Muži mají mindrák z obřízky. Chtějí si nechat kůži dorůst

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
6. 3. 2015 14:29
Náhradní předkožku vyvíjí americká společnost Foregen, která se snaží pomoci rostoucímu množství nespokojených mužů, kteří podstoupili obřízku v dětství.
Foto: Thinkstock

Washington/Praha - Muži s obřízkou budou moct již brzy podstoupit proceduru, při které jim doroste předkožka. Americká společnost Foregen totiž tvrdí, že je blízko vyvinutí revoluční metody, při které se část odříznuté kůže regeneruje.

Léčba má pomoci rostoucímu počtu mužů, kteří jsou nespokojení s tím, že byli obřezáni dříve, než mohli sami pochopit dopady tohoto činu, informuje ve svém článku Motherboard.

Velké množství obřezaných mužů si stěžuje na necitlivost ve špičce penisu, kvůli které si nemohou užít sex stejně jako neobřezaní pánové. Tito muži, kteří sami sebe nazývají intaktivisté (spojení slov aktivismus a intact, anglicky neobřezaný, pozn.red.), se snaží poukázat na fakt, že odstranění předkožky není vždy zcela dobrovolné a může vézt k psychickým problémům.

Zatímco většina doktorů ve svých výzkumech tvrdí, že má obřízka mnoho zdravotních výhod jako například snížení rizika nákazy pohlavní chorobou nebo onemocnění rakovinou, kritici si stojí za tím, že obřízka může způsobit celoživotní trauma, snížit sexuální uspokojení a vystavit děti trvalé fyzické újmě.

V Česku je podobně jako v ostatních zemích EU počet obřezaných mužů mizivý, ovšem v Americe činí jejich podíl 50 až 60 procentech mužské populace. Z celkového počtu 660 milionů obřezaných mužů je právě 155 milionů Američanů.

I proto se nezisková organizace Foregen snaží nabídnout lidem s obřízkou možnost nechat si kůži dorůst. Společnost působící v Itálii se zabývá regenerativní medicínou, díky které lidem dorůst tkáň po úraze či nemoci.

Lidem končetiny dorůstají, ale jen v děloze

Vědci vycházejí z faktu, že lidé mají při vývoji v děloze přirozenou schopnost regenerace.

Pokud tak plod ztratí například prst, naroste mu nový, aniž by zanechal jizvu. Lidé po porodu sice tuto schopnost ztrácí, ovšem lékařům se podařilo najít způsob, jak tento proces "obnovit" a částečně zregenerovat lidské srdce, vaginální a prsní tkán nebo třeba poslední článek prstu.

Projekt společnosti Foregen má fungovat na stejném principu. Lékaři pomocí buněčných vrstev vytvoří 3D model lidské předkožky, který bude fungovat jako spojovací bod pro lidskou tkáň. Na ni pak budou postupně vrstveny buňky, z nichž vyroste zmiňovaná část lidské kůže.

Výzkumný tým zaznamenal již několik úspěšných pokusů na zvířatech, vědcům se v minulosti povedlo vytvořit nové předkožky například na testovaných buvolech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy