Muži nejsou z Marsu a ženy z Venuše. Izraelští vědci vyvrací známé dogma

Magazín Magazín
2. 12. 2015 8:22
Mozek mužů a žen není rozdílný, ale je směsicí ženských i mužských vlastností. "Mozek se sice v závislosti na pohlaví liší, ale chování a funkce ovlivňují další faktory. V mnoha ohledech se může projevovat maskulinně, v jiných zase žensky," tvrdí izraelští vědci, kteří se zaměřili na průzkum anatomických odlišností na základě genderu. Nakonec dospěli k závěru, že pouze šest procent mozku lze klasifikovat jako výlučně ženský nebo mužský.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Tel Aviv - Známá teorie, která tvrdí, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, dostala další trhliny. Předpoklad postavený na rozdílnosti mezi muži a ženami vyvrátili izraelští vědci z Tel Avivu, kteří zkoumali anatomii lidského mozku.

Dospěli k závěru, že neexistují výlučně ženské nebo mužské části, informoval The Telegraph.

Univerzitní výzkum 1400 studentů prokázal, že lidský mozek se zpravidla skládá z kombinace tzv. ženských a mužských vlastností. Odborníci tak vyvrátili myšlenku, že mozek jde jednoduše rozdělit podle pohlaví do dvou kategorií.

"Mozek se sice v závislosti na pohlaví liší, ale jeho funkce závisí na mnoha dalších faktorech. V řadě ohledů se může projevovat maskulinně, v jiných ale zase žensky," uvedl jeden z členů výzkumného týmu.

V rámci průzkumu se vědci detailně soustředili především na anatomii. Díky 1400 snímkům z magnetické rezonance analyzovali například šířku mozkové kůry nebo objem v různých částech.

Dospěli k názoru, že existuje pouze šest procent mozkové kapacity, kterou lze označit za ryze maskulinní, resp. femininní. Mnohem častěji jednotlivec disponuje kombinací jak ženských, tak mužských anatomických rysů.

Na výsledky studie reagovala i část vědecké obce. Přední neurolog z kalifornské univerzity Larry Cahill souhlasil s tím, že lidský mozek ve skutečnosti bývá směsicí mužských a ženských anatomických rysů. Podle něho také existují rozdíly v tom, jak s nimi mozek na základě pohlaví nakládá. "Existuje celá řada důkazů, podle kterých má pohlaví vliv na funkci mozku," oponuje.

Podle neurologa Gina Rippona z univerzity v Birminghamu tvrzení, že mužské a ženské mozky jsou odlišné, není pravdivé a rozdílné chování je podle něho výsledkem odlišného životního prostředí. "Celá řada velmi přesvědčivých důkazů mluví o tom, že rozdíly sice existují, ale jsou velmi malé. Navíc nesouvisí s biologií, ale s rozdílným životním prostředím," dodal Rippon.

Potvrdil tak dřívější teorie, které hovořily o tom, že rozdíly mezi pohlavími nejsou vrozené, ale souvisí s výchovou.

Mrtvice má příznaků desítky, těmi hlavními jsou pokles koutků, slabost končetin a porucha řeči, upozorňuje neurolog Aleš Tomek. Poznat ji a dostat se včas do nemocnice je podle něj naprosto zásadní. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy