Sex s manželkou je základním lidským právem muže, řekl soudce. Lidé ho teď kritizují

Magazín Magazín
3. 4. 2019 16:59
Ochranný soud v Londýně, dohlížející nad lidmi se sníženou mentální kapacitou, řeší případ muže, který žádá o povolení mít sex se svou ženou. Ta se již sama nedokáže rozhodnout, zda chce, nebo nechce mít pohlavní styk. Soudce podle britského tisku uvedl, že základním lidským právem muže je mít sex se svou manželkou. Jeho prohlášení řada lidí kritizovala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Případ se dostal k londýnskému soudu poté, co sociální pracovníci naznali, že ženin mentální stav nedovoluje, aby se sama svobodně rozhodovala o svém sexuálním životě. 

Právníci proto soudci navrhují, aby muži sex s manželkou zakázal, a nedošlo tak k případnému znásilnění. O případu informoval britský deník The Guardian

Muž údajně s případným závazkem, že se svou manželkou po dvaceti letech soužití sex provozovat nebude, souhlasil. Soudce Anthony Hayden nicméně uvedl, že chce případ nejprve prozkoumat do detailu. 

Prohlásil, že ženin stav může jejího manžela dostat do svízelné situace. Kdyby porušil soudní nařízení, mohl by skončit ve vězení. Zároveň dodal: "Nedokážu si představit žádné jiné zjevné základní lidské právo než právo muže mít sex se svou manželkou. A právo státu to monitorovat." 

Soudcovo prohlášení kritizovala labouristická poslankyně Thangam Debbonaireová z Bristolu. "Žádný muž ve Spojeném království nemá právo vyžadovat sex. Nesouhlas rovná se znásilnění," tweetovala a napsala, že soudcovo tvrzení legitimizuje nenávist k ženám. 

Řada lidí se na Twitteru připojila ke kritice soudcových slov. Někteří však namítají, že soudcovo prohlášení je třeba brát v kontextu daného případu a nepaušalizovat ho. 

Ochranný soud zatím případ nerozhodl a slyšení budou pokračovat. 

Video: Znásilnění zažije každá desátá žena, říká Johanna Nejedlová ze spolku Konsent

Devadesát procent znásilnění se odehraje mezi lidmi, kteří se znají. Více než polovinu znásilnění spáchá partner nebo manžel, říká Johanna Nejedlová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy