Mnozí pamětnící by dnes Moskvu asi nepoznali

Adam Pešek
4. 9. 2011 16:00
Nejdražší město světa Moskva se chlubé těmi nejznámějšími ruskými památkami
Rudé náměstí v Moskvě
Rudé náměstí v Moskvě | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud jste Moskvu navštívili ještě v době komunismu, možná byste ji dnes ani nepoznali. Ruské hlavní město se totiž neustále mění a rozrůstá, nevzhledné socialistické paneláky nahrazují moderní výškové budovy, dřívější nedostatek zboží střídá okázalý přepych a poměrně rychle se Moskva vyhoupla na pozici nejdražšího města na světě.

Přemrštěné ceny by sice cestovnímu ruchu úplně prospívat neměly, nicméně unikátní mozaika historických památek, architektury socialistického realismu a moderních budov o turisty nouzi rozhodně nemá.

Navštívit Moskvu a vynechat její srdce na Rudém náměstí by asi bylo nemyslitelné už jenom proto, že se kolem něj nachází ty nejznámější ruské památky. Proslulý chrám Vasila Blaženého připomíná definitivní porážku Tatarů, Státní historické muzeum svou rozsáhlou expozicí pokrývá ruské dějiny až do konce monarchie a jejího nástupce osobně spatříte v Leninově mauzoleu.

chrám Vasila Blaženého, Moskva
chrám Vasila Blaženého, Moskva | Foto: Isifa/Thinkstock

Za hradbami Kremlu vás přivítá ruské mocenské centrum a v množství jeho skvostných chrámů, paláců a dalších památek nebudete vědět, kam zamířit dřív. Jako jeden z prvních v areálu vznikl nádherný chrám Nanebevzetí panny Marie, úchvatnými interiéry se pyšní chrám Zjevení a komunisté svůj odkaz vtiskli do monstrózního Sjezdového paláce.

vnitřek obchodního centra GUM v Moskvě
vnitřek obchodního centra GUM v Moskvě | Foto: Isifa/Thinkstock

Na druhé straně Rudého náměstí, přímo proti slavným rudým hradbám, stojí jeden z vůbec největších světových obchodních komplexů GUM. Vstoupit do něj se vyplatí i pokud nechcete utrácet za poslední modely od Gucciho či Armaniho. Interiéry z finské žuly, mramoru a pískovce jsou totiž možná stejně fascinující, jako přehlídka místních cen.

Dalšími místy, kde by bohaté zdobení čekal jen málokdo, jsou některé zastávky moskevského metra. Se svými masivními lustry a mramorovými obklady připomínají spíše umělecké galerie a mnozí odborníci je dnes považují za tu vůbec nejlepší ukázku socialistického realismu.

Lomonosova univerzita - jedna ze sedmi Stalinových sester, Moskva
Lomonosova univerzita - jedna ze sedmi Stalinových sester, Moskva | Foto: Isifa/Thinkstock

Zaujme-li vás alespoň trochu socialistická architektura, jistě oceníte i nejstarší městské mrakodrapy přezdívané sedm Stalinových sester. Z budov, které měly Moskvu přiblížit monumentálnosti severoamerických metropolí, je nejvyšší Lomonosova univerzita nedaleko parku Gorkého, nicméně i zbylých šest jsou ukázkovými příklady stalinské gotiky a na rozdíl od mnoha modernějších mrakodrapů si „sestry" zachovávají svůj specifický šarm.

Ve čtvrti Moskva-Siti pak doslova před očima vyrůstá místní variace na newyorský Manhattan. Budoucímu obchodnímu, zábavnímu i obytnému centru východní Evropy bude vévodit 506 metrů vysoká věž Federace a dokončení posledních mrakodrapů potrvá nejméně do roku 2015.

rostoucí čtvrť mrakodrapů Moscow-Siti, Moskva
rostoucí čtvrť mrakodrapů Moscow-Siti, Moskva | Foto: Isifa/Thinkstock

Jakkoliv je ale samotná Moskva předražená, dopravci na jejích nadsazených cenách nijak neparazitují a letenky se dají sehnat za celkem srozumitelné částky. Nevadí-li vám jedno mezipřistání v Minsku či Kyjevě, vejdete se se zpátečními letenkami do šesti a půl tisíce korun. Přímé lety s Českými aeroliniemi pak začínají těsně pod hranicí devíti tisíc a dovolené v podobě poznávacího zájezdu startují zhruba na dvojnásobných částkách.

 

Právě se děje

Další zprávy