Muži nejsou z Marsu a ženy z Venuše. Izraelští vědci vyvrací známé dogma

Magazín Magazín
2. 12. 2015 8:22
Mozek mužů a žen není rozdílný, ale je směsicí ženských i mužských vlastností. "Mozek se sice v závislosti na pohlaví liší, ale chování a funkce ovlivňují další faktory. V mnoha ohledech se může projevovat maskulinně, v jiných zase žensky," tvrdí izraelští vědci, kteří se zaměřili na průzkum anatomických odlišností na základě genderu. Nakonec dospěli k závěru, že pouze šest procent mozku lze klasifikovat jako výlučně ženský nebo mužský.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Tel Aviv - Známá teorie, která tvrdí, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, dostala další trhliny. Předpoklad postavený na rozdílnosti mezi muži a ženami vyvrátili izraelští vědci z Tel Avivu, kteří zkoumali anatomii lidského mozku.

Dospěli k závěru, že neexistují výlučně ženské nebo mužské části, informoval The Telegraph.

Univerzitní výzkum 1400 studentů prokázal, že lidský mozek se zpravidla skládá z kombinace tzv. ženských a mužských vlastností. Odborníci tak vyvrátili myšlenku, že mozek jde jednoduše rozdělit podle pohlaví do dvou kategorií.

"Mozek se sice v závislosti na pohlaví liší, ale jeho funkce závisí na mnoha dalších faktorech. V řadě ohledů se může projevovat maskulinně, v jiných ale zase žensky," uvedl jeden z členů výzkumného týmu.

V rámci průzkumu se vědci detailně soustředili především na anatomii. Díky 1400 snímkům z magnetické rezonance analyzovali například šířku mozkové kůry nebo objem v různých částech.

Dospěli k názoru, že existuje pouze šest procent mozkové kapacity, kterou lze označit za ryze maskulinní, resp. femininní. Mnohem častěji jednotlivec disponuje kombinací jak ženských, tak mužských anatomických rysů.

Na výsledky studie reagovala i část vědecké obce. Přední neurolog z kalifornské univerzity Larry Cahill souhlasil s tím, že lidský mozek ve skutečnosti bývá směsicí mužských a ženských anatomických rysů. Podle něho také existují rozdíly v tom, jak s nimi mozek na základě pohlaví nakládá. "Existuje celá řada důkazů, podle kterých má pohlaví vliv na funkci mozku," oponuje.

Podle neurologa Gina Rippona z univerzity v Birminghamu tvrzení, že mužské a ženské mozky jsou odlišné, není pravdivé a rozdílné chování je podle něho výsledkem odlišného životního prostředí. "Celá řada velmi přesvědčivých důkazů mluví o tom, že rozdíly sice existují, ale jsou velmi malé. Navíc nesouvisí s biologií, ale s rozdílným životním prostředím," dodal Rippon.

Potvrdil tak dřívější teorie, které hovořily o tom, že rozdíly mezi pohlavími nejsou vrozené, ale souvisí s výchovou.

Mrtvice má příznaků desítky, těmi hlavními jsou pokles koutků, slabost končetin a porucha řeči, upozorňuje neurolog Aleš Tomek. Poznat ji a dostat se včas do nemocnice je podle něj naprosto zásadní. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 42 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy