Muž našel na skládce obraz Davida Bowieho. Koupil ho za 5 dolarů, prodá se za tisíce

Magazín Magazín
17. 6. 2021 9:20
Neobyčejná náhoda potkala Kanaďana, který si přeje zůstat v anonymitě. Ten našel na skládce v Ontariu zajímavou malbu a koupil ji v dárcovském centru za pět kanadských dolarů. Jakmile obraz otočil, zjistil, že našel velmi cenné dílo. S pomocí aukční společnosti jej nyní prodá za tisíce dolarů.
Kanaďan našel na skládce obraz Davida Bowieho. O jeho prodej se nyní stará aukční společnost.
Kanaďan našel na skládce obraz Davida Bowieho. O jeho prodej se nyní stará aukční společnost. | Foto: Profimedia.cz

Nálezce není odborníkem, ale vášnivým sběratelem umění. Poté, co obraz zakoupil, našel na zadní straně podpis zesnulé rockové legendy. Kontaktoval proto společnost Cowley Abbott, která se věnuje aukcím uměleckých děl. Od loňského listopadu pak kunsthistorici pracovali na ověření pravosti malby, informovala americká CNN

Firma Cowley Abbott si na pomoc přizvala i sběratele Bowieho podpisů Andyho Peterse, který zpěvákovy autogramy shromažďuje od roku 1978. Po hudebníkově smrti v roce 2016 se začal specializovat na ověřování jeho podpisů. "Když jsem malbu poprvé uviděl, ihned jsem poznal, o co jde," řekl. 

Peters vysvětlil, že se portrét na začátku milénia prodával na dnes již nefunkčních webových stránkách Davida Bowieho. "Nepotřeboval jsem ani vidět podpis," tvrdí. Problém je však podle něj v tom, že Bowie během 55leté kariéry svou signaturu výrazně změnil. Všechny ale mají společné nuance, podle nichž je lze k Bowiemu přiřadit, tvrdí odborník.

Malba pochází ze série DHead a nese název DHead XLVI. Bowie na těchto obrazech pracoval mezi lety 1995 a 1997. Maloval rodinu, přátele i ostatní hudebníky. V rámci série DHead vzniklo i několik autoportrétů. Na tomto konkrétním obraze však nejde určit, koho přesně Bowie namaloval, vysvětlil ředitel společnosti Cowley Abbott Robert Cowley. "Je to působivý portrét," dodal. 

Obraz se měl prodat za 9 až 12 tisíc kanadských dolarů (zhruba 155 až 206 tisíc korun), tato částka však byla překročena již první den on-line aukce. Svého majitele dílo získá 24. června. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy