Mussoliniho krev a mozek se dražily na internetu

ČTK ČTK
20. 11. 2009 19:00
Portál eBay aukci Mussoliniho ostatků stáhl

Řím - Části mozku a vzorky krve někdejšího italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho se prý dražily na internetu. Nabízela je aukce eBay.

Tvrdí to Mussoliniho vnučka Alessandra, která je poslankyní evropského parlamentu. Podle informací italské agentury ANSA již vše oznámila policii.

Provozovatelé aukčního portálu tvrdí, že nabídku "okamžitě" po jejím zveřejnění stáhli.

"Po popravě mého dědečka se prováděla pitva. Část mozku se poslala do USA. Je to skandál. Doufám, že se tento případ brzy objasní," řekla Alessandra Mussoliniová.

Podle ní pocházejí dražené části mozku a krev právě z pitvy, kterou provedla milánská nemocnice po diktátorově smrti. Duceho vnučka tvrdí, že vzorky někdo ukradl.

Ostatky na prodej

Na internetu se pak prý nabízely za vyvolávací cenu 15.000 eur (asi 398.000 korun). K vidění byla například dřevěná přepravka se zkumavkami s krví, uvedla pobouřená Mussoliniová.

O aukci pozůstatků jejího předka ji informoval její známý. Milánská nemocnice tvrdí, že vzorky z pitvy byly zničeny dva roky po Mussoliniho smrti.

Nabídka se objevila v aukci dnes ráno. Provozovatelé eBay tvrdí, že ji "okamžitě" stáhli, takže prý nikdo neměl šanci "přihazovat". Nabídka totiž porušila zákaz prodávat části lidského těla.

Nepovedený útěk

Mussolini na jaře 1945 chtěl se svou milenkou prchnout do Švýcarska. Zadrželi je partyzáni a 28. dubna je popravili.

Jejich zohavená těla pak vystavili na jednom z milánských náměstí. Odtud se ostatky fašistického vůdce dostaly do nemocnice, kde se odehrála pitva.

Rodina pozůstatky převzala v roce 1957. Fotokopie dokumentu o převzetí se podle agentury ANSA také objevila v nabídce na italských stránkách eBay. Potvrzuje mimo jiné to, že mozek byl předán zvlášť.

Mussoliniho vdova svého muže pohřbila v jeho rodišti Predappio na severu Itálie. Hrob každoročně navštěvují pamětníci i neofašisté.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy