reklama
 
 

Mluví k vám kapitán: Bomba, bomba! Hrozí mu žalář

29. 3. 2012 12:50
Americká justice obvinila kapitána aerolinek JetBlue z ohrožení posádky a cestujících

Austin - Okřídlená věta "Mluví k vám kapitán" dostala po incidentu na lince z New Yorku do Las Vegas zcela nový rozměr. Alespoň pro ty, kteří jsou ve Spojených státech zvyklí létat s aerolinkami JetBlue.

Dvacet let za mřížemi hrozí kapitánovi Claytonovi Fredericku Osbonovi za ohrožení posádky i 141 cestujících.

Veterán komerčních linek totiž za letu nervově zkolaboval a zneškodnit ho museli pasažéři. Když ho svazovali, vykřikoval něco o "Ježíši, 11. září, Iráku, Íránu a teroristech," zní ve svědectvích lidí, kteří to viděli na vlastní oči.

Vše ale začalo už při pozdním Osbonově příjezdu na letiště. Nestihl poradu, při přípravě na start křičel na letištní kontrolory, "aby ztichli".

Všechny nás sejmou

"Vykřikoval něco o kostele, kam dochází, a také o tom, že se musí soustředit. Pořád říkal něco o náboženství, ale nebylo mu moc rozumět," řekl Reuters agent John Whitworth.

První palubní důstojník začal být opravdu nervózní, když byl jejich Airbus A320 ve vzduchu. Mluvil o hříších v Las Vegas. V jednu chvíli kolegovi v kabině sdělil, že "nejdeme do Vegas, a spustil kázání," dodal Whitworth.

Posádka pak kapitána vyvlekla z kokpitu a dveře zevnitř zamkla. Osbon začal mlátit na dveře a nesrozumitelně křičel něco o "bombách" a o tom, že "nás brzy sejmou".

"Všichni byli hodně nervózní," popsal pocity pasažérů jeden z nich, Grant Heppes. Po zhrouceném kapitánovi převzal řízení jiný pilot, který byl v letadle přítomný.

Letoun nouzově přistál v texaském Amarillu. Pro Osbona si přišla na ranvej FBI.

Pro aerolinku JetBlue to je za poslední dva roky už druhý případ, kdy se posádka začala chovat naprosto šíleně.

V srpnu 2010 člen palubního personálu po hádce s cestujícím utekl z letadla nouzovým východem. Na newyorském letišti rozvinul nafukovací skluzavku a s pivem v ruce opustil letadlo.

autoři: Zahraničí, Reuters | 29. 3. 2012 12:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama