K čemu pošťáci? Dopisy mohou doručovat turisté. Tak to funguje na galapážském ostrově Floreana

Magazín Magazín
30. 9. 2017 8:31
Na ostrově Floreana v souostroví Galapágy nepotřebujete pro doručení dopisu známku. Stačí jej hodit do dřevěný budky na pobřeží. Doručovateli jsou sami turisté, kteří by z budky měli vyzvedávat ty dopisy a pohledy, jejichž adresáti bydlí nejblíže jejich cílové destinaci.
Pošta na galapážském ostrově Floreana.
Pošta na galapážském ostrově Floreana. | Foto: ČTK

Ekvádorské souostroví Galapágy je známé nádhernou přírodou a množstvím zvířecích druhů, ať už se jedná o želvy, tučňáky nebo mořské leguány. Jeden z ostrovů, Floreana, má však ještě něco navíc - netradiční poštovní úřad. Odesílateli i doručovateli jsou zde totiž sami návštěvníci. Příběh o galapážské poště se objevil nedávno na webu National Geographic.

Dlouho předtím, než ekoturisté propojili vzdálené ostrovy s ekvádorským pobřežím, byla Floreana zastávkou pro velrybářské lodě proplouvající oceánem.

Psaní tesknících námořníků doručovali rybáři

Po měsících, či dokonce letech strávených v práci přišli tesknící námořníci na důvtipný systém doručování dopisů svým rodinám. Na ostrově postavili barel a psaní do nich házeli. Projíždějící námořníci pak listy vyzvedávali a doručovali na pevninu.

Vůbec první zmínkou o originální poštovní stanici byl záznam kapitána Davida Portera z roku 1813. Porter tehdy popsal, jak se člen posádky vrací s papíry "vyzvednutými z krabice, kterou našel přibitou na kotlíku, přes který bylo na černé visačce napsáno Hathaway's Post Office".

O pětadvacet let později zdokumentoval galapážské poštovní zvyky jiný průzkumník. Napsal tehdy, že lidé námořníci nechávali vzkazy rybářům, již je na svých plavidlech doručovali na americký kontinent.

Poštovní budka na Floreaně.
Poštovní budka na Floreaně. | Foto: ČTK

Návštěvníci jsou doručovateli dodnes

Netypický poštovní systém je na Floreaně zachován dodnes. Jednoduchým dřevěným barelem, připomínajícím ptačí budku, stále prochází tisíce psaní. Skupiny, které do zálivu připlouvají objevovat staré lávové jeskyně, zde nechávají své pohledy a naopak vyzvedávají dopisy, jejichž adresáti bydlí co nejblíže jejich cílové destinaci.

Kromě toho je poštovní stanice pokryta vzkazy a vzpomínkami projíždějících. Na naplaveném dříví kolem schránky se během let objevila také řada jmen a dat připomínajících dávno doručená psaní.

"Pošťáci" mohou dopisy poslat dále buď poštou, nebo je ideálně doručit osobně adresátovi.

Video: Praha se dostala do reklamy na aerolinky

Společnost Qatar Airways spustila přímý let mezi Prahou a Dauhá. K této akci připravila speciální spot | Video: Qatar Airways
 

Právě se děje

před 15 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy