Způsobuje mobil nádory na mozku? Studie míří proti Applu

ČTK ČTK
31. 3. 2015 9:15
Vědci zjišťují, zda z hodinek s mobilním čipem vychází radiace. Studie, které tvrdí, že mezi telefonováním a nádory na mozku není souvislost, většinou platí mobilní společnosti.
Foto: Thinkstock

New York - V roce 1946 se v časopisech objevila nová reklamní kampaň s fotografií, na níž je zobrazen lékař v bílém plášti držící cigaretu, a sloganem: "Lékaři kouří cigarety Camel víc než jiné značky." Doktoři tehdy nevěděli, že kouření může způsobit rakovinu, srdeční choroby a nemoci plic, napsal list The New York Times.

Na stejnou strunu nyní drnkají někteří vědci a zákazníci, kteří se ptají, jestli počítače zabudované do nositelných doplňků nebudou za několik desetiletí odhaleny jako škodlivé.

Dlouhodobě panují obavy, zda mobilní telefony vysílající nízkou úroveň radiace nemohou vést k nádorům na mozku či rakovině obecně, poruchám krevního oběhu a dalším zdravotním problémům, pokud se dlouhou dobu drží blízko u těla.

Společnosti jako Apple či Samsung povzbuzují ke koupi ultramoderních zařízení, která si na celý den mohou lidé připevnit k tělu.

Jsou telefony "karcinogenní"? 

Zatím neexistuje výzkum zdravotních dopadů nositelných počítačů - například hodinky Apple Watch nejsou ještě ani na pultech -, ale dá se alespoň hypoteticky vyjít z už existujícího výzkumu radiace mobilních telefonů.

Nejjednoznačnější a patrně i nejnezaujatější výsledky v této oblasti vzešly od Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny, skupiny spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a složené z 31 vědců ze 14 zemí. Ti se probrali desítkami studií o bezpečnosti mobilních telefonů a v roce 2011 došli k závěru, že by mobilní telefony mohly být "potenciálně karcinogenní" - a asi tak škodlivé jako některé čisticí chemikálie a pesticidy.

Zároveň skupina dospěla k tomu, že čím dál je zařízení od hlavy uživatele, tím méně je škodlivé. Tudíž posílání zpráv nebo surfování po internetu by nemělo být tak škodlivé jako telefonování, kdy je mobil jen pár centimetrů od mozku.

Existují samozřejmě také studie, které dospěly k opačnému závěru - a možnou škodlivost mobilních telefonů vyloučily. Některé z nich ale přinejmenším částečně financovaly mobilní společnosti či provázané obchodní skupiny.

Jedním příkladem je mezinárodní studie Interphone, která byla publikována v roce 2010 a nenašla pojítko mezi mobilními telefony a zvýšeným rizikem nádorů na mozku.

Doktor Joseph Mercola, který se soustřeďuje na alternativní medicínu a píše o potenciálně škodlivých dopadech mobilních telefonů na lidské tělo, uvádí, že dokud nemá nositelné zařízení zabudované 3G spojení, pak jsou škodlivé následky minimální.

"Radiace vychází z 3G připojení mobilního telefonu, takže zařízení, jako je Jawbone Up a Apple Watch, by měla být v pořádku," řekl. "Pokud si ale koupíte hodinky se zabudovaným mobilním čipem, pak máte na zápěstí přivázaný mobilní telefon," dodal s tím, že to podle něj vůbec není dobrý nápad.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy