Muž má všechny své orgány opačně. Jako jediný na světě

Hana Pecinová
9. 2. 2010 22:10
Muž má také dvě játra a chybí mu tenké střevo či některé cévy
Operace.
Operace. | Foto: Ludvík Hradílek

Bombaj - V Indii žije muž, který má všechny své vnitřní orgány umístěny zrcadlově opačně, než bývá u lidí běžné. Během vyšetření před operací to zjistili bombajští lékaři. Podle nich jde zřejmě o jediného žijícího muže s podobnou anatomií. Informoval o tom britský list Daily Telegraph.

Ind Ashok Shivnani se chystal v bombajské nemocnici na chirurgický zákrok, při kterém mu měli lékaři odstranit nádor na ledvinách.

Během předoperačního vyšetření zdravotníci zjistili, že se většina hrudních a břišních orgánů a také mnoho krevních cév čtyřiašedesátiletého muže nachází na opačném místě než u normálních lidí.

Lékaři tento případ označují termínem "situs inversus".

Zdravotníci při prohlídce těla pacienta objevili, že jeho aorta a dolní dutá žíla, které čerpají krev dovnitř a ven ze srdce, jsou obrácené. Pacient má navíc dvě játra.

"Při operaci se předpokládá, že znáte přesné umístění všeho, čeho se chystáte dotknout. Ale v tomto případě jsme si nebyli jisti, do kterých žil vstupujeme," řekl indickému listu Times of India doktor Prakash Sanzgiri.

Indičtí chirurgové také zjistili, že muž nemá tenké střevo a tři cévy, které by mu měly dodávat krev do jeho nemocné ledviny.

Ještě překvapivější je ale fakt, že pan Shivnani přežil dvě operace kýly a také ho lékaři v minulosti vyšetřovali kvůli chronickému plicnímu onemocnění. Nikdo z nich ale Shivnanimu o jeho unikátním umístění orgánů nikdy neřekl.

"Nikdy ve svém životě mi nepřišlo, že by moje tělo bylo jiné," prohlásil Shivnani.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy