Mladou muslimku vykázali ze školy kvůli dlouhé sukni

pej
30. 4. 2015 16:36
Patnáctiletá muslimka ze severní Francie byla již dvakrát vykázána ze školy kvůli nevhodnému oblečení. Škola pochybení odmítá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Charleville-Mézières - Patnáctiletá Sarah byla už dvakrát nucena odejít ze školy, vedení totiž považovalo její dlouhou černou sukni za viditelné ztotožňování se s muslimským náboženstvím.

Sarah tak porušila pravidla sekularizace na francouzských školách, informoval deník L'Ardennais. Zákaz nošení náboženských symbolů a oblečení je součástí  tzv. Charty sekularizace. Ta na popud ministra školství visí na chodbách všech státních škol od září 2013

"Sukni jsem si koupila zhruba za dvě eura. Opravdu není ničím zvláštní a není žádným náboženským symbolem," uvedla na svoji obranu Sarah pro L'Ardennais. Zároveň potvrdila, že sekularizaci na školách dodržuje. "Ještě loni jsem nosila šátek, ten si nyní před školou automaticky sundavám," dodala.

Příběhu se dostalo pozornosti i na sociálních sítích, a to především na Twitteru. Klíčové slovo #JePorteMaJupeCommeJeVeux (nosím svoji sukni, jak se mi zlíbí) se stalo zpočátku tohoto týdne v rámci Francie jedním z nejpopulárnějších.

Dlouhá sukně není porušením pravidel

"Pravidla sekularizace nemluví o délce sukně nebo druhu jídla ve školní jídelně," diskutoval jeden z uživatelů Twitteru. "Pokud dlouhou sukni nosí bílá osoba, považuje se to za hippie a šik. Pokud jde o muslimku, pak je to nápadné," reagoval další.

Podle francouzského deníku Le Monde není tento případ ojedinělý. Jen v loňském roce bylo ze školy domů ze stejného důvodu posláno přibližně 130 dívek.

Kvůli vykázání Sarah ze školy byl rovněž kontaktován poradce vlády ve věcech sekularizace Nicolas Cadène. Ten v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France-Inter uvedl, že nošení dlouhé sukně není zakázáno.

Podle ředitele školy ale dívka ze školy vyloučena nebyla. "Pouze jsme ji požádali, aby se převlékla do jiného oblečení. Zdá se, že si její otec nepřál, aby se do školy vrátila," uvedl pro agenturu AFP.

Ředitel zároveň bránil rozhodnutí s tím, že dlouhá sukně nebyla prvním prohřeškem této dívky. "Bylo toho víc a týkalo se to provokativního nošení šátků," dodal pro Le Monde.

 

Právě se děje

Další zprávy