Jeden dům nestačí. Skot si koupil v Itálii zchátralou vesnici a celou ji opravil

Magazín Magazín
9. 6. 2022 9:32
Itálie v posledních letech prodávala téměř za hubičku stovky zchátralých vil a objektů. Starostové tak chtěli přilákat nové obyvatele do vylidněných obcí. Jeden Skot se ale s pouhým domem nespokojil a koupil si celou vesnici.
Vesnička dnes láká turisty opravenými budovami s barevnými omítkami a panoramatickou cestou s výhledem na zelené kopce. (ilustrační foto)
Vesnička dnes láká turisty opravenými budovami s barevnými omítkami a panoramatickou cestou s výhledem na zelené kopce. (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Skotský právník a konzultant Cesidio Di Ciacca dokončil renovaci vesnice Borgo I Ciacca, která pochází z roku 1500 a nese jméno jeho rodiny. Obec leží v divoké přírodě mezi Římem a Neapolí poblíž města Picinisco.

"Na přelomu 19. a 20. století moji prarodiče Cesidio a Marietta odešli z vesnice za lepší budoucností," vzpomíná Di Ciacca pro web CNN. "Odstěhovali se do Skotska a zanechali za sebou rodnou vesnici, která na půl století upadla v zapomnění. Bylo to místo duchů. Začal jsem ji obnovovat před více než deseti lety."

Vesnici dříve tvořila jen zchátralá kamenná obydlí zemědělců, stodoly a sklady bez oken. Dnes lákají turisty opravené budovy s barevnými omítkami a cesta s vyhlídkou na okolní zelené kopce. 

Ve vesničce je i vinárna, konferenční místnost, knihovna a dva apartmány pro turisty. Na vinicích se pěstují hrozny dříve ztracené odrůdy Maturano. Od první sklizně v roce 2017 získalo zdejší víno tři mezinárodní stříbrné ceny a nyní se vyváží i do zahraničí.

Di Ciacca se narodil v rybářské vesnici Cockenzie u Edinburghu, ale na rodný kraj svých předků má silné vzpomínky. "Rodiče mě sem každé léto jako dítě vozili na návštěvu k příbuzným," tvrdí. Později vesnici navštěvoval stále častěji, až se rozhodl vrátit jí původní krásu.

Nejdříve bylo třeba vypátrat po celém světě všech 140 majitelů nemovitostí, což byl dlouhý a složitý proces. "Trvalo mi několik let, než jsem všechny podíly odkoupil, každému malému vlastníkovi jsem nabídl cenu ve výši tržní hodnoty pozemku, i když takovou cenu třeba neměl." 

Přestože Di Ciaccia nezveřejnil podrobnosti o tom, kolik investoval, přiznává, že na přestavbu vesnice vynaložil značnou částku.

Ve vesnici do budoucna plánuje otevřít zemědělsko-potravinářskou akademii, ale pandemie covidu zatím tento sen zpomalila. Chce také navázat partnerství s evropskými univerzitami a ukázat, jak zachovat a rozvíjet venkovské tradice.

Mohlo by vás zajímat: Z benátských kanálů zmizelo moře. Uvízlé gondoly překvapily lidi (2021)

Výjimečný odliv způsobil, že slavné benátské kanály v pátek odhalily své dno. Úroveň hladiny moře se dostala skoro půl metru pod normál. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády. Celkově jsou zásobníky v Česku naplněné asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy