Mladou muslimku vykázali ze školy kvůli dlouhé sukni

pej
30. 4. 2015 16:36
Patnáctiletá muslimka ze severní Francie byla již dvakrát vykázána ze školy kvůli nevhodnému oblečení. Škola pochybení odmítá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Charleville-Mézières - Patnáctiletá Sarah byla už dvakrát nucena odejít ze školy, vedení totiž považovalo její dlouhou černou sukni za viditelné ztotožňování se s muslimským náboženstvím.

Sarah tak porušila pravidla sekularizace na francouzských školách, informoval deník L'Ardennais. Zákaz nošení náboženských symbolů a oblečení je součástí  tzv. Charty sekularizace. Ta na popud ministra školství visí na chodbách všech státních škol od září 2013

"Sukni jsem si koupila zhruba za dvě eura. Opravdu není ničím zvláštní a není žádným náboženským symbolem," uvedla na svoji obranu Sarah pro L'Ardennais. Zároveň potvrdila, že sekularizaci na školách dodržuje. "Ještě loni jsem nosila šátek, ten si nyní před školou automaticky sundavám," dodala.

Příběhu se dostalo pozornosti i na sociálních sítích, a to především na Twitteru. Klíčové slovo #JePorteMaJupeCommeJeVeux (nosím svoji sukni, jak se mi zlíbí) se stalo zpočátku tohoto týdne v rámci Francie jedním z nejpopulárnějších.

Dlouhá sukně není porušením pravidel

"Pravidla sekularizace nemluví o délce sukně nebo druhu jídla ve školní jídelně," diskutoval jeden z uživatelů Twitteru. "Pokud dlouhou sukni nosí bílá osoba, považuje se to za hippie a šik. Pokud jde o muslimku, pak je to nápadné," reagoval další.

Podle francouzského deníku Le Monde není tento případ ojedinělý. Jen v loňském roce bylo ze školy domů ze stejného důvodu posláno přibližně 130 dívek.

Kvůli vykázání Sarah ze školy byl rovněž kontaktován poradce vlády ve věcech sekularizace Nicolas Cadène. Ten v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France-Inter uvedl, že nošení dlouhé sukně není zakázáno.

Podle ředitele školy ale dívka ze školy vyloučena nebyla. "Pouze jsme ji požádali, aby se převlékla do jiného oblečení. Zdá se, že si její otec nepřál, aby se do školy vrátila," uvedl pro agenturu AFP.

Ředitel zároveň bránil rozhodnutí s tím, že dlouhá sukně nebyla prvním prohřeškem této dívky. "Bylo toho víc a týkalo se to provokativního nošení šátků," dodal pro Le Monde.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 55 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy