Vědci objevili teplokrevnou rybu. Rychleji plave a lépe vidí

pej
15. 5. 2015 16:31
Američtí biologové zjistili, že ryba opah žijící v hlubokých a chladných vodách světových oceánů je schopná tepelné regulace těla podobně jako savci.
Ryba opah
Ryba opah | Foto: Profimedia.cz

San Francisco - Tým vědců amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) objevil zcela unikátní druh teplokrevné ryby, informoval vědecký časopis Science Daily.

Ryba opah se vyskytuje v hlubinách oceánů po celém světě. Výzkumný tým mořských biologů teď zjistil, že si teplokrevnost udržuje neustálým pohybem ploutví.

Ryba opah
Ryba opah | Foto: NOAA

Permanentní ohřívání těla jí navíc umožňuje pohybovat se rychleji, což ji zvýhodňuje především při lovu potravy. Ryby obývající stejně hluboké a chladné vody se totiž pohybují pomaleji a svoji kořist tak získávají spíše taktickými manévry než rychlým a přímočarým lovem.

"Teplá krev dělá z této ryby vysoce výkonného dravce, který rychleji plave, reaguje a zároveň i lépe vidí," řekl vedoucí výzkumného týmu, mořský biolog Nicholas Wegner. 

"Když můj kolega shromáždil několik vzorků tkání z jejích žaber, vypadaly už na první pohled neobvykle. Nikdy jsem nic podobného u žádného druhu ryb neviděl," uvedl Wegner.

Podle autorů studie žábry ryby opah fungují podobně jako například chladič automobilu a její systém ohřívání krve přiblížili ke zpětnému získávání tepla používaného v řadě technických oborů (tzv. rekuperace).

Biologové rovněž zjistili, že teplota ulovených ryb byla ve většině případů vyšší než teplota okolní vody. "Příroda vždy najde způsob, jak nás překvapit svojí dokonalostí. Je těžké zůstat v teple, i když jste obklopeni ledovou vodou. Opah to ale dokázala," řekl Wegner s tím, že takovéto objevy jsou důležité k získání dalších poznatků o fungovaní života v oceánech.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy