Muži nejsou z Marsu a ženy z Venuše. Izraelští vědci vyvrací známé dogma

Magazín Magazín
2. 12. 2015 8:22
Mozek mužů a žen není rozdílný, ale je směsicí ženských i mužských vlastností. "Mozek se sice v závislosti na pohlaví liší, ale chování a funkce ovlivňují další faktory. V mnoha ohledech se může projevovat maskulinně, v jiných zase žensky," tvrdí izraelští vědci, kteří se zaměřili na průzkum anatomických odlišností na základě genderu. Nakonec dospěli k závěru, že pouze šest procent mozku lze klasifikovat jako výlučně ženský nebo mužský.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Tel Aviv - Známá teorie, která tvrdí, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, dostala další trhliny. Předpoklad postavený na rozdílnosti mezi muži a ženami vyvrátili izraelští vědci z Tel Avivu, kteří zkoumali anatomii lidského mozku.

Dospěli k závěru, že neexistují výlučně ženské nebo mužské části, informoval The Telegraph.

Univerzitní výzkum 1400 studentů prokázal, že lidský mozek se zpravidla skládá z kombinace tzv. ženských a mužských vlastností. Odborníci tak vyvrátili myšlenku, že mozek jde jednoduše rozdělit podle pohlaví do dvou kategorií.

"Mozek se sice v závislosti na pohlaví liší, ale jeho funkce závisí na mnoha dalších faktorech. V řadě ohledů se může projevovat maskulinně, v jiných ale zase žensky," uvedl jeden z členů výzkumného týmu.

V rámci průzkumu se vědci detailně soustředili především na anatomii. Díky 1400 snímkům z magnetické rezonance analyzovali například šířku mozkové kůry nebo objem v různých částech.

Dospěli k názoru, že existuje pouze šest procent mozkové kapacity, kterou lze označit za ryze maskulinní, resp. femininní. Mnohem častěji jednotlivec disponuje kombinací jak ženských, tak mužských anatomických rysů.

Na výsledky studie reagovala i část vědecké obce. Přední neurolog z kalifornské univerzity Larry Cahill souhlasil s tím, že lidský mozek ve skutečnosti bývá směsicí mužských a ženských anatomických rysů. Podle něho také existují rozdíly v tom, jak s nimi mozek na základě pohlaví nakládá. "Existuje celá řada důkazů, podle kterých má pohlaví vliv na funkci mozku," oponuje.

Podle neurologa Gina Rippona z univerzity v Birminghamu tvrzení, že mužské a ženské mozky jsou odlišné, není pravdivé a rozdílné chování je podle něho výsledkem odlišného životního prostředí. "Celá řada velmi přesvědčivých důkazů mluví o tom, že rozdíly sice existují, ale jsou velmi malé. Navíc nesouvisí s biologií, ale s rozdílným životním prostředím," dodal Rippon.

Potvrdil tak dřívější teorie, které hovořily o tom, že rozdíly mezi pohlavími nejsou vrozené, ale souvisí s výchovou.

Mrtvice má příznaků desítky, těmi hlavními jsou pokles koutků, slabost končetin a porucha řeči, upozorňuje neurolog Aleš Tomek. Poznat ji a dostat se včas do nemocnice je podle něj naprosto zásadní. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy