Mrtvá velryba měla v žaludku 40 kilo plastů. Nic podobného jsme neviděli, tvrdí vědci

Magazín Magazín
18. 3. 2019 14:19
Mrtvá velryba, kterou vytáhli biologové a dobrovolníci z moře na filipínském ostrově Mindanao, měla v žaludku 16 velkých pytlů na rýži, čtyři pytle používané na banánových plantážích a další plastové sáčky. Plasty v trávicím ústrojí savce vážily 40 kilogramů. Zvíře nemohlo přijímat potravu a zemřelo na dehydrataci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Biologové a dobrovolníci z přírodovědného muzea ve filipínském Davau vyzvedli mrtvého vorvaňovce zobatého z moře v sobotu. Biologové, kteří následně prováděli pitvu, uvedli, že nikdy tolik plastů v žaludku vorvaňovce neviděli.

"Je to nechutné. Vláda musí podniknout nezbytné kroky proti těm, kteří pokračují v ničení vod a oceánů," nechali se slyšet biologové. Zveřejnili také fotky z pitvy, jež ukazují obrovské množství plastu, které zvíře pozřelo. Velryby nepijí vodu z oceánů, ale přijímají ji z potravy. V tomto případě tedy zvíře zemřelo na dehydrataci a vyhladovění. 

Mořský biolog Darrell Blatchley, zakladatel tamního přírodovědného muzea, deníku The Guardian řekl, že během desetiletého výzkumu velryb a delfínů zemřelo 57 z nich na otravu plastem, jejž považovali za potravu. 

Loni v červnu zaznamenali biologové v Thajsku podobný případ úmrtí velryby, ta pozřela zhruba 80 plastových sáčků. 

Plastové znečištění je jeden z největších problémů států jihovýchodní Asie. Organizace Ocean Conservancy v roce 2017 ve své zprávě uvedla, že Indonésie, Filipíny, Thajsko, Vietnam a Čína vyhazují do moří a oceánů nejvíce plastového odpadu. 

Želvu málem zabil igelitový sáček. Veterináři jí ho vytáhli z jícnu:

Veterinářům se podařilo zachránit mořskou želvu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy