Mopsové se celý život dusí. Trpí a lidé je mají jako módní doplněk, říká veterinářka

Video DVTV Video, DVTV
29. 5. 2022 7:15
Mopsové patří v současné době mezi nejpopulárnější plemena. Dělají se o nich memy i oblečení a předměty s jejich podobiznami. Šlechtění tohoto plemene se ale na jejich celkovém zdraví projevilo tak, že čelí mnoha zdravotním rizikům.
Mopsové celý život nemohou pořádně dýchat. Šlechtí se tak, aby prakticky neměli žádný nos, aby lebka připomínala lidský obličej. Je to zvěrstvo. | Video: Daniela Písařovicová

Mopsové patří mezi krátkolebá plemena. "Určitě trpí, mají tzv. obstrukční syndrom dýchacích cest. Kvůli tomu nemohou pořádně dýchat," říká veterinářka Martina Načeradská v rozhovoru pro DVTV. Jinými slovy - jsou roztomilí, ale neumějí dýchat nosem. K nadechnutí používají jen tlamu.

"Šlechtí se, aby neměli žádný nos. Děje se to hlavně v posledních 20 letech. Lidé chtějí vytvořit psa, který se podobá člověku. To je v podstatě zvěrstvo," tvrdí Načeradská s tím, že mopsové se prakticky celý život dusí, protože se nadechují přes ucpaný nos.

Proč by plemeno mopse nemělo být podle Načeradské uznáno? Existuje způsob, jak šlechtění zamezit? Podívejte se na video v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy