Muž ztratil ve Švýcarsku peněženku, deset let poté ji dostal zpátky s celým obsahem

Magazín Magazín
16. 12. 2017 7:34
Když si Kosovan přišel peněženku po deseti letech vyzvednout, překvapivě ji našel ve stejném stavu, jak si ji pamatoval. Byly v ní všechny doklady, 500 franků v hotovosti i raritní modrá bankovka, která má pro něj symbolický význam. "Švýcaři jsou opravdu poctiví lidé," nechal se slyšet muž.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dobro v lidech nevymřelo. Švýcarský deník 20 Minutes před časem informoval o muži, který v roce 2007 ztratil při práci na stavbě distribučního centra pošty ve městě Härkingen na severu Švýcarska peněženku. Po deseti letech ji dostal zpět s úplně stejným obsahem.

Pjeter Marku měl v peněžence kromě osobních dokladů, kreditních karet a peněz také raritní modrou dvacetifrankovou bankovku, která již nebyla v oběhu.

Šestačtyřicetiletý muž původem z Kosova si ji schovával od roku 1989, kdy přijel do Švýcarska poprvé. "V té době jsem neměl nic než těchhle 20 franků," řekl Marku deníku. Bankovku nikdy neutratil a za ty roky se pro něj stala symbolem jeho minulosti.

Ačkoliv peněženku intenzivně hledal, po pár dnech to vzdal s tím, že už ji nikdy neuvidí. Jaké ale bylo jeho překvapení, když mu před několika dny zavolali z poštovní doručovatelny v Härkingenu, že peněženku i s obsahem našli. Marku si nejdříve myslel, že se jedná o nedorozumění: "Řekl jsem, že ji mám u sebe," řekl muž.

Když si Kosovan přišel peněženku vyzvednout, překvapivě ji našel ve stejném stavu, jak si ji pamatoval. Byly v ní všechny doklady, 500 franků v hotovosti i raritní modrá bankovka. "Švýcaři jsou opravdu poctiví lidé," nechal se slyšet muž.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy