Moře je kyselejší než dřív. Koráli umírají

Kamila Pletánková
4. 1. 2009 20:45
Zjistili to vědci z univerzity v Chicagu
Kyselost mořské vody škodí hlavně korálům a mušlím. Nemohou si vytvářet své schránky.
Kyselost mořské vody škodí hlavně korálům a mušlím. Nemohou si vytvářet své schránky. | Foto: David Obura/Phoenixislands

Praha/Washington (Ekolist) - Rostoucí hladina CO2 zvyšuje kyselost oceánů desetkrát rychleji, než si vědci mysleli. Kyselost mořských vod přitom představuje obrovskou hrozbu pro korály, mušle a jiné mlže a korýše.

Rostoucí kyselost moří ovlivní mnoho živočichů. Organizmy, jejichž tělo je kryto pevnou schránkou, totiž k její tvorbě potřebují zásadité prostředí.

Vědci monitorovali hladinu pH v severovýchodním Pacifiku u ostrova Tattosh (stát Washington, USA) osm let. O výsledcích rozsáhlého výzkumu informoval list Independent.

Desitinásobně kyselejší

"Vědci zjistili více než desetinásobný vzestup úrovně kyselosti nad hodnotu, kterou vypočítaly počítačové modely navržené ke studiu souvislostí mezi koncentrací CO2 v atmosféře a kyselostí oceánů," řekl Timothy Wootton z univerzity v Chicagu.

Asi jedna třetina z celkového množství CO2 vyprodukovaného člověkem se rozpustila v oceánech. Z CO2 pak vzniká kyselina uhličitá, která snižuje zásaditost jejich vody a úroveň pH, uvedl Independent.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) minulý rok předpověděl, že z důvodu oteplování a rostoucí kyselosti oceánů většina korálových útesů ke konci století zmizí.

Desetinásobně kyselejší moře ničí korály. Ohrožuje je i teplá mořská voda.
Desetinásobně kyselejší moře ničí korály. Ohrožuje je i teplá mořská voda. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Nejnovější studie publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences ale tvrdí, že stupeň kyselosti oceánů může být dokonce daleko vyšší, než je hodnota použitá vědci z IPCC.

Koráli a změny klimatu

"Znepokojujícím překvapením je rychlost, jakou úroveň pH klesla pod hranici, kterou jsme očekávali. Dokazuje to, jak naléhavé je dodržování plánu boje proti globálním změnám. A ukazuje, že naše znalosti o pH oceánů mohou být neúplné," uvedl profesor Wootton.

"Naše studie odhaluje nejzávažnější negativní dopady snižování pH na několik velmi důležitých organizmů, např. na veliké vápnité mušle vilejšů stvolnatých, patřících mezi svijonožce," dodal.

"Tyto druhy jsou přitom nepostradatelné pro jiné organizmy, které se na pobřeží vyskytují. Jsou důležité pro výživu těchto organizmů a odrážejí také další obecná rizika, která ohrožují populace korýšů."

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy