Muž vypátral městečko Roswell z filmu o Vinnetouovi, rudou půdu přivezl do Boskovic

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2021 17:53
Nadšenec do snímků o náčelníkovi Apačů Vinnetouovi vypátral v Chorvatsku filmové městečko Roswell, které za desetiletí zarostlo křovím. Rudou půdu z něj přivezl do Boskovic na Blanensku do westernového městečka, kde byl film převeden do divadelní inscenace. Ta měla premiéru loni, letos ji tvůrci inovovali.
Vinnetou a Old Shatterhand, ilustrační foto.
Vinnetou a Old Shatterhand, ilustrační foto. | Foto: Jadran film

Vinnetou I. je po Pokladu na stříbrném jezeře druhým z filmů o náčelníkovi Apačů, které byly natočeny podle románů Němce Karla Maye. Vinnetou se v něm seznamuje s mladým zeměměřičem, který přijíždí na Divoký západ, aby dohlédl na stavbu železnice. Později dostane přezdívku Old Shatterhand. Vinnetou s ním pak čelí zlosynovi Santerovi.

V přírodním amfiteátru městečka v Boskovicích pro 450 diváků je přichystána scéna, kterou tvoří kopie budov z filmu. Například jednopatrový saloon, sídlo Apačů nebo nádraží. Do představení jsou zapojeni i jezdci na koních, diváci uvidí například přepadení Roswellu, přičemž k nejatraktivnějším okamžikům patří moment, kdy lokomotiva najede do boční zdi jednopatrového saloonu.

Městečko, nebo spíše místo, kde v době natáčení filmu v roce 1963 stálo, vypátral Jan Machálek, profesí celník pracující na letišti v Brně-Tuřanech. Vinnetoua miluje natolik, že v Boskovicích hraje šéfa železničních dělníků Jonese. Z chorvatského Roswellu přivezl typickou rudou půdu, kterou tento týden smíchal s tou z divadelního Roswellu.

"Filmaři umístili městečko nedaleko skutečné železniční tratě mezi Zadarem a Kninem. Vyhledali jsme na internetu tuto trať a místo, kde se trať nejvíce přiblížila silnici. A podle všech dostupných informací jsme místo, kde stával Roswell, skutečně našli," říká Machálek. S kolegy se řídili srovnávacími fotografiemi a krajinou. Objevili i odbočku, z níž sjela lokomotiva a řítila se na Roswell. "Později jsme dokonce objevili kamennou zídku, za kterou se skrývali železničáři. Bohužel místo je již dnes zarostlé a těžko poznatelné. Co ale zůstalo stále stejné, je načervenalá půda, kterou lze vidět i ve filmu," vysvětluje Machálek.

Divadelní představení v Boskovicích tvůrci po loňské premiéře inovovali. Pod vedením režiséra Igora Krištofa přibyly především akční scény. O nové jezdecké scény se pak postaral představitel Vinnetoua, trikový jezdec Michal Bednář.

Boskovické westernové městečko je se Šiklovým mlýnem největším zařízením prezentujícím v Česku Divoký západ. Atrakcí jsou mimo jiné repliky tehdejších budov. Ročně městečko navštíví desítky tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy