Mnich napsal knihu o sexu. Je to hit

ČTK ČTK
18. 5. 2009 7:55
Varšava (Polsko) - Novým bestsellerem se v Polsku stala kniha o sexu, jejímž autorem je kněz Ksawery Knotz.

Obhájce erotického života v ní vysvětluje, že manželský sex se nemusí odehrávat za tmy, může být frivolní a plný fantazie a zároveň nemusí být hříšný.

Dílo nazvané "Sex, jak ho neznáte. Pro manžele milující Boha" rychle mizí z pultů knihkupectví. A církev překvapivě neprotestuje.

Františkánský mnich z kláštera poblíž jihopolského Krakova v knize otevřeně mluví o tématech, která byla mezi katolíky doposud tabuizována. Hned na začátku zdůrazňuje, že sex není v manželství nic špatného, že je naopak důležitý a skrze něj se lze metafyzicky spojit s Bohem.

"Hledali jsme odpovědi na problémy, které představovaly v katolické církvi tabu, o kterých se hlasitě nemluví, na problémy spojené se sexem, se vztahy mezi manželi, s tím, jak ukazovat něhu a budovat vztah," vysvětlil kněz Daniel Luka z nakladatelství Sv. Pavla, které knihu vydalo.

Sex je jako fotbal

Publikace vznikla jako pomoc věřícím, kteří se léta obraceli na Knotze se svými pochybnostmi. Autor míní, že v římskokatolické církvi se téma sexu velmi zanedbává, ačkoli v je na něj v Bibli mnoho odkazů. A pokud církev o sexu mluví, většinou je vnímán jako hříšný.

Podle duchovního ale na tělesné lásce není vůbec nic špatného, pokud sezdaná dvojice dodržuje jistá pravidla. Dlouhodobá absence sexu v manželství je podle něj naopak hříchem, jestliže není zapříčiněna nemocí jednoho z manželů.

"Manželská svátost se nerealizuje jen během hodinového rituálu v kostele, kdy si partneři vyměňují prstýnky, ale v každodenním životě manželů, v rozhovorech, při úklidu bytu, společném nákupu nábytku a na lůžku. Lidé se mě ptají, co v sexu mohou a co ne, ale to není důležité. Porovnávám sex s fotbalovým utkáním, kde platí určité zásady, není možné faulovat, střílet z autu. Ale to, co se děje na hřišti je různorodé, zápasy mají odlišnou kvalitu, jsou pěkné a bravurní, ale i nudné a beznadějné," popsal Knotz svou představu.

Chce-li člověk stanout blíže Boha, nemusí podle Knotze jezdit do Čenstochové a odříkávat modlitby, ale stačí, aby políbil svého milého a vyměňoval si s ním něžnosti.

Antikoncepce škodí

V knize se sice otevřeně mluví o různých druzích sexu, ale také o antikoncepci a jejích škodlivých účincích. Knotz je přesvědčen, že antikoncepční pilulky mění tělo ženy a prezervativy zase zabraňují dosažení úplné harmonie. Jako ochrana před nechtěným otěhotněním tak prý stačí vysledovat plodné období ženy.

Vydání přelomové publikace odsouhlasilo dokonce vyšší duchovenstvo a podle nadšeného autora se kniha obešla bez jakýchkoliv cenzurních zásahů. "V textu nebylo nic vynecháno," potvrdil.

Odborníci míní, že kniha může poněkud otevřít citlivé téma sexu. V Polsku, kde je oficiálně přes 90 procent věřících a kolem 40 procent z nich chodí každou neděli do kostela, je to prý velmi důležité.

Kniha, která vyšla na konci dubna, se podle vydavatele velmi dobře prodává a už nyní se připravuje dotisk. Uvažuje se také o překladu do angličtiny, italštiny a slovenštiny.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy