Muž ztratil ve Švýcarsku peněženku, deset let poté ji dostal zpátky s celým obsahem

Magazín Magazín
16. 12. 2017 7:34
Když si Kosovan přišel peněženku po deseti letech vyzvednout, překvapivě ji našel ve stejném stavu, jak si ji pamatoval. Byly v ní všechny doklady, 500 franků v hotovosti i raritní modrá bankovka, která má pro něj symbolický význam. "Švýcaři jsou opravdu poctiví lidé," nechal se slyšet muž.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dobro v lidech nevymřelo. Švýcarský deník 20 Minutes před časem informoval o muži, který v roce 2007 ztratil při práci na stavbě distribučního centra pošty ve městě Härkingen na severu Švýcarska peněženku. Po deseti letech ji dostal zpět s úplně stejným obsahem.

Pjeter Marku měl v peněžence kromě osobních dokladů, kreditních karet a peněz také raritní modrou dvacetifrankovou bankovku, která již nebyla v oběhu.

Šestačtyřicetiletý muž původem z Kosova si ji schovával od roku 1989, kdy přijel do Švýcarska poprvé. "V té době jsem neměl nic než těchhle 20 franků," řekl Marku deníku. Bankovku nikdy neutratil a za ty roky se pro něj stala symbolem jeho minulosti.

Ačkoliv peněženku intenzivně hledal, po pár dnech to vzdal s tím, že už ji nikdy neuvidí. Jaké ale bylo jeho překvapení, když mu před několika dny zavolali z poštovní doručovatelny v Härkingenu, že peněženku i s obsahem našli. Marku si nejdříve myslel, že se jedná o nedorozumění: "Řekl jsem, že ji mám u sebe," řekl muž.

Když si Kosovan přišel peněženku vyzvednout, překvapivě ji našel ve stejném stavu, jak si ji pamatoval. Byly v ní všechny doklady, 500 franků v hotovosti i raritní modrá bankovka. "Švýcaři jsou opravdu poctiví lidé," nechal se slyšet muž.

 

Právě se děje

Další zprávy