Mnichům zůstaly ve sklepě tři tuny sýra. Kravám nevysvětlíte, ať dojí méně, tvrdí

Magazín Magazín
31. 3. 2021 10:02
Mniši z trapistického kláštera Cîteaux nedaleko francouzského města Dijon mají plné sklepy prvotřídních sýrů, a pokud se jich rychle nezbaví, dozrají jim do nepoživatelného stavu. Produkty domácí výroby proto začali nabízet k prodeji on-line.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Klášter Cîteaux v srdci Burgundska za normálních okolností své poloměkké sýry ze syrového mléka dodává přilehlým restauracím nebo je nabízí turistům, kteří se do gotického areálu opatství založeného v roce 1098 přijedou podívat. Pandemie koronaviru si však vyžádala, aby francouzská vláda gastronomii i cestovní ruch na dlouhé měsíce uzavřela.

Trapističtí mniši, kteří klášter obývají, tak najednou zjistili, že mají ve sklepě zásobu čtyř tisíc sýrů o hmotnosti 2,8 tuny a nevědí, co s ní. "Snažili jsme se našim 75 kravám vysvětlit, že musí produkovat méně mléka, ale zřejmě nám špatně rozuměly," řekl pro britský deník The Guardian bratr Jean-Claude, který se klášteru stará o marketing.

Dodal, že prodej domácích mléčných výrobků se v době covidu o 50 procent snížil a mniši potřebovali nutně provést inventuru skladu. Proto se spojili s internetovým start-upem Divine Box (Božská krabička), který prodává produkty všech francouzských i zahraničních opatství, s cílem zbavit se do týdne aspoň tuny sýra.

Aby šly výrobky na dračku rychleji, musí každý zájemce koupit minimálně dva koláče sýra v ceně 23 eur (600 korun) za jeden. Bratr Jean-Claude informoval, že se dosud podařilo prodat přes 700 kilogramů. Přispět k tomu mohl i fakt, že místní mniši loni získali stříbrnou medaili na vyhlášeném mezinárodním gastronomickém festivalu v Lyonu.

Mohlo by vás zajímat: Přišli jsme o desítky milionů, je to zmar. Na Kluky v akci už nebyla energie, říká Sajler

Gastronomie je obětí pandemie, ale není to jediný obor, přišli jsme o zisky ve výši desítek milionů i o lidi, říká šéfkuchař Filip Sajler. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy