Mozku svědčí přátelé a duševní činnost, izolace a osamocenost vedou k demenci

ČTK ČTK
10. 8. 2022 12:52
Kvalitní sociální kontakty a podněcující činnosti podporují zdraví mozku, uvedla Světová zdravotnická organizace. Zároveň v příslušné brožuře vyzvala vlády, aby vytvořily podmínky pro tělesné zdraví, čistší životní prostředí, bezpečnost, vzdělávání, společenský život a dostupné zdravotnictví, neboť i to může zabránit vzniku mnoha neurologických a duševních nemocí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzývá země světa, aby učinily více pro zdravý vývoj mozku a jeho udržování v dobré kondici. Každý třetí obyvatel Země během života zakusí neurologickou nemoc. Tato onemocnění jsou také druhou nejčastější příčinou úmrtí hned po onemocněních srdce, píše WHO.

Lidé mohou pro své duševní zdraví udělat mnohé. Jde například o celoživotní vlastní rozvoj a osvojování nových schopností. Lidé s duševně podněcujícími povoláními jsou podle expertů vystaveni menšímu riziku, že onemocní demencí. Mají totiž menší množství proteinů, které zabraňují tvorbě vazeb mezi nervovými buňkami mozku.

Mozku prospívá také používání cizích jazyků, provozování hudby, čtení a výměna názorů s druhými lidmi. Lidé s větším počtem sociálních vztahů v dospělém věku mají podle jedné studie rozsáhlejší mozkové struktury v kůře mozkové než osamocení lidé.

"Sociální izolace a osamocenost v pozdějším dospělém věku jsou spojeny s vyšším rizikem narušení kognitivních schopností a demence," upozorňuje WHO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy