Vědci objevili teplokrevnou rybu. Rychleji plave a lépe vidí

pej
15. 5. 2015 16:31
Američtí biologové zjistili, že ryba opah žijící v hlubokých a chladných vodách světových oceánů je schopná tepelné regulace těla podobně jako savci.
Ryba opah
Ryba opah | Foto: Profimedia.cz

San Francisco - Tým vědců amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) objevil zcela unikátní druh teplokrevné ryby, informoval vědecký časopis Science Daily.

Ryba opah se vyskytuje v hlubinách oceánů po celém světě. Výzkumný tým mořských biologů teď zjistil, že si teplokrevnost udržuje neustálým pohybem ploutví.

Ryba opah
Ryba opah | Foto: NOAA

Permanentní ohřívání těla jí navíc umožňuje pohybovat se rychleji, což ji zvýhodňuje především při lovu potravy. Ryby obývající stejně hluboké a chladné vody se totiž pohybují pomaleji a svoji kořist tak získávají spíše taktickými manévry než rychlým a přímočarým lovem.

"Teplá krev dělá z této ryby vysoce výkonného dravce, který rychleji plave, reaguje a zároveň i lépe vidí," řekl vedoucí výzkumného týmu, mořský biolog Nicholas Wegner. 

"Když můj kolega shromáždil několik vzorků tkání z jejích žaber, vypadaly už na první pohled neobvykle. Nikdy jsem nic podobného u žádného druhu ryb neviděl," uvedl Wegner.

Podle autorů studie žábry ryby opah fungují podobně jako například chladič automobilu a její systém ohřívání krve přiblížili ke zpětnému získávání tepla používaného v řadě technických oborů (tzv. rekuperace).

Biologové rovněž zjistili, že teplota ulovených ryb byla ve většině případů vyšší než teplota okolní vody. "Příroda vždy najde způsob, jak nás překvapit svojí dokonalostí. Je těžké zůstat v teple, i když jste obklopeni ledovou vodou. Opah to ale dokázala," řekl Wegner s tím, že takovéto objevy jsou důležité k získání dalších poznatků o fungovaní života v oceánech.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 28 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy