Moře je kyselejší než dřív. Koráli umírají

Kamila Pletánková
4. 1. 2009 20:45
Zjistili to vědci z univerzity v Chicagu
Kyselost mořské vody škodí hlavně korálům a mušlím. Nemohou si vytvářet své schránky.
Kyselost mořské vody škodí hlavně korálům a mušlím. Nemohou si vytvářet své schránky. | Foto: David Obura/Phoenixislands

Praha/Washington (Ekolist) - Rostoucí hladina CO2 zvyšuje kyselost oceánů desetkrát rychleji, než si vědci mysleli. Kyselost mořských vod přitom představuje obrovskou hrozbu pro korály, mušle a jiné mlže a korýše.

Rostoucí kyselost moří ovlivní mnoho živočichů. Organizmy, jejichž tělo je kryto pevnou schránkou, totiž k její tvorbě potřebují zásadité prostředí.

Vědci monitorovali hladinu pH v severovýchodním Pacifiku u ostrova Tattosh (stát Washington, USA) osm let. O výsledcích rozsáhlého výzkumu informoval list Independent.

Desitinásobně kyselejší

"Vědci zjistili více než desetinásobný vzestup úrovně kyselosti nad hodnotu, kterou vypočítaly počítačové modely navržené ke studiu souvislostí mezi koncentrací CO2 v atmosféře a kyselostí oceánů," řekl Timothy Wootton z univerzity v Chicagu.

Asi jedna třetina z celkového množství CO2 vyprodukovaného člověkem se rozpustila v oceánech. Z CO2 pak vzniká kyselina uhličitá, která snižuje zásaditost jejich vody a úroveň pH, uvedl Independent.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) minulý rok předpověděl, že z důvodu oteplování a rostoucí kyselosti oceánů většina korálových útesů ke konci století zmizí.

Desetinásobně kyselejší moře ničí korály. Ohrožuje je i teplá mořská voda.
Desetinásobně kyselejší moře ničí korály. Ohrožuje je i teplá mořská voda. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Nejnovější studie publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences ale tvrdí, že stupeň kyselosti oceánů může být dokonce daleko vyšší, než je hodnota použitá vědci z IPCC.

Koráli a změny klimatu

"Znepokojujícím překvapením je rychlost, jakou úroveň pH klesla pod hranici, kterou jsme očekávali. Dokazuje to, jak naléhavé je dodržování plánu boje proti globálním změnám. A ukazuje, že naše znalosti o pH oceánů mohou být neúplné," uvedl profesor Wootton.

"Naše studie odhaluje nejzávažnější negativní dopady snižování pH na několik velmi důležitých organizmů, např. na veliké vápnité mušle vilejšů stvolnatých, patřících mezi svijonožce," dodal.

"Tyto druhy jsou přitom nepostradatelné pro jiné organizmy, které se na pobřeží vyskytují. Jsou důležité pro výživu těchto organizmů a odrážejí také další obecná rizika, která ohrožují populace korýšů."

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy