Mladík cestoval po světě, skákal po mrakodrapech a "surfoval" na vagonech. Na Nový rok zemřel

hrz
Aktualizováno 5. 1. 2017 20:15
Na konci listopadu 2016 sedmnáctiletý britský vyznavač parkouru Nye Newman napoutal na své stránky video, na němž s kamarády "surfuje Paříží" na střeše metra. Na Silvestra spokojeně zhodnotil rok 2016, v němž projel svět a načerpal další adrenalinové zážitky. Vyjádřil naději, že i špatné věci, co se staly, nakonec povedou ke šťastné budoucnosti. O pár hodin později, na Nový rok zemřel - při nehodě v pařížském metru. "Dokončíme, co jsi začal," slibují na Facebooku jeho kamarádi.
Nye Newman v akci.
Nye Newman v akci. | Foto: Facebook/Brewman

Sedmnáctiletý britský mladík Nye Frankie Newman byl vyznavačem městského parkouru, oblíbené adrenalinové zábavy dnešních teenagerů, spočívající v akrobatickém překonávání přirozených překážek.

Skákal po střechách mrakodrapů, přeskakoval podchody, zdi na ulicích, balancoval na tenkých zábradlích vyhlídek. Parkour provozoval po celém světě. Na konci listopadu si na Facebook napoutal video od kamaráda Rikka Brewera. S dalšími parkouristy zde vyzkoušeli "surfování Paříží" na střeše metra, vše zakončili skokem z vagonu přes koleje na nástupiště.

Vánoce trávil Nye v Paříži, Rikke ho natočil, jak balancuje ve výšce nad střechami domů a volá "šťastné Vánoce!"

Na Silvestra 2016 napsal Nye post, v němž děkoval všem přátelům, kteří pro něj udělali uplynulý rok zajímavý a vyjmenoval, které země za těch dvanáct měsíců navštívil - Řecko, Maroko, Španělsko, Francii, Českou republiku, Švýcarsko, Severní Irsko, Dánsko, Itálii, Finsko, Čínu, Filipíny, Hong Kong a Nizozemí.

"Byl to hetický rok plný spousty vzpomínek a i některých nešťastných věcí jako opuštění EU (brexit - pozn. red.), ale doufejme, že to všechno povede jen k lepší budoucnosti." Poslední slova jeho posledního postu zní: "šťastný nový rok!"

Na Nový rok Nye zemřel na následky zranění, které si přivodil při nehodě v pařížském metru. Údajně nemělo jít o surfování na vagonech.

"Netrénoval surfování po vagonech, jak mnoho z vás zřejmě předpokládá," napsal na Facebook další z členů Newmanovy parkourové skupiny, Max Barker. "Mnoho z vás si myslí, že jde o vtip, přáli bychom si, aby byl, ale není," dodává. Nicméně z videí a fotek, které skupina na sociálních sítích uveřejňuje, se zdá, že podniká ještě nebezpečnější věci, než je surfování na vlacích, metrech či autobusech.

Příčina jeho smrti není podle médií známá. Mluvčí britského ministerstva zahraničí BBC jen řekl, že jeho úřad poskytuje Newmanově rodině podporu.

Team parkouristů, kteří si říkají "Brewman" podle jmen hlavních protagonistů (Nye Newmana a Rikka Brewera), na svých facebookových stránkách slibuje: "Dokončíme, co jsi začal, Nye, slibujeme."

V případě parkouristů to není zrovna nejbezpečnější slib. Z komentářů, které pod příspěvek se smrtí Newmana jeho kamarádi píšou, vyplývá, že vyznavači této mimořádně nebezpečné zábavy je raději žijí kratší dobu, ale naplno. Ostatně ve vzpomínce na tragicky zesnulého kamaráda o něm Max Barker píše: "Každý den žil naplno, jako by měl být jeho poslední."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy