Wikipedii chybí články o ženách. Pokusila se to změnit akce na americké ambasádě

Kristýna Hondlíková
11. 3. 2018 9:04
Wikipedisté a wikipedistky z 30 zemí světa oslavili MDŽ společným psaním životopisů významných ženských osobností. Cílem bylo zvýšit nejen počet článků o ženách, ale i jejich podíl mezi tvůrci internetové encyklopedie Wikipedia.
Účastnice události píšící článek o některé z významných českých žen.
Účastnice události píšící článek o některé z významných českých žen. | Foto: Velvyslanectví USA v České republice

Sedám si vedle drobné ženy s krátkými vlasy a červenou šálou. Zvedá oči od obrazovky počítače a podává mi ruku. Jmenuje se Anna. Dnes jí děti doma hlídá manžel. To proto, aby se 8. března, na Mezinárodní den žen, mohla připojit k dalším ženám i mužům ve 30 zemích světa a napsat článek na Wikipedii. Článek o některé z významných českých žen, kterých je na celosvětově nejčtenější internetové encyklopedii velice málo. Tedy alespoň prozatím. 

Podle globálních statistik tvoří obsah Wikipedie z 90 procent muži. Je proto pochopitelné, že v encyklopedii je čtyřikrát více článků o mužích než o ženách. Vojtěch Dostál z Wikimedie, organizace podporující českou verzi encyklopedie, přiznává, že nerovné zastoupení žen a mužů na Wikipedii je známý a dlouhodobý problém. "V Česku jsou čísla pravděpodobně ještě horší, naopak velmi dobře je na tom Skandinávie," upřesňuje.

WikiGap

WikiGap_velvyslanectví USA Praha

V doslovném překladu Wikimezera. Označuje rozdíl v zastoupení žen a mužů jak v článcích na Wikipedii, tak mezi jejími tvůrci a tvůrkyněmi.

Změnit nepoměr mezi pohlavími na Wikipedii proto chtěla akce s názvem WikiGap - ztenčeme mezeru!, která zaplnila sál v Americkém centru v Praze. Cílem bylo vytvořit co nejvíce článků o významných a inspirativních Češkách, jejichž životopisy na Wikipedii chybí. 

Psát, jak fyzicky přímo na místě, tak virtuálně odkudkoliv, se ale nemuselo jen o ženách. "A co když někdo napíše o nějakém muži?" ptám se. "To se nic nestane, to se taky může," směje se zástupce Wikimedie Jakub Holzer.

Celkem se na zvyšování počtu článků o ženách na české Wikipedii podílelo 19 editorů a editorek. Ti napsali celkem 8390 slov, což dohromady vydalo na 16 nových článků o významných Češkách. Nově se lze na Wikipedii dočíst třeba o Zdeně Tominové, spisovatelce a mluvčí Charty 77, nebo Olze Fierzové, učitelce a sociální pracovnici bojující za osud židovských i německých dětí za druhé světové války.

Velvyslankyně Švédska Viktoria Liová, jejíž země akci pořádala, vzpomněla na svou oblíbenou Češku Elišku Junkovou, automobilovou závodnici. Její odkaz si připomíná téměř denně, když míjí cestou do práce poštovní schránku nesoucí jméno Junkové. Ta totiž svého času obývala současné sídlo švédského velvyslanectví.

Foto: Kristýna Hondlíková

Jedna událost však problém nerovného zastoupení žen a mužů na Wikipedii vyřešit nemůže. Možnost přispět k vyrovnanějšímu podílení se žen a mužů na kyberprostoru je proto otevřena všem. Stačí si vytvořit účet na Wikipedii a začít psát. 

S tím začátečníkům může pomoci i organizace Wikimedia, která poskytuje komunitě českých wikipedistů a wikipedistek mnoho příležitostí ke vzdělávání. A nejen to. "Komunita se pravidelně setkává v Praze a v Brně, chodíme spolu na pivo," láká Vojtěch Dostál.

Paní Anna s červenou šálou z úvodu reportáže právě dopisuje článek o Jarmile Johnové, zakladatelce organizace Pražské matky. "Přišla jsem, protože jsem potřebovala nakopnout. Řídím vzdělávací program ve Wikimedii, ale na Wikipedii jsem zatím nikdy žádný článek nenapsala. Po dnešku se to ale určitě změní," věří Anna. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy