Muži mají mindrák z obřízky. Chtějí si nechat kůži dorůst

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
6. 3. 2015 14:29
Náhradní předkožku vyvíjí americká společnost Foregen, která se snaží pomoci rostoucímu množství nespokojených mužů, kteří podstoupili obřízku v dětství.
Foto: Thinkstock

Washington/Praha - Muži s obřízkou budou moct již brzy podstoupit proceduru, při které jim doroste předkožka. Americká společnost Foregen totiž tvrdí, že je blízko vyvinutí revoluční metody, při které se část odříznuté kůže regeneruje.

Léčba má pomoci rostoucímu počtu mužů, kteří jsou nespokojení s tím, že byli obřezáni dříve, než mohli sami pochopit dopady tohoto činu, informuje ve svém článku Motherboard.

Velké množství obřezaných mužů si stěžuje na necitlivost ve špičce penisu, kvůli které si nemohou užít sex stejně jako neobřezaní pánové. Tito muži, kteří sami sebe nazývají intaktivisté (spojení slov aktivismus a intact, anglicky neobřezaný, pozn.red.), se snaží poukázat na fakt, že odstranění předkožky není vždy zcela dobrovolné a může vézt k psychickým problémům.

Zatímco většina doktorů ve svých výzkumech tvrdí, že má obřízka mnoho zdravotních výhod jako například snížení rizika nákazy pohlavní chorobou nebo onemocnění rakovinou, kritici si stojí za tím, že obřízka může způsobit celoživotní trauma, snížit sexuální uspokojení a vystavit děti trvalé fyzické újmě.

V Česku je podobně jako v ostatních zemích EU počet obřezaných mužů mizivý, ovšem v Americe činí jejich podíl 50 až 60 procentech mužské populace. Z celkového počtu 660 milionů obřezaných mužů je právě 155 milionů Američanů.

I proto se nezisková organizace Foregen snaží nabídnout lidem s obřízkou možnost nechat si kůži dorůst. Společnost působící v Itálii se zabývá regenerativní medicínou, díky které lidem dorůst tkáň po úraze či nemoci.

Lidem končetiny dorůstají, ale jen v děloze

Vědci vycházejí z faktu, že lidé mají při vývoji v děloze přirozenou schopnost regenerace.

Pokud tak plod ztratí například prst, naroste mu nový, aniž by zanechal jizvu. Lidé po porodu sice tuto schopnost ztrácí, ovšem lékařům se podařilo najít způsob, jak tento proces "obnovit" a částečně zregenerovat lidské srdce, vaginální a prsní tkán nebo třeba poslední článek prstu.

Projekt společnosti Foregen má fungovat na stejném principu. Lékaři pomocí buněčných vrstev vytvoří 3D model lidské předkožky, který bude fungovat jako spojovací bod pro lidskou tkáň. Na ni pak budou postupně vrstveny buňky, z nichž vyroste zmiňovaná část lidské kůže.

Výzkumný tým zaznamenal již několik úspěšných pokusů na zvířatech, vědcům se v minulosti povedlo vytvořit nové předkožky například na testovaných buvolech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy