Světlo na konci tunelu a strach. Lidé líčí klinickou smrt

pej
12. 10. 2014 8:00
Britští vědci se snaží prokázat, že mozek funguje ještě několik minut poté, co srdce přestane tlouct.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

South Hampton (New Hampshire) - Existuje něco po smrti? Co se děje s lidským mozkem poté, co srdce přestane fungovat? Na tyto otázky se snaží najít odpovědi desítky vědeckých studií. Jedna z nich například tvrdí, že mozek pracuje ještě 30 vteřin potom, co srdce dotlouklo.

Policistka oživila dítě
Policistka oživila dítě

Podle nejnovějších průzkumů britských vědců jde ale o podstatně delší dobu. Po čtyřech letech analýz a rozhovorů s více jak dvěma tisíci lidmi, kteří se ocitli na prahu života a smrti v nemocnicích ve Velké Británii, USA a Rakousku, potvrdili, že 40 procent z dotazovaných bylo během své resuscitace při "vědomí".

Jeden sedmapadesátiletý muž navíc tvrdil, že během této chvíle opustil své tělo a svoje kříšení pozoroval z rohu místnosti. Záchrannou akci dokázal popsat do sebemenších detailů, a to včetně zvuků vycházejících ze zdravotnických přístrojů.

"Mnohem důležitější ale bylo, že mluvil o signálech vycházejících z přístrojů, o nichž víme, že přicházejí v intervalech tří minut. Podle toho můžeme určit, jak dlouho zůstává lidský mozek při vědomí potom, co je tělo v podstatě mrtvé," vysvětlil The Telegraph jeden z členů vědeckého týmu.

Světlo, pocit strachu nebo opuštění těla

Studie se účastnilo 2060 pacientů, kteří prodělali zástavu srdce, a 140 z nich uvedlo, že skutečně zažilo určitý druh vědomí. Někteří z nich mluvili o jasném světle, jiní tvrdili, že se cítili být odděleni od svého těla. Další líčili neobvyklý pocit strachu nebo utopení.

Podle jednoho z lékařů ale existuje mnohem více lidí, kteří mohou mít podobné zkušenosti, nicméně sedativa a léky podávané během resuscitace mohou jejich zapamatování zkomplikovat.

"Odhady mluví až o miliónech lidí, kteří mají zkušenosti s klinickou smrtí. Mnoho z nich to ale netuší. Myslí si totiž, že šlo o halucinace nebo si jen nevzpomínají v důsledku poranění mozku nebo účinku sedativ," dodává lékař.

Výzkumem se vědecký tým z britské univerzity bude zabývat i nadále. V současné době shromažďuje další údaje, jejichž cílem má být nalezení souvislostí mezi příběhy jednotlivých pacientů.

 

Právě se děje

Další zprávy