Muž plácl na havajské pláži tuleně a natočil se na video, soud jej za to potrestal

Magazín Magazín
18. 4. 2020 19:48
Slávychtivý Američan byl tento týden odsouzen k zaplacení pokuty za to, že počátkem roku na havajské pláži plácl slunícího se tuleně. Svůj čin si navíc nechal natočit na video, které následně přidal na sociální síť Tik Tok. Advokát amerického turisty uvedl, že jeho klient v tu chvíli ztratil rozum a svého činu lituje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Video, které se objevilo na sociální síti TikTok v únoru, vyvolalo řadu protestů a zpráva hned oběhla celý svět. Pravá identita viníka, který se nechal natočit, jak na havajské pláži v Oahu plácl tuleně, však zůstává skryta, stejně jako výše pokuty.

Severokarolínský právní zástupce Blake Long podle magazínu Newsweek uvedl, že jeho klient zaplatit státní i federální pokutu za porušení zákona na ochranu ohrožených druhů.

Advokát jeho jménem také v místním havajském deníku zveřejnil oficiální omluvu s tím, že svého "nedospělého a neomluvitelného" chování lituje. "Ačkoliv si můj klient na svůj čin přeje zapomenout, doufá, že jeho chyba bude sloužit jako odstrašující případ chování, kterého se turisté musí zdržet," uvedl právní zástupce. A dodal, že také doufá, že klientův poklesek povede k lepší ochraně živočišných druhů na Havaji.

Video ukazující muže, který za tónů skladby od Akona s názvem "Smack That" plácl vyhřívajícího se tuleně na spodní části hřbetu, viděly stovky tisíc uživatelů na sociálních sítích. Záběry zveřejnil tehdy na TikToku jistý Eric Mustevoy, který ale odmítl, že by byl hlavním aktérem.

Havajský deník MauiNow.com informoval, že Mustevoy pouze pořídil záběry člověka na pláži v Oahu, který tuleně bouchl. I přesto se autor videa později v instagramovém příspěvku omluvil. "Ani na sekundu jsem si neměl pomyslet, že je v pohodě zveřejnit něco tak neuctivého," uvedl. 

Na videu by mohl být jeho kamarád, na kterého v dřívějších příspěvcích odkazoval. 

Havajský policejní sbor zaměřující se na porušování zákonů týkajících se přírody zahájil po zveřejnění videa vyšetřování vedoucí k dopadení pachatele. Jejich šéf Jason Redulla uvedl, že lidé mají podobné činy nahlašovat ihned. "Příliš často se o nich dozvídáme až poté, co byly zveřejněny na sociálních sítích, což nám ztěžuje sběr důkazů a hledání svědků události," dodal. 

Tuleni havajští patří mezi ohrožené druhy zvířat a v USA je protizákonné je obtěžovat nebo jim jakkoliv ubližovat. Porušení tohoto zákona může vést nejen k udělení pokuty, ale také uvěznění. Úřad také připomněl, že lidé nemají obtěžovat, nahánět nebo krmit žádná divoká zvířata.

 

Právě se děje

Další zprávy