Muži nejsou z Marsu a ženy z Venuše. Izraelští vědci vyvrací známé dogma

Magazín Magazín
2. 12. 2015 8:22
Mozek mužů a žen není rozdílný, ale je směsicí ženských i mužských vlastností. "Mozek se sice v závislosti na pohlaví liší, ale chování a funkce ovlivňují další faktory. V mnoha ohledech se může projevovat maskulinně, v jiných zase žensky," tvrdí izraelští vědci, kteří se zaměřili na průzkum anatomických odlišností na základě genderu. Nakonec dospěli k závěru, že pouze šest procent mozku lze klasifikovat jako výlučně ženský nebo mužský.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Tel Aviv - Známá teorie, která tvrdí, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, dostala další trhliny. Předpoklad postavený na rozdílnosti mezi muži a ženami vyvrátili izraelští vědci z Tel Avivu, kteří zkoumali anatomii lidského mozku.

Dospěli k závěru, že neexistují výlučně ženské nebo mužské části, informoval The Telegraph.

Univerzitní výzkum 1400 studentů prokázal, že lidský mozek se zpravidla skládá z kombinace tzv. ženských a mužských vlastností. Odborníci tak vyvrátili myšlenku, že mozek jde jednoduše rozdělit podle pohlaví do dvou kategorií.

"Mozek se sice v závislosti na pohlaví liší, ale jeho funkce závisí na mnoha dalších faktorech. V řadě ohledů se může projevovat maskulinně, v jiných ale zase žensky," uvedl jeden z členů výzkumného týmu.

V rámci průzkumu se vědci detailně soustředili především na anatomii. Díky 1400 snímkům z magnetické rezonance analyzovali například šířku mozkové kůry nebo objem v různých částech.

Dospěli k názoru, že existuje pouze šest procent mozkové kapacity, kterou lze označit za ryze maskulinní, resp. femininní. Mnohem častěji jednotlivec disponuje kombinací jak ženských, tak mužských anatomických rysů.

Na výsledky studie reagovala i část vědecké obce. Přední neurolog z kalifornské univerzity Larry Cahill souhlasil s tím, že lidský mozek ve skutečnosti bývá směsicí mužských a ženských anatomických rysů. Podle něho také existují rozdíly v tom, jak s nimi mozek na základě pohlaví nakládá. "Existuje celá řada důkazů, podle kterých má pohlaví vliv na funkci mozku," oponuje.

Podle neurologa Gina Rippona z univerzity v Birminghamu tvrzení, že mužské a ženské mozky jsou odlišné, není pravdivé a rozdílné chování je podle něho výsledkem odlišného životního prostředí. "Celá řada velmi přesvědčivých důkazů mluví o tom, že rozdíly sice existují, ale jsou velmi malé. Navíc nesouvisí s biologií, ale s rozdílným životním prostředím," dodal Rippon.

Potvrdil tak dřívější teorie, které hovořily o tom, že rozdíly mezi pohlavími nejsou vrozené, ale souvisí s výchovou.

Mrtvice má příznaků desítky, těmi hlavními jsou pokles koutků, slabost končetin a porucha řeči, upozorňuje neurolog Aleš Tomek. Poznat ji a dostat se včas do nemocnice je podle něj naprosto zásadní. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy