Chlapec nadával, že nemá klid na videohry. Rušil ho křik matky, kterou mlátil otec

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
20. 5. 2016 16:22
Mladík z Česka vysílal hraní počítačové hry přes populární streamovací platformu Twitch, zatímco se na pozadí videa ozýval křik jeho matky a rány. Chlapce situace nerozhodila, hrál dál a situaci jen komentoval slovy "Já z toho mám takovou pr**l." I kvůli tomu se stal na sociálních sítích terčem kritiky. Sestříhané video s incidentem zaznamenalo přes 120 tisíc zhlédnutí. Případem se zabývá policie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Neobvyklá kauza domácího násilí se objevila na českém internetu. Mladý youtuber vysílal podobně jako mnoho jeho vrstevníků přes populární portál Twitch.

Na pozadí akční hry Counter Strike: Global Offensive, kterou hrál a zároveň vysílal přes internet, se ozýval křik jeho matky a násilné zvuky. Jak se později ukázalo, jednalo se podle chlapcových slov o opilého otce, který přišel domů a vybíjel si zlost na ženě. Případem se již zabývá policie. 

Mladíka vyhrocená situace nerozhodila a hrál dál. Vše okomentoval divákům slovy: "Já z toho mám takovou pr**l."

I kvůli tomu se stal na sociálních sítích terčem kritiky. Divákům vadilo, že proti násilnému otci nezakročil, další kritizovali, že se snažil situaci zlehčovat a společně s kamarády si dělal z vážné situace legraci. Nejvíce lidi popudila věta: "To je šílený tady v tom baráku, člověk nemá ani klid na streamování," kterou řekl s úsměvem na rtech. 

"Je mi zle z toho, jak se směje a dělá si z toho ještě pr**l, když je slyšet, jak jeho mamka trpí vedle v pokoji. Kamarádi klasický puberťáci, co se tomu jen smějí, jako by to byla nějaká videohra," popisuje pod videem jeden z diskutujících.

Podle psycholožky Ivy Smolové je zarážející, kolik nenávistných reakcí se k videu objevilo. "Přijde mi drsné, kolik lidí chce po dítěti, aby řešilo situaci mezi jeho rodiči. Nehledě na to, že pokud v tom vyrůstal od malička, je to pro něj standardní situace," řekla Aktuálně.cz a dodala, že když situaci neřeší samotná žena, nikdo nemůže chtít, aby ji řešil teprve 14letý kluk.

Zlehčování situace je forma obrany

"Samozřejmě se může stát, že to dítě nevydrží a mezi ty dospělé se postaví, ale většinou to pak akorát odnese. Tuhle situaci musí řešit dospělý a nejenom v rodině, ale třeba také sousedi. To mi neříkejte, že tenhle křik nikdo neslyšel," míní Smolová.

Ta má pochopení i pro zlehčování situace ze strany chlapce, kterou chápe jako určitý druh obrany proti nepříjemné situaci. "Je to nějaká forma potlačení toho problému. Ono přiznat mezi vrstevníky problém v rodině není vůbec jednoduché. Tady to navíc zaznívá online, takže se to nedá popřít. Může se tomu pouze nějakým způsobem bránit," tvrdí psycholožka.

Podle ní je při podobných problémech potřeba, aby týraní jedinci vyhledali odbornou pomoc. Děti by při podobných případech měly využít například anonymních telefonních linek, které nabízejí různá centra zabývající se problematikou domácího násilí. Ty se s případem obrátí i na policii.

Právě policie se podle mluvčí Markéty Janovské zabývá i tímto případem.

 

Právě se děje

Další zprávy