Na argentinské zbohatlíky útočí kapybary. Ničí jim trávníky a napadají jejich psy

Magazín Magazín
23. 8. 2021 16:59
Argentinská smetánka žijící v uzavřené komunitě Nordelta čelí v posledních týdnech nezvaným hostům. Oblast kolem mokřadů řeky Paraná vzaly útokem kapybary a s pečlivě udržovanými zahradami u domů zbohatlíků si nedělají hlavu. Podle ekologů si hlodavci jen berou zpátky svůj domov.
Kapybara ohromila obyvatele argentinské provincie Nordelta tím, že sama pila vodu z brčka. | Video: Twitter/Danilo Zurita

Okres Nordelta, ležící na severu Buenos Aires, se stal sídlem argentinských boháčů, kteří uprostřed pohádkové krajiny plné jezer a vodních proudů žijí v uzavřené komunitě. Skutečnost, že si místní smetánka mokřady napojené na řeku Paraná takhle přivlastnila a postavila si kolem nich své přepychové domy, přitom dlouhodobě dělá vrásky ochráncům životního prostředí.

Teď se však zdá, že se příroda před lidskými dobyvateli sama brání. V minulých týdnech totiž oblast začaly okupovat drzé kapybary, které u luxusních rezidencí ničí pečlivě zastřižené trávníky, útočí na psy a způsobují dopravní nehody. "Velkým problémem jsou také exkrementy, které zvířata v oblasti zanechávají," citoval jednoho z místních obyvatel britský deník The Guardian

Muž si zároveň postěžoval na to, že ochránci jemu a jeho sousedům zakázali na hlodavce sahat. Někteří se je proto pokusili odhánět s pomocí loveckých pušek. Mnoho Argentinců na druhou stranu kapybary, kterým se v zemi neříká jinak než "carpinchos", na sociálních sítích brání. "Posílám podporu všem kapybarám v Nordeltě, které si berou zpátky svůj domov," napsal na Twitteru jeden z příznivců zvířat.

V politicky rozdělené argentinské společnosti se Nordelta stala symbolem toho, jak se vyšší vrstvy snaží běžné obyvatele vyloučit na okraj. Část Argentinců tak invazi kapybar do prominentní čtvrti vnímá jako předvoj nevyhnutelného třídního boje. Uznávaný ekolog Enrique Viale dokonce uvedl, že oblast nenapadly kapybary, ale lidé. Zvířata podle něj jen oprávněně přešla do protiútoku.

"Je to přesně naopak. Zbohatlíci z Nordelty svými sídly narušili ekosystém carpinchos. Bohatí realitní makléři a developeři podporovaní vládou klientům slibují divočinu, ale zároveň přírodu ničí. Zájemci o luxusní bydlení totiž sice chtějí žít v přírodě, jenže jim zároveň vadí komáři, hadi nebo právě kapybary, upozornil Viale.

Dospělé kapybary dosahují délky jeden metr, na výšku mohou mít až 60 centimetrů a jejich váha bývá maximálně 60 kilogramů. Chovají se společensky a obvykle žijí ve stádech o počtu deseti až dvaceti jedinců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy