Češi se přes mobil rozcházejí i žádají o ruku. Je to "digitální kokain"

mdan mdan, Anna Lazorová
9. 11. 2018 8:33
Každý týden si přes seznamovací aplikaci Tinder domluví schůzku téměř dva miliony párů po celém světě. Podle nedávného výzkumu telekomunikační společnosti T-Mobile však Češi využívají mobilní telefony i pro velmi důležitá sdělení, třeba žádost o ruku nebo rozchod. 
Mobilní telefon může vztahu škodit
Mobilní telefon může vztahu škodit | Foto: iStock

Z nedávné ankety mezi 535 respondenty ve věku 15 až 35 let vyplynulo, že téměř polovina z nich se alespoň jednou seznámila on-line. Tuto možnost přitom možná překvapivě více využívají mladí pracující než středoškoláci. 

Vztahový terapeut Lucian Kantor k anketě řekl, že středoškoláci na rozdíl od mladých pracujících mají během svých mimoškolních aktivit více možností seznámit se se svými protějšky osobně. Každý druhý pracující však raději volí rychlejší seznámení v on-line prostředí, například přes oblíbený Tinder.

Výzkum mimo jiné také ukázal, že více než polovina lidí si před samotnou schůzkou ještě několik týdnů vyměňuje zprávy. Pouze šestina účastníků uvedla, že preferuje nejdříve osobní setkání. 

Chatování se osobnímu setkání nemůže vyrovnat

Chatování ale podle odborníků nemůže setkání tváří v tvář nikdy zcela nahradit. Člověk totiž během hovoru získává spoustu podstatných informací o sdělení druhého z výrazů v jeho tváři, z gest a doteků. To vše je v textu na displeji ztraceno, což může vést i k nedorozumění.

"Většina hovoru z očí do očí probíhá neverbálně, on-line konverzace je o tohle vše ochuzená. Emotikony nejsou dostatečná náhrada výrazů ve tváři a gest, ze kterých jinak čteme doplňující význam sdělení," říká profesor sociologie na Masarykově univerzitě Martin Kreidl.

Podle něj navíc lidé v on-line komunikaci často tápou. "Problém je v tom, že lidé nevědí, jak se v on-line komunikaci chovat, nevědí, co mají očekávat. Pravidla on-line komunikace jsou nevyvinutá," vysvětluje Kreidl.

Příkladem může být čekání na odpověď druhého. Pokud je navíc adresát viditelně aktivní na jiných sociálních sítích, může se ocitnout pod palbou otázek jako "Já jsem ti hned odpověděla a ty jsi neodepsal, co to znamená?".

Newyorský sociolog Eric Klinenberg například tvrdí, že pokud chtějí lidé dostat uspokojivou a rychlou odpověď, musí na konci zprávy pokládat otázky.

"Lidé ještě nemají zvládnutá pravidla. Například na konci zprávy je důležité pokládat otázky. Máme přirozeně zažité, že je neslušné na otázku neodpovědět. Přechod do prostředí on-line komunikace lze zvládnout, ale musíme se naučit nová pravidla," citoval sociologa Kreidl.

Rozvod i žádost o ruku

Mobil hraje v partnerské komunikaci čím dál důležitější roli. Z již zmiňovaného výzkumu například vyplynulo, že šest procent účastníků dostalo přes mobil žádost o ruku a 13 procent se takto dokonce dozvědělo, že čeká potomka. 

Studie společnosti Deloitte, jež mapovala užívání mobilních telefonů ve Spojených státech, ukázala, že běžný člověk zkontroluje svůj mobil v průměru 47krát za den. Mladí lidé ve věku 18 až 24 let si jej prohlíží téměř dvakrát častěji. Nutkání mobil kontrolovat přitom nezastaví ani přítomnost jiné osoby.

Slovníček moderní komunikace podle Ester a Josefiny

  • Benching - mít někoho takzvaně na střídačce. Lidé si píší a udržují mezi sebou napětí. Když to ale nevyjde s někým preferovanějším, je povolán náhradník ze střídačky.
  • Ghosting - rozchod, který není nahlas pojmenován. Protějšek neumí nebo nechce na rovinu říct, že je konec. 
  • Zombieing - když protějšek zničehonic opět naváže kontakt
  • Haunting - protějšek není v kontaktu, ale pouze lajkuje příspěvky na sociálních sítích 

Fenomén jménem phubbing

Přehlížení druhého kvůli mobilu dokonce dostalo i své pojmenování - phubbing. Vzniká tak paradoxní situace, kdy místo toho, aby si člověk povídal s někým vedle sebe, chatuje s jinými nebo kontroluje sociální sítě. 

"Pokud společník dává přednost telefonu, vysílá signál: 'To, co dělám na mobilu, je důležitější než být s tebou.' Intimitu dvou lidí narušuje i mobil položený na stole během společné večeře. V takové situaci se partner cítí přehlížený a méněcenný. Dlouhodobé pocity přehlížení mohou vyvolat deprese a krizi ve vztahu," tvrdí Emma Seppäläová, vedoucí výzkumu se zaměřením na chování člověka na Stanfordově univerzitě v Kalifornii.

Plíživé vkrádání mobilu do mezilidských vztahů se ale netýká jen těch partnerských. Totéž platí i pro rodinu a kamarády.

Ředitel odvykacího centra Dunes v New Yorku Nicholas Kardaras tvrdí, že závislost na mobilu může být stejná jako na heroinu. Mobil ve své knize Glow Kids dokonce označil za "digitální kokain". Nutkání a potřeba zkontrolovat mobil je prý stejná jako potřeba vpíchnout si drogu.

Ghosting je nový druh rozchodu

Telefony hrají roli také při rozchodech. Podle průzkumu T-Mobilu se více než třetina lidí rozešla se svým partnerem přes mobil. Celá jedna čtvrtina lidí pak někdy zažila takzvaný ghosting, kdy partner ignoruje zprávy druhého a tím vztah ukončí.

Na rozchodových i flirtovacích zprávách je založen také společný instagramový profil výtvarnice a herečky Ester Geislerové a módní návrhářky Josefiny Bakošové.

Fanoušci jim sami posílají útržky rozchodových vět i směšné úryvky konverzací z průběhu vztahu. Letos v dubnu roku duo vydalo knihu Terapie sdílením, která obsahuje výběr těch nejbizarnějších konverzací.

Nedávno dvojice poprosila fanoušky, zda by mohli v komentářích sdílet rozchodové zkušenosti jejich rodičů a prarodičů. Mladí lidé si podle nich někdejší způsoby řešení problémů ve vztahu idealizují. Dříve se však jen používaly jiné metody, jak se osobnímu kontaktu vyhnout. 

Lidé v komentářích přiznávali, že se jejich rodiče například nechali zapírat, když partner volal domů na pevnou linku. Nebo pokud se jeden rozhodl na rande nepřijít, druhý nevědomky stál a čekal na rohu ulice. Zprávy o rozchodu se taky místo mobilu posílaly na kusu papíru v hodinách. Kluk vyslal se vzkazem svého kamaráda, protože "by neunesl její pohled."

"Náhlé vytracení se ze vztahu tu bylo vždycky, není to nic překvapujícího. Dnes je jen snazší použít k tomu mobil," dodává sociolog Martin Kreidl.

Video: Psycholožka Alžběta Protivanská o závislosti na sociálních sítích

Náš mozek je přetížený, jsme závislí na sociálních sítích, kde sledujeme vyleštěné životy jiných a srovnáváme se, ale Instagramem prázdnota nezmizí | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy