Multikulturní Londýn ještě obohatí olympijské hry

Ilona Víchová
11. 7. 2012 10:57
Spojte prohlídku města s návštěvou olympijských her
Londýn, hlavní město Anglie
Londýn, hlavní město Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn je hlavním městem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Úchvatným městem protéká řeka Temže, která přímo láká k večerní projížďce po památkách elegantního města.

Dovolená v Londýně je více než náročná a uchozená. Abyste stihli všechny krásy tohoto velkoměsta, potřebujete minimálně čtyři nabité dny. V letošním roce hostí město Olympijské hry 2012 a je skoro jisté, že Londýn bude praskat ve švech pod tíhou turistů a fanoušků nejznámějších her světa.

V centru Londýna je živo

Většinu obchodů a zábavních center najdete ve Westminsteru. Kromě toho, je Westminster sídlem vlády Spojeného království. Největší dominantou okolí bývala katedrála svatého Pavla, kterou dnes přečnívají vysoké administrativní budovy jako Tower 42 nebo 30 St Mary Axe.

Westminsterský palác, Londýn
Westminsterský palác, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Jádrem všeho je Thorney Island, na kterém bylo postavené Westminsterské opatství, místo, kde se tradičně korunují angličtí panovníci. V blízkosti se pyšní Westminsterský palác, který je domovem parlamentu. Z původní podoby je zachovaná jen Věž klenotu a Westminster Hall. Poblíž postává Clock Tower s jedním ze symbolů Londýna, slavným zvonem, který známe jako Big Ben.

Pokud byste si rádi odškrtli další položku ze seznamu, co je třeba vidět v Londýně, navštivte Buckinghamský palác, oficiální sídlo britského panovníka, které uvnitř interiérů ukrývá největší královskou pracovnu na světě.

sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn
sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

West End

Pokud chcete zažít obrovské množství turistů a dotěrných holubů, vydejte se na Trafalgarské náměstí, které se stalo jednou z nejnavštěvovanějších památek Londýna. V případě, že vás zaskočí monumentální socha ve výšce 52 metrů, věřte, že jde o opravdového hrdinu, admirála Horatia Nelsona, který porazil Napoleonovo loďstvo. V blízké Národní Galerii jsou k vidění umělecká díla od umělců z celého světa, jako byl Monet, Renoir nebo Cézanne. 

Rušná ulice Oxford Street patří k těm nejlepším částem Londýna, kde seženete úplně vše. Vybrat si můžete ze značkového oblečení, až po krámky s věcmi za jednu libru. V těsné blízkosti se nachází Soho, malé uličky plné restaurací, hospůdek, divadel a kin. Opravdovým zážitkem se stane pozorování Piccadilly Circus, nejznámější dopravní tepny. V blízkosti se nachází i Hyde Park Corner. V neděli odpoledne můžete v tomto místě sdělit vše, co si myslíte a to třeba i o královně, jen je nutné stát minimálně na židličce a nedotýkat se země. Tím, získáte svobodu slova a myšlenek.

Tradičně netradiční místa

V jižním Londýně si užijí hlavně fanoušci tenisu. Nachází se zde tolik slavný Wimbledon. V místě ležící i Greenwich, které je sídlem Královské greenwitchské observatoře. Pokochat se z výšky můžete v oblíbeném turistickém lákadle, London Eye. Jde o velké kolo, které vás v průhledné kabince zvedne do výšky, ze které bude Londýn doslova na dlani.

Foto: Wikipedie

Tradičním místem je i slavný zvedací most Tower Bridge nad řekou Temží. V jeho blízkosti se nachází i známá pevnost Tower, kde se projdete po obvodu hradeb a pohlédnete do širokého okolí Londýna. Stejně známým místem se stalo muzeum voskových figurín Madame Tussaud, kde si projdete místnost s voskovými figurínami známých osobností. V další části na vás čeká taxi, které vás proveze po historii Londýna a na závěr si prožijete pár minut strachy v mučírně a v děsivé uličce, připomínající tajemný Londýn 19. století.

most Tower Bridge v Londýně
most Tower Bridge v Londýně | Foto: Isifa/Thinkstock

Rodiny s dětmi by rozhodně měly navštívit Londýnské akvárium, které je jedno z největších v Evropě. Najdete ho hned vedle Londýnského oka. Na návštěvníky čekají 2 miliony litrů vody a 350 druhů vodních živočichů. Akvárium je ve třech patrech a k vidění jsou dokonce žraloci, rejnoci, murény a krabi. Na závěr cesty je k dispozici osobní kontakt s malými rejnoky.

Památky, parky, krásnou architekturu a mnohem víc nabízí Londýn na vaší dovolené. Z cestovní kanceláří vás zájezd do Londýna a blízkého okolí na 8 dní vyjde okolo 11 tisíc korun.

 

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy