Chlapec nadával, že nemá klid na hraní videohry. Rušil ho křik matky, která zažívala domácí násilí

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
20. 5. 2016 16:22
Mladík z Česka vysílal hraní počítačové hry přes populární streamovací platformu Twitch, zatímco se na pozadí videa ozýval křik jeho matky a rány. Chlapce situace nerozhodila a hrál dál bez ohledu na konflikt ve vedlejší místnosti. Situaci okomentoval svým divákům slovy "Já z toho mám takovou pr**l." I kvůli tomu se stal na sociálních sítích terčem kritiky. Sestříhané video s incidentem zaznamenalo přes 120 tisíc zhlédnutí. Podle psycholožky je zarážející, že lidé obviňují z problému samotného chlapce. Zesměšňování daného problému je podle ní určitá forma sebeobrany. Případem se již zabývá policie.
Video:

Neobvyklá kauza domácího násilí se objevila na českém internetu. Mladý youtuber s přezdívkou jantelecoo vysílal podobně jako mnoho jeho vrstevníků přes populární portál Twitch.

Na pozadí akční hry Counter Strike: Global Offensive, kterou hrál a zároveň vysílal přes internet, se ozýval křik jeho matky a násilné zvuky. Jak se později ukázalo, jednalo se podle chlapcových slov o opilého otce, který přišel domů a vybíjel si zlost na ženě. Případem se již zabývá policie. 

Mladíka vyhrocená situace nerozhodila a hrál dál. Vše okomentoval divákům slovy: "Já z toho mám takovou pr**l."

I kvůli tomu se stal na sociálních sítích terčem kritiky. Divákům vadilo, že proti násilnému otci nezakročil, další kritizovali, že se snažil situaci zlehčovat a společně s kamarády si dělal z vážné situace legraci. Nejvíce lidi popudila věta: "To je šílený tady v tom baráku, člověk nemá ani klid na streamování," kterou řekl s úsměvem na rtech. 

"Je mi zle z toho, jak se směje a dělá si z toho ještě pr**l, když je slyšet, jak jeho mamka trpí vedle v pokoji. Kamarádi klasický puberťáci, co se tomu jen smějí, jako by to byla nějaká videohra," popisuje pod videem jeden z diskutujících.

Podle psycholožky Ivy Smolové je zarážející, kolik nenávistných reakcí se k videu objevilo. "Přijde mi drsné, kolik lidí chce po dítěti, aby řešilo situaci mezi jeho rodiči. Nehledě na to, že pokud v tom vyrůstal od malička, je to pro něj standardní situace," řekla Aktuálně.cz a dodala, že když situaci neřeší samotná žena, nikdo nemůže chtít, aby ji řešil teprve 14letý kluk.

Zlehčování situace je forma obrany

"Samozřejmě se může stát, že to dítě nevydrží a mezi ty dospělé se postaví, ale většinou to pak akorát odnese. Tuhle situaci musí řešit dospělý a nejenom v rodině, ale třeba také sousedi. To mi neříkejte, že tenhle křik nikdo neslyšel," míní Smolová.

Ta má pochopení i pro zlehčování situace ze strany chlapce, kterou chápe jako určitý druh obrany proti nepříjemné situaci. "Je to nějaká forma potlačení toho problému. Ono přiznat mezi vrstevníky problém v rodině není vůbec jednoduché. Tady to navíc zaznívá online, takže se to nedá popřít. Může se tomu pouze nějakým způsobem bránit," tvrdí psycholožka.

Podle ní je při podobných problémech potřeba, aby týraní jedinci vyhledali odbornou pomoc. Děti by při podobných případech měly využít například anonymních telefonních linek, které nabízejí různá centra zabývající se problematikou domácího násilí. Ty se s případem obrátí i na policii.

Právě policie se podle mluvčí Markéty Janovské zabývá i tímto případem.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy