilona Víchová
14. 5. 2012 8:27
V květnu máte jedinečnou šanci poznat oživlé památky hradu Karlštejn!
Foto: Thinkstock

Hrad Karlštejn otvírá své tajné komnaty. Měsíc květen nabízí prohlídky nejvzácnějších kaplových prostor hradu. Netradiční prohlídky se konají v rámci projektu Oživlé památky. Vydejte se do míst, která jsou běžně před zraky návštěvníků uzavřená.

Speciální trasy jsou otevřené jen v měsíci květnu. Na další měsíce hrad Karlštejn připravuje jiné zajímavé programy. Při netraičních přohlíkách bude k vidění převážně křesťanská a duchovní symbolika.

Oživlé památky na hradě

V rámci této prohlídky můžete vstoupit do osobní oratoře Karla IV. kaple svaté Kateřiny a do presbyteria Kaple svatého Kříže. Oltářní část bude poprvé v historii zpřístupněná návštěvníkům. Exkluzivní speciální prohlídková trasa je připravená managementem správy hradu jen na měsíc květen.

Foto: www.czechtourism.cz

Prohlídka zahrnuje Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dále na vás čeká prohlídka a odborný výklad přímo v kapli, kde je k vidění nejvzácnější gotická freska na Karlstejně s výjevem adorace svatého kříže Karlem IV. a Annou Svídnickou. Při prohlídce na vás bude čekat slavnostní schodiště Velké věže a Kaple svatého Kříže. Celá trasa trvá kolem 60 minut a kapacita prohlídkové skupiny je šest lidí. Pro velký zájem je nutné si trasu rezervovat dopředu. Dospělý člověk si zaplatí vstupné ve výši tisíc korun.

Začátek prohlídky s názvem Tajemství hradních kaplí má pevný čas 9:35 a 17:35. Hrad je otevřený každý den kromě pondělí.

Hrad Karlštejn v dobách minulých

Goticky monstrózní stavbu na jihozápadě od Prahy nechal v roce 1348 vystavět Karel IV. Místo mělo sloužit jako velký trezor korunovačních klenot. Za dnešní podobu může přestavba z 19. století, kterou vedl Josef Mocker. Zajímavostí hradu jse nástěnná výzdoba ze 14. století. Dále návštěvníky uchvátí soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže.

Na Karlštejně se ukrývá největší portrétní galerie českých panovníků v České republice. Mnoho z vás uchvátí unikátní hradní studna nebo věrná replika Svatováclavské koruny českých králů. Karel IV. pobýval na hradě už v roce 1355 a sám si dohlížel na celou stavbu. Od roku 1918 má tento hradní skvost ve vlastnictví Česká republika.

Karlštejn
Karlštejn | Foto: Czechtourism

Asi do věží...

Pokud vás budou zajímat běžné prohlídkové trasy, můžete si vybrat ze tří okruhů. První z nich zahrnuje při prohlídce soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV., hradní Pokladnici a Klenotnici s kopiemi české Svatováclavské koruny a koruny císařů Svaté říše římské. Cena vstupného za dospělou osobu je 170 korun.

Druhý okruh si pro vás připravil prohlídku stejnou jako první, ale jako bonus si budete moci prohlédnout Kapli sv. Kříže. Za druhý okruh se platí 300 korun. V případě třetího okruhu se vydáte na Velkou věž a na schodiště, kde je z 5. patra exkluzivní vyhlídka na okolí. Cena poslední trasy je 120 korun a neobsahuje prohlídku Kaple sv. Kříže.

Staročeské máje na Karlštejně

Na 27. května jsou na hradě připravené Staročeské máje. Folklórní festival přináší plno tradičního tance a zpěvu. Akce se koná pod záštitou Městyse hradem Karlštejnem. Pokud chcete vidět 180 minut, ve kterých se vystřídají folklórní soubory, vydejte se na náměstí ve 14:00 hodin.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy