Muž skočil k medvědovi. Zachránil ho policista

ČTK ČTK
24. 11. 2009 11:55
Medvěd bojuje o život, zatímco viník nehody není v ohrožení

Bern - Pětadvacetiletý, zřejmě duševně narušený muž skočil o uplynulém víkendu do čtyři metry hlubokého výběhu hnědých medvědů ve švýcarské metropoli Bernu.

Jeden z medvědů, čtyřletý Finn, se na vetřelce vrhl a začal jej trhat. Přivolaná policie medvěda postřelila; muž příhodu přežil a je mimo ohrožení života, zatímco zvíře o svůj život bojuje, napsal německý deník Bild.

Spolu s desítkami jiných diváků stál o víkendu mladý muž nad výběhem medvědů v Bernu a sledoval zvířata. Náhle přelezl plot, skočil do čtyři metry hlubokého výběhu zvířat a rozběhl se k nim. Čtyřletý medvěd Finn se na vetřelce vrhl, povalil jej a začal kousat. Napadený se pod medvědím obrem jen bezmocně mrskal.

Mezi svědky, kteří se marně snažili zvíře zahnat křikem a házením větví, byl i bernský městský radní Philipp Müller. "Medvěd se oběti postavil na záda a doslova jí z těla rval oblečení, třepal s ní a hryzal," popsal Müller situaci.

Zasáhla policie

Zakrvácenou oběť vysvobodili až přivolaní policisté. Jediným výstřelem zasáhli medvěda do hrudi, raněné zvíře se stáhlo do své jeskyně, kde ho ošetřovatelé zavřeli. Teprve poté mohli hasiči muže vyprostit z příkopu a lékaři jej ošetřili. Muž je podle nich sice ošklivě zraněný, ale není v ohrožení života.

Medvěd Finn, který se narodil v roce 2006 v helsinské zoo, je na tom podstatně hůře. Podle veterinářů bojuje o život a zatím není jasné, zda přežije.

Ředitel bernské medvědí zahrady Bernd Schildger je z toho smutný. "Medvěd reagoval úplně normálně, vždyť ten muž vtrhl do jeho revíru," řekl. "Finn má velmi těžká zranění a je otázka, zda to vůbec přežije," dodal.

Medvěd je erbovním zvířetem města, které od něj odvozuje svůj název (Bär). Švýcarská historická metropole si proto drží několikačlenný chov hnědých medvědů v bývalém hradebním příkopu.

Obdobné případy, kdy lidé z nepochopitelných důvodů pronikli do výběhu medvědů, zažila i berlínská zoo. Letos v dubnu skočila do bazénu ledních medvědů 32letá žena, skončila s lehčími zraněními. V prosinci 2008 vlezl jistý muž do výběhu slavného medvěda Knuta, ošetřovatel zvířat však byl nablízku a zasáhl včas, takže zraněn nebyl nikdo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy