Vědci věří, že našli skicu nahé Mony Lisy. Objevili ji v renesanční sbírce francouzského muzea

Magazín Magazín
29. 9. 2017 11:58
Francouzští experti na výtvarné umění jsou přesvědčeni, že v renesanční sbírce Muzea Condé v Chantilly objevili skicu nahé Mony Lisy, jejímž autorem je Leonardo da Vinci. Kresba uhlem byla podrobena analýze. Přestože konzervátor z pařížského Louvru dataci do počátku 16. století potvrdil, experti stále nemohou říct s jistotou, že autorem je právě slavný italský malíř.
Mona Vanna.
Mona Vanna. | Foto: Profimedia.cz

Francouzští experti na výtvarné umění z pařížského muzea Louvre věří, že nalezli Da Vinciho kresbu, na které je jeho slavná postava Mony Lisy nahá. Kresba uhlem, známá pod názvem Mona Vanna, ležela 150 let v jiné umělecké sbírce a již dříve bylo její autorství připisováno studiu italského renesančního malíře.

Mona Lisa v pařížském Louvru.
Mona Lisa v pařížském Louvru. | Foto: ČTK

Experti však nyní vyslovili domněnku, že autorem portrétu nahé ženy by mohl být sám Leonardo Da Vinci. Odborníci na renesanční výtvarné umění a konzervaci z Louvru provedli několik testů, na základě jejichž výsledků se domnívají, že skica je přinejmenším částečně nakreslena Da Vincim. Informaci přinesla britská BBC.

Kresba je datována do začátku 16. století

Kurátor Mathieu Deldicque agentuře AFP řekl, že skica je pozoruhodná tím, jak jsou vykresleny ruce a obličej ženy. "Díváme se na něco, co bylo zpracováno průběžně s Monou Lisou na konci Leonardova života. Je to téměř jistě práce připravená na olejomalbu," dodal Deldicque. Kresba je od roku 1862 umístěna v renesanční sbírce Muzea Condé v paláci Chantilly severně od Paříže.

Expert na uměleckou konzervaci Bruno Mottin z pařížského Louvru potvrdil, že se jedná o práci datovanou do doby Da Vinciho života, do začátku 16. století a je "velmi vysoké kvality".

Autorství italskému malíři je připisováno na základě toho, že ruce a tělo obou obrazů jsou téměř identické a portréty jsou téměř stejně velké. Malé dírky umístěné kolem postavy navíc naznačují, že mohly být využity k přenesení tvaru na plátno.

Šrafování na obraze udělal pravák

Mottin však poukázal také na to, že šrafování v horní části obrazu, kousek od hlavy, bylo provedeno pravákem, zatímco da Vinci maloval levou rukou. "Musíme zůstat prozíraví," upozornil Mottin.

Práce na potvrzení či vyvrácení tvrzení o "nahé Moně Lise" tak pokračují. "Zabere to čas," poznamenal konzervátor. 

Mona Lisa, známá také pod jménem La Gioconda, je léta považována za jednu z nejznámějších a nejcennějších uměleckých děl. Portrét své ženy Lisy Gherardiniové si údajně objednal florentský úředník a obchodník s tkaninami Francesco del Giocondo.

Video: Mladík z Pásma Gazy maluje úchvatné 3D kresby

Mladý umělec z Pásma Gazy tvoří neuvěřitelné 3D kresby | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 3 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy